11 עצות שיכולות להציל את החיים שלכם ברגעים קריטיים

אין הרבה אנשים שישמחו למצוא עצמם בסמטה חשוכה בזמן שמישהו רודף אחריהם, או להתמודד עם פנצ׳ר באמצע שום מקום. זו הסיבה מדוע חשוב לדעת איך להתמודד עם מצבים מסויימים, זה עשוי אפילו להציל לכם את החיים!

צוות האתר שלנו הכין עבורכם מספר רעיונות שיעזרו לכם להיחלץ ממצבים מסוכנים.


1. אם מישהו מנסה לגרור אתכם בכוח, ׳היפטרו׳ מכמה חפצים אישיים מיד.


© _dChris / Flickr   © _dChris / Flickr


אם אתם נדחפים לתוך רכב, נסו ׳בטעות׳ להפיל כמה שיותר חפצים אישיים (אבל זכרו, חשוב לשמור על המכשיר הסלולרי עליכם). זה יעזור למשטרה לאתר אתכם מהר יותר.

2. אם אתם במעלית עם פושע, לחצו על כל הכפתורים


© frantic00 / Depositphotos
״הולכת הביתה/מצילה את עצמה״

זה יתן לכם הזדמנות לברוח או לאותת למישהו שאתם במצוקה. בנוסף, זה יכול גם לבלבל את הפושע.

3. איך להבין אם מתקרבת סופה:


© Pexels   © woodleywonder / Everystockphoto
״מזג אוויר טוב/סערה״

ערבבו כל משקה ומזגו אותו לכוס. אם הבועות מתפזרות לצדדים, מזג האוויר יהיה טוב. אם הבועות מתרכזות באמצע, מזג אוויר סוער מתקרב.

זה קורה בגלל הלחץ האטמוספרי על בועות האוויר. לחץ גבוה מפזר אותן לקצוות, ופירוש הדבר שאתם יכולים לצפות למזג אוויר שטוף שמש. כשהלחץ נמוך, הבועות נשארות במקומן ההתחלתי, ופירוש הדבר שמזג האוויר יהפוך סגרירי וגשום.

4. אם יש לכם פנצ׳ר, מלאו אותו בעשב ודשא


© webandi / Pixabay   © Iwan Beijes / Freeimages

אם יש לכם פנצ׳ר באמצע שום מקום, עשו חורים קטנים בצדי הצמיג ומלאו אותם בעשב. כמובן, אחרי שתגיעו לתחנת הדלק, תיאלצו להיפטר מהצמיג, אבל השיטה הזו לפחות תעזור לכם להגיע הביתה.

5. הישארו מרוכזים בזמן ההמראה והנחיתה


שמרו על קשב במהלך 3 הדקות של ההמראה והנחיתה. אל תניחו לדעתם להיות מוסחת. ע״פ סטטיסטיקה, 61% מכל התאונות באוויר מתרחשות במהלך הזמנים הללו. המוכנות שלכם ברגעים הללו עשויה להיות המפתח שלכם להישרדות.

6. כבו שריפה בעזרת סודה לשתייה


© State Farm / Flickr   © Digifuture / Depositphotos

אם התנור במטבח שלכם או המחבת המשומנת עולים באש, אסור להתיז עליהם מים. במקום, פזרו חבילת סודה לשתייה לתוך על האיזורים הבוערים – במגע עם אש פתוחה, יופק פחמן דו חמצני והאש תחדל. השיטה הזו יעילה רק כשמדובר בשריפות קטנות מאחר ונדרשת כמות גדולה של סודה לשתייה.


7. איך להירגע במהירות בזמן התקף פאניקה


© Koldunov / Depositphotos

פאניקה היא אחת הגורמים העיקריים לירידה בסיכויי ההישרדות שלכם במצבים מסוכנים. זו הסיבה מדוע חשוב לשמור על רוגע ולמלא אחר ההוראות הפשוטות הללו שיעזרו לכם לייצב את עצמכם:

* ׳קרקעו׳ את עצמכם. קראו בקול את החפצים בסביבה שלכם, געו ברצפה עם כפות הרגליים, ספרו את העצמים או כל אובייקט אחר שאתם רואים. הפעולות הללו יעזרו לכם לשלוט במצב מחדש, ולהיות ׳כאן ועכשיו׳.

* נשמו לאט. נשמו ונשפו דרך האף. נסו לנשום מהבטן, לא מהחזה. התרכזו בנשימות ארוכות

* אמרו בקול רם את מה שאתם מרגישים. לדוגמא, ״אני לא יודע מה לעשות. הידיים והברכיים שלי רועדות. הלב שלי פועם בחוזקה״

הגדירו לעצמכם את הפעולות בהן אתם עומדים לנקוט כדי לחלץ עצמכם.

8. השתמשו בטלפון שלכם כמחזיר אור כשאתם חוצים דרך בחשכה


© StockSnap / Pixabay   © Free-Photos / Pixabay

תוכלו להשתמש בסמארטפון או במצלמה שלכם כמחזיר אור כשאתם חוצים דרך שאינה מוארת כהלכה בחשכה. זה יעזור לנהגים לראות אתכם ולבלום בזמן.

9. הריחו קמפור (מור, בעברית) כדי להסיר סימנים לראיית מנהרה


© kdparrish1130 / Pixabay   © Andrzej Pobiedziński / Freeimages
״ראיית מנהרה/ראייה רגילה״

אם אתם נוהגים במשך יותר מ-6 שעות, ייתכן שהראייה שלכם תצטמק לראיית מנהרה בעודכם על הדרך. זה קורה כשתשומת הלב שלכם כולה על הדרך ועל האובייקטים שנמצאים מול הרכב. באותו הזמן, אתם תפסיקו להבחין בדברים שמתרחשים בצדדים, ולכן, ייתכן ותפספס הולכי רגל.

כדי לסיר כל מתח מהעיניים, קחו פיסת בד עם מעט קמפור10 או שימו בקבוק לידכם. ברגע שאתם מתעייפים, קרבו את פיסת הבד או הבקבוק לאפכם וקחו נשימה עמוקה. תרגישו טוב יותר ותשומת הלב שלכם תתחדד.

10. התחילו לקנח את האף או לשפשף אותו כדי להסיח דעתו של תוקף


© Andrea De Stefani / Freeimages   © tanjila ahmed / Flickr
״לא עוזר/עוזר״

אם מאיימים עליכם, התנהגו כמו קורבן היסטרי: בכו, צעקו, קנחו ראת האף (אפילו על השרוול). אתם יכולים לחשוב על משהו אחר, אולי פחות מגעיל. סביר להניח שהפושע יסתכל הצידה ויתן לכם את האפשרות לברוח. דרך אגב, שוטרים משתמשים בטריק הזה כדי לראות אם מישהו עוקב אחריכם. אם תתחילו לקנח את האף, האדם שרודף אחריכם יביט הצידה. רק כדי לוודא, חזרו על הפעולה למשך כמה דקות.

11. קחו אתכם מסמך מזויף שאומר שאתם נשאי HIV


© EVG photos / Pexels   © yu yu / Freeimages

לא רק שמדובר בעצה טובה להתמודדות עם אנסים (״אני חייב/ת להזהיר אותך שיש לי HIV. המסמך בתיר שלי״) אבל גם עם שודדים. אם הוא לא יודע קרוא וכתוב, אז הוא בטח יחשוש קצת אחרי ההצהרה שלך ולא יקח שום דבר מהפחד לתפוס את המחלה.

האם אתם מודעים לשיטות אחרות שיכולות להגן עליכם ועל האהובים שלכם? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!