12 דברים שבלעדיהם הבית יהפוך להרבה יותר חמים ונוח

יש דברים שיכולים להרוס לנו את מצב הרוח ואנו אפילו לא יודעים את זה. מחקרים (קישור) מצביעים על כך שריהוט בבית משפיע על רמת החיים של האנשים הגרים בו. לקראת הקיץ טוב להוציא מהבית את הדברים המיותרים ולהיפטר מהדברים שאנחנו לא צריכים.

אנחנו חקרנו את הנושא והגענו למסקנות אילו דברים הורסים לנו את החיים.


1. סטים של כלים שקיבלנו במתנה


עוד מימי המחסור לרבים נשארו סטים של כלים שמאוחסנים בארון ומעלים אבק. היום סט כזה יכול לשמש רק כמזכרת משפחתית וגם אז הוא רק תופס סתם מקום כי "חבל לזרוק". אבל כן כדאי לעשות את זה, כי בלעדיו יהיה יותר מקום ואת החדר אפשר לעצב כמו שאתם רוצים ולא כמו שרצתה סבתא רבתא.

2. מזכרות

קולגה הביא פסלון מתורכיה, קרוב משפחה רחוק נתן במתנה משקולת נייר מעץ  – לאט לאט המדפים מתמלאים בדברים מיותרים, כאלה שלא נוח לזרוק ואין סיבה לשמור. הרבה מזכרות סתם תופסות מקום – השאירו את מה שבאמת חשוב ואת כל השאר – לפח!

3. נרות ארומטיים

לנרות ארומטיים ודברים בסגנון הזה יש נטייה להיערם ולחכות לשעתם היפה. כך אנו דוחים את חיינו ליום אחר. תשרפו נרות, תשתמשו בכוסות, תכינו את התה שהביאו מרחוק – החיים הם כאן ועכשיו.

4. דברים מקולקלים

כוסות סדוקים, סכין עם ידית שבורה, המזוודה המדוברת בלי הידית – כמה פעמים בארונות שלנו נשמרים דברים שכבר עשו את שלהם ומוכנים לצאת לפנסיה? שימוש בדברים לא פונקציונליים יכול להיות מסוכן או סתם לעורר עצבנות. אתם צריכים את זה?


5. טלוויזיה

העניין כאן הוא לא המכשיר עצמו אלא ההרגל להחזיק אותו כל הזמן דולק. רעש בלתי פוסק עוד יכול להיות בסדר, אבל כשתמונות בוהקות וצלילים מתחלפים מלווים אותנו כל הזמן, המוח שלנו מתעייף. ועייפות גורמת לעצבנות שעלולה לפגוע בשינה ויכולות קוגניטיביות.

6. דברים שנשארו מתחביבים קודמים

צעיף שלא סרגנו עד הסוף, צמיד שלא שזרנו עד הסוף, קולאז' שלא גמרנו – כל מה שעזבתם באמצע, צריך לזרוק גם את מה שנשאר מזה. כי אם לא נגעתם באלבום הזה שלוש שנים כנראה שסקרפבוקינג כבר לא ירתק אתכם. חוץ מזה, דברים לא גמורים אלה גורמים לתחושת אשם תת מודעית.

7. דברים כבדים

כורסאות מאסיביות או וילונות משי מתאימים לאחוזות של עשירים וארמונות מאגדות. בדירה רגילה בעיר רהיטים כאלה יקטינו את השטח הפנוי מבחינה ויזואלית, יספגו אור ויעשו את החדר יותר קודר. זה לא יכניס שמחה וידוע ששטח עם גיבוב פריטים מעיק על בן אדם (קישור)

8. מחבואים של חטיפים לא בריאים

לפי מחקרים (קישור) מוצרים שמכילים קפאין, סוכר ומחזקי טעם גורמים לסטרס ממש מכלום. העצבים שלנו רגועים יותר כאשר לא מסתתרת קופסת עוגיות בכל פינה, ושקית צ'יפס לא מציצה מהארון.

9. מסמכים פיננסיים

הסכמים, חשבונות – לא כדאי כמובן לזרוק אותם, אבל לשמור קבלות של מכשירים שהתקלקלו לפני שלוש שנים – זה כבר מיותר. את כל המסמכים הפיננסיים עדיף לשמור במקום אחד ומדי פעם לזרוק את המיותרים.

10. מראות

פסיכיאטרים מלונדון בדקו (קישור) כחמישים אנשים והגיעו למסקנה שאם מסתכלים במראה יותר מדי פעמים, נוצרים תסביכים חדשים והישנים מתפתחים. התמקדות יתר במראה החיצוני ועודף מראות בבית יהרסו את מצב הרוח אפילו לאישה עם העצבים הכי חזקים. לא כדאי לקחת סיכון – כמה מראות בודדות בבית יספיקו.

11. דברים מיותרים במגירות

גם גיבוב גרוטאות מוסתר יכול לעורר עצבנות, אז כדאי להיפתר מסלולרים, מטענים, וכבלים ישנים באותו רגע שאנחנו כבר לא צריכים אותם. בואו נודה: לא סביר שמישהו יוותר על הסמארטפון החדש שלו לטובת דגם ישן. סלולרי חלופי אחד לא יזיק, אבל אין טעם לשמור את כל האוסף. את הטלפונים אפשר למכור, לתת כמתנה או למחזר.

12. בגדים ונעליים לא נוחים

כנראה שבארון של כל אישה יש את נעלי העקב המדהימות האלה שבהן הן הולכות ויושבות כל כך יפה. אם אתם לא משתמשים בדבר מסויים אין לו מקום בבית, אז שיפנה את המקום לנעליים יפות לא פחות, ואפשר גם להחליף את החולצה הישנה בגופייה חדשה – הