11 מוצרים שמסווים עצמם כבריאים אך אינם כאלה

כולם שמעו על החשיבות באכילה בריאה. עבור אנשים מסוימים מדובר בהכרח פיזיולוגי, ועבור אחרים זהו עניין של אורח חיים. אנשים רבים מעדיפים לקנות מוצרים הנחשבים כ׳בריאים׳. בכל מקרה, לא תמיד ברור האם המוצרים הללו אכן משפיעים לחיוב על הבריאות שלנו או שמדובר בתעלול שיווקי נוסף.

בזמן שיטוט ברשת, צוות האתר שלנו גילה שישנם כמה מוצרים ״בריאים״ שאינם בריאים כלל. בכתבה הזו, ננסה לגלות במה מדובר.


מיצים באריזות

© Depositphotos.com

בתוכניות טלוויזיה ובסרטים רבים מראים לנו ששתיית כוס מיץ מעניקה לגוף את כמות האנרגיה הנדרשת ליום כולו. בפרסומות שלהם, יצרנים של מיצי פירות מצביעים בכל דרך אפשרית על שפע הויטמינים והמינרלים במוצרים שלהם. בכל מקרה, זה נכון רק חלקית.


למרות שהיתרונות בשתיית מיצים עולה על משקאות קלים, עדיין שווה לזכור את כמות הסוכר במשקה. זו הסיבה, שבכדי להימנע מהשלכות בריאותיות בלתי נעימות, וודאו שאתם צורכים מיצים אלו במתינות.

חטיפי אנרגיה

© Depositphotos.com

במערבולת החיים המודרניים, קשה לדבוק באכילה ריאה. לא כולם יכולים להרשות לעצמם ארוחה מלאה בזמן הפסקת הצהריים. למרבה המזל, מדפי הסופרמרקט עמוסים לעייפה בחטיפים שאפשר לקחת לדרך. יתרה מזאת, היצרנים המציאו חטיפים אנרגיה המוצגים כאפשרות בריאה ומזינה עבור אנשים שאכפת להם מהגזרה שלהם. אבל האם זה באמת נכון?

הערך האנרגטי בחטיפי חלבון כאלה תלוי מאוד במותג. זה בשל הרכיבים הכלולים בו. כדי לצמצם את העלות של המוצר הסופי ולשפר את הטעם, יצרנים רבים מוסיפים כמות גדולה של סוכר או אפילו ממתיקי פרוקטוז באיכות נמוכה. צריכה מתמדת של החטיף ה׳בריא׳ הזה עשויה להשפיע לרעה על הבריאות שלנו.

דגני בוקר

© Depositphotos.com

בטח כולנו נהנינו מקערת דגני בוקר לפחות פעם בחיינו. באופן בלתי מודע, אנחנו מאמינים שמדובר במזון בריא, שהופך טעים עוד יותר אם מוסיפים חלב או יוגורט. יצרנים כותבים לעתים קרובות על המוצר שהוא מכיל דגנים מלאים, בעוד שהנוכחות של דמויות מצוירות על האריזות מציינת את היתרונות בארוחת בוקר הכוללת דגנים, אפילו לילדים.


חרף יתרונות בלתי ניתנים לספק (מהיר, פשוט, וטעים), דגנים שכאלה מכילים גם חסרונות משמעותיים: ריכוז פרוקטוז גבוה בצורת סירופ תירס. הערך הגליקמי מודד את העלייה היחסית ברמות הגלוקוז בדם, והאינדקס הזה כל כך גבוה במוצר, מה שהופך אותו לבלתי יעיל לצריכה יומיומית.

סלמון מחוות גידול

© Pixabay

סלמון הוא מרכיב במנות בריאות רבות. אפילו השפים המפורסמים משתמשים בו לעתים קרובות במתכונים שלהם. ייתכן וקוראים רבים יסכימו שלא משנה כמה מבשלים את הדג הזה, הוא תמיד יוצא טעים ומזין. זו הסיבה מדוע רשתות המרכולים מציעות דגי סלמון רבים הגדלים בחוות מיוחדות.

מקובל שתכולת יתר של אומגה 6 ביחס לאומגה 3 יכולה להשפיע על הגוף האנושי בצורה שלילית. מחקרים הראו שיחס אומגה 3 לאומגה 6 היה 3-4 בחוות גידול ו-10 בסלמון בר. לכן, מוטב לחשוב פעמיים לפני שקונים סלמון מגידול חוות.

סושי ורולים

© Depositphotos.com

סושי ורולים הם מנות אשר אנשים מחשיבים כדיאטטיים ובריאים מתוך ברירת מחדל בגלל שהם מכילים פירות ים, אצות, ואורז. בכל מקרה, רכיבים נוספים רבים כוללים מיונז, סוכר, ורטבים המוספים לעתים קרובות.

רול סושי אחד, החתוך ל-6 עד 9 פרוסות, עשוי להכיל עד 500 קלוריות, מה שלא הופך אותו טוב יותר מכל מזון מהיר אחר. ישנה כמעט אותה כמות קלוריות בהמבורגר כפול. ייתכן ואנשים רבים היו טוענים שזה בסדר להגביל את עצמנו ל-6 פרוסות, ועדיין, דמיינו כמה שומן וסוכר נכנס לקיבה שלנו. אפשר בקושי רב לקרוא למזון הזה ״בריא״.

