11 מיתוסים בהם אנחנו מאמינים רק כי אנשי הפרסום אמרו לנו

פרסום הוא מנוע המכירות. פרסום גם מפעיל עלינו מניפולציות ושם וילון על עינינו. מפרסמים מנסים לשפץ את המציאות ולפעמים מכסים את האמת כך שהצרכן יביט במוצר ויחשוב רק על דבר אחד: ״אני חייב לקנות את זה״.

צוות האתר שלנו ערך מחקר קטן כדי להבין מהם המיתוסים הנפוצים ביותר בהם אנחנו ממשיכים להאמין גם כנגד שיקול הדעת הצודק שלנו.


פירות הדר הם המקור הטוב ביותר לוויטמין C

© depositphotos© pixabay

האמת: כמות הוויטמין C בוורד הבר היא כ-650 מ״ג ל-100 גרם, ובפלפל אדום היא כ-250 מ״ג ל-100 גרם. אפילו בדומדמניות יש יותר וויטמין C מאשר בפירות הדר: 200 מ״ג ל-100 גרם.


כיצד הופיע המיתוס הזה: עד 1908, תעשיית התפוזים הייתה שרויה בהפסדים. היצרנים לא הצליחו למכור את הקציר שלהם, שהיה בשפע. אלברט לסקר הגה את קמפיין הפרסום בו הוא מציע להכין מיץ מתפוזים ולשתות בארוחת הבוקר כמקור לוויטמין C.

טבעת האירוסין שלכם צריכה לכלול יהלום

© depositphotos

האמת: למעשה, אתם לא חייבים לתת דבר.

כיצד הופיע המיתוס הזה: קמפיין הפרסום ובו הסלוגן ״יהלומים הם לנצח״ נכלל בכל ספר לימוד על עולם הפרסום. כתוצאה מכך, אחרי 1947, שרר שפע של הפחמן הפשוט הזה בעולם והוא נחשב לא רק כמתנה בחוגי עלית אלא גם כחלק מהצעת נישואין הכרחית.

יש לתת כרטיסי ברכה יחד עם מתנות

© pixabay© pinterest

האמת: גם זה לא הכרחי.


כיצד הופיע המיתוס: עד תחילת המאה ה-20, כרטיסי ברכה נשלחו רק בדואר. תודות ל-Hallmark ולקמפיין הפרסום שלהם, הכרטיסים ניתנו באופן אישי וכתוספת הכרחית לכל מתנה. אנשי הפרסום הדגישו את העובדה שכרטיס ברכה צריך להיות יפה, ושיש לכתוב עליו מילים שייזכרו לזמן רב.

יש למרוח משחת שיניים לאורך סיבי המברשת כולם

© depositphotos

האמת: כמות בגודל אפון מספיקה.

כיצד הופיע המיתוס: כל מיתוס ברשימה שלנו נולד בעקבות סיבה אחת: כדי להעלות מכירות, ויצרני משחות השיניים אינם יוצאי דופן. כל פרסומת למשחת שיניים מציגה מברשת עליה מרוחה משחה לכל האורך. זה נראה נחמד יותר וגורם לאנשים לקנות משחת שיניים לעתים קרובות יותר. למעשה, בכל הנוגע לבריאות הפה, משחת השיניים חשובה הרבה פחות מאשר האופן בו אנחנו מצחצחים.

האופן בו סנטה קלאוס נראה הומצא ע״י קוקה קולה

© wikimedia© wikimedia

האמת: האמן הראשון להגדיר כיצד נראה סנטה קלאוס היה תומאס נסט בסוף המא ה-19.

כיצד הופיע המיתוס: האבטיפוס של סנטה הוא סנט ניקולאס, שנראה די שונה מכפי שמופיע על כרטיסי הברכה – נזיר צנוע בגלימת חורף ירוקה. ב-1931, קוקה קולה פצחה בקמפיין פרסום כדי להגביר את מכירות המשקאות הקלים שלה. סנטה של קוקה קולה נוצר ע״י האדון סנדבלום, ולא היה סמל חג המולד הראשון אלא המוצלח ביותר .

מצב של חוסר איזון באוכלוסיית החיידקים במערכת העיכול, על העור או באחד הקרומים הריריים בגוף הוא מחלה

© depositphotos

האמת: בסיווג העולמי, אין מחלה כזו.

כיצד הופיע המיתוס הזה: השימוש במונח ״dysbiosis״ במזרח אירופה נתמך ע״י חברות התרופות, כולל המערביות. למען הסקרנות, איש לא השתמש במונח הזה באירופה או בארצות הברית.

ישנם שמנים צמחיים ״רעים״ הכוללים כולסטרול

© depositphotos© depositphotos

האמת: אף שמן צמחי לא כולל כולסטרול, רק חמאה.

כיצד הופיע המיתוס: טריק שיווקי נוסף כיד להגביר מכירות. טקסט המתחיל במילים ״לא כולל…״ מושך את תשומת לב הקונים, יוצר אמינות, וגורם להם לחשוב שהם קונים מעין שמן צמחי פרימיום.

בירה ומשקאות ממותקים מרווים צימאון

© depositphotos© depositphotos

האמת: משקאות מכילים סוכר ואלכוהול למעשה גורמים לצמא.

כיצד הופיע המיתוס: כל פרסומת למשקה קל מדגישה כי יש לצרוך את המשקה במזג אוויר חם. יצרנים מעדיפים להסתיר את האמת, לפיה, הדבר היחידי שיכול להרוות את הצמא שלכם הוא מים.

ישנם משככי כאבים המיועדים לנשים בלבד

© depositphotos

האמת: ישנן תרופות מורכבות הכוללות בו זמנית חומרים נוגדי עוויתות, משככי כאבים ונוגדי דלקות.

כיצד הופיע המיתוס: כאבי מחזור בקרב נשים נפוצות מאוד, ויצרני התרופות לא מפספסים את ההזדמנות לעשות כסף על זה. תרופות גנריות כמו דיפירון (dipyrone), דרוטברין (drotaverine) ופרצטמול הן זולות, לכן רווחיות רותר למכירה באריזות נפרדות תחת הכותרת ״פורמולה משופרת להקלה על כאבי מחזור״.

סוכריות גומי בטעמי פירות הם ממתקים לילדים

© depositphotos

האמת: תרכובת הממתק מבוסס הג׳לטין הזה, כולל סוגר, עמילן וצבעי מאכל, אך אין בו פירות. תרמית נוספת היא העובדה שדובוני הגומי בצבע ירוק אינם בטעם תפוח אלא בטעם תות שדה.

כיצד הופיע המיתוס: צורתם הילדותית של הממתקים האלה לא הופכת אותם שימושיים או בטוחים עבור ילדים. אתם יכולים לאכול בבטחה דובוני גומי שיוצרו ע״י יצרן מוכר ואמין, אך אל תרכשו אותם בשווקי רחוב. ולגבי הדובונים הירוקים, כמה יצרנים מייצרים אותם בטעם תות שדה (האדומים הם בטעם פטל).