11 סימנים שמערכת היחסים שלכם מדכאת אתכם

בעוד שאף אחד לא יכול לגרום לכם לדיכאון, המצבים והמגבלות שאתם חווים במערכת היחסים יכולים ליצור סביבה שלילית אשר תורמת למצב הרוח הירוד. ידיעת הסימנים הללו וההבנה שמערכת היחסים שלכם נמצאת במדרון תלול יכולה לעזור לכם ולקבל החלטה לשנות את המצב באופן חיובי.

11 סימנים שמערכת היחסים שלכם מדכאת אתכם


1. אין לכם שליטה על מה שמתרחש מדי יום
חוסר שליטה על מה שקורה במערכת היחסים שלכם מדי יום מצביעה על כך שבן הזוג שלכם משתמש ביותר מדי שליטה. כל אחד מכם צריך להיות שותף שווה בחלוקת המטלות, בחירת הפעילויות, החלטות כלכליות וכדומה.


2. אתם חוששים מהתגובה של הפרטנר שלכם
כעס מצד הפרטנר שלכם יכול לגרום לכם להתכנס בעצמכם יותר, וזהו סימן לדיכאון. הימנעות מתקשורת עם בן הזוג שלכם לא תתקן את הרגשות השליליים שלכם, אלא רק תחמיר אותם.

3. אתם תלויים בבן הזוג שלכם
חוקרים מאוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין בדקו את ההשפעה שיש לדיכאון על מערכות יחסים. למרות שהחוקרים בדקו אנשים שכבר אובחנו כדיכאוניים והיו כנים בנושא עם בני הזוג שלהם, הממצאים שלהם חושפים 8 גורמים שיכולים להעיד על דיכאון.

8 השפעות שליליות שיש לדיכאון על מערכת יחסים:

* מחיר רגשי

* בעיות בתחום הרומנטי והמיני

* בעיות בתקשורת

* בידוד

* חוסר הבנה

* חוסר ודאות

4. אתם מרגישים כי מערכת היחסים שלכם מהווה מטרד
מערכת היחסים שלכם מונחת כמו משקולת על החזה שלכם, גורמת לכם להרגיש משותקים ובעלי חוסר יכולת לעזוב, לזוז, או לשנות דברים לטובה. דרושה מנה רצינית של תעוזה פנימית ואומץ להבין שמערכת היחסים שלכם מסבה לכם דיכאון ולהמשיך הלאה.

5. אתם נמנעים מפעילויות חברתיות
חוקרים מאוניברסיטת מישיגן בדקו את גורמי הסיכון שיש לדיכאון על מערכות יחסים רומנטיות ומצאו כי חוסר תמיכה חברתית מהעולם שמחוץ למערכת היחסים מהווה גורם מפתח בשאלה האם הפרטנר יחווה סימפטומים של דיכאון. חוסר באינטרקציה חברתית כוללת גם חוסר תמיכה מבני המשפחה.

אתם אולי מרגישים שבן הזוג שלכם לא רוצה שתיפגשו עם החברים שלכם, אבל למען הבריאות הנפשית שלכם – אתם חייבים. אל תניחו למערכת היחסים שלכם לגרום לכם להרגיש יותר מדוכאים ע"י כך שתימנעו מלפגוש חברים ובני משפחה שלמעשה יכולים לעזור לכם להתמודד עם הרגשות שאתם חווים מול בן הזוג שלכם.

6. יש לכם את הרצון לתקן דברים, אבל לא את האנרגיה הדרושה לשם כך
אתם מקווים למערכת יחסים מאושרת וחיובית יותר עם הפרטנר שלכם, אבל אין לכם את האנרגיה הדרושה כדי לעבוד על הבעיות האלו. דיכאון יכול להוביל למחסור באנרגיה פיזית שגורמת לכם להרגיש כאילו אין לכם את היכולת לפעול, אפילו אם זה יכול לשפר את המצב.

7. אתם תורמים למערכת היחסים הרבה יותר מאשר בן הזוג שלכם
אולי אתם לוקחים חלק גדול יותר בעבודות הבית מאשר בן הזוג שלכם, אולי אתם תורמים יותר מבחינה כלכלית. לפעמים ישנה חלוקה לא שוויונית של העבודה במערכת היחסים, אבל זה רק גורם לכם להרגיש יותר בדיכאון אם אתם חשים כעס נוכח חוסר האיזון ואי היכולת לשנות את המצב.

8. אתם לא יכולים לזכור את הפעם האחרונה בה אתם ובן הזוג שלכם צחקתם יחד
אם אתם חווים אושר ורגשות חיובים במערכת היחסים שלכם, סביר להניח שלא תתהו האם היא גורמת לכם לחוש מדוכאים. אושר נמדד במספר החיוכים והצחוקים המשותפים בין בני זוג שאוהבים האחד את השנייה. אם אלמנט המפתח הזה חסר, בוודאי שתרגישו מדוכאים.

9. אתם מוטרדים לגבי עתידה של מערכת היחסים
כשאתם מרגישים שמערכת היחסים שלכם מדכאת אתכם, יתכן ותחושו מעין חוסר תקווה בנוגע לכל העתיד לבוא. חוסר היכולת לראות את מערכת היחסים הזו מגיעה לסוף טוב עלולה לגרום לכם להיות חולים מרוב דאגה, מתח וחרדה, וחוסר התקווה הזה יגרום לכם גם לחוש דיכאון.

10. הפרטנר שלכם לא מקשיב לכם
תקשורת היא מרכיב חשוב בכל מערכת יחסים בריאה. חוסר היכולת להקשיב כשאחד הצדדים חש דאגה עלולה להוביל לבידוד ולתחושת דיכאון. בן הזוג שלכם צריך לשים לב בזמן שאתם מדברים, אבל אם הוא לא, חוסר הקשב הזה מרגיש כמו דחייה מצד בן הזוג ועלול להוביל לרגשות שליליים כמו דיכאון.

11. אתם מחפשים מישהו לדבר איתו מחוץ למערכת היחסים.
אפשר לקרוא לדבר הזה "בגידה רגשית", אבל לבטוח במישהו אחר בנוגע לאופן בו אתם מרגישים במערכת היחסים שלכם היא סימן לחוסר תקשורת עם הפרטנר שלכם, וזה מה שגורם לכם להרגיש מדוכאים.