משקאות קלים דיאטטיים

© Depositphotos.com

מאחר וחלק מהמשקאות הקלים והדיאטטיים הם נטולי קלוריות, אפשר להניח שצריכתם עשויה לסייע לכם להוריד במשקל, או לפחות לסייע לכם להימנע מלעלות במשקל. כך בדרך כלל מפרסמים לנו היצרנים את המוצרים שלהם. אך דברים אינם כאלה פשוטים.

כמה מחקרים הראו שצריכה תקופה של משקאות קלים ודיאטטיים וממתיקים מלאכותיים מעלים את הסיכון לסבול מהשמנת יתר ותסמונת מטאבולית. מדענים מאמינים שהמשקה מגביר את תחושת התיאבון באמצעות גירוי הורמוני רעב.

יוגורט הנמכר בחנויות

© Depositphotos.com

אם תשאלו מישהו מה יותר בריא, יוגורט או מיונז, רוב האנשים יבחרו באפשרות הראשונה. זה לא מפתיע מאחר ופרסומות רבות בטלוויזיה וברשת מזכירות לנו את זה. בכל מקרה, ממש כמו מוצרים אחרים, ישנו גם ״הצד השני״ של העניין.

רבים מהיוגורטים שאנחנו רגילים לראות במדפי הסופר הם למעשה אינם טובים לבריאות שלנו כפי שאנחנו עשויים לחשוב. הם כוללים פיגמנטים, חומרים משמרים, וכמובן, כמות רבה של סוכר או ממתיקים. לכן, אי אפשר לומר שהם בריאים יותר ממיונז.

כדי לעמוד על טיבו של מוצר, עדיף להכינו בעצמכם בבית. יוגורט תוצרת בית יכיל יותר בקטריה טובה לעיכול.

קוקטיילים של חלבון

© Depositphotos.com

קוקטייל חלבון הוא משקה עם אבקת חלבון בתוכו. אבקת החלבון מופקת מצמחים, ביצים, או חלב. לעתים קרובות משתמשים בה אנשים העוסקים בספורט מאחר ורקמות השריר צריכות חלבון לתיקון וצמיחה.

שייק חלבון הוא בלתי מזיק לכשעצמו, אך ישנם כמה ניואנסים שיש לזכור. אין דרך לבדוק האם יצרן אבקת החלבון באמת ציין את כל הרכיבים על האריזה. יש אבקות חלבון שיכולות להכיל כמות גדולה של סוכר ושאר חומרי טעם וריח, אשר בתורם יכולים לגרום לעלייה במשקל ולעלייה ברמות הסוכר בדם.

פופקורן במיקרוגל

© Depositphotos.com

רוב הביקורים בבית הקולנוע מתחילים בקניית פופקורן. הפינוק הזה בצורתו הטהורה מכיל בעיקר פחממות וחלבונים, שהופכים את זה לא רק למזון דיאטטי אלא גם לשימושי מאוד. אך אם מדברים על ׳טוהר׳ המוצר, עלינו להודות שרק מעטים מאיתנו צורכים פופקורן ללא תוספות סוכר, מלח, חמאה, ושאר משפרי טעם.

פופקורן יכול להיות גם חטיף בריא וגם חטיף מזיק לבריאות. בנוסף, המוצר שנועד לבכנה ביתית במיקרוגל עשוי להכיל המון diacetyl ושומן טראנס המזיקים לבריאות.

פיצה צמחונית

© Depositphotos.com

לאחרונה, פיצריות ומסעדות מציעות פיצות צמחוניות ״בריאות״. ככלל, השפים פשוט מחליפים את רכיבי הבשר בפיצה ברכיבים צמחוניים בתוספת עשבי תיבול או נבטים.

אך לא משנה באיזו תוספת מדובר, הבצק עשוי מקמח לבן, בעוד שהגבינה והרוטב נותרים כשהיו. במקרה זה, היתרונות די מוטלים בספק, לא כך? שלא לדבר על כך שהפיצה הזו הולכת לעתים קרובות עם משקל קל, ועל הנזקים של זה כבר דיברנו קודם.

חלב צמחי

© BalkansCat / Depositphotos.com

מילדות, התרגלנו לחשוב שאנחנו יכולים לקנות חלב פרה או חלב עזים בחנויות. בכל מקרה, מדפי הסופרמרקט המודרני מציעים לנו מבחר גדולה יותר, ושקדים, שיבולת שועל, או חלב מבוסס אורז כבר לא מפתיע אף אחד. עבור אנשים מסוימים בעלי רגישות ללקטוז, סוגי חלב אלו הם מצילי חיים. אנשים אחרים בוחרים בזה כי הם מאמינים שחלב זה הוא יותר יעיל מחלב רגיל.

חלב פרה עשיר בחלבון, סידן, אשלגן, וויטמינים מסוג A, B, ו-D. למרות שחלב צמחי מכיל מספר רכיבים שימושיים, הוא לא מהווה תחליף בשום פנים לחלב רגיל. לכן, הוא אינו בריא יותר מחלב רגיל. יתרה מזאת, כדי להפוך חלב צמחי לערב יותר לחך, היצרנים מוסיפים סוכר קנים, סירופ אורז, ושאר ממתיקים.

מה דעתכם, האם מזון יכול להיות טעים ובריא בו זמנית? אולי אתם כבר שילבתם מוצרים כאלה בתזונה שלכם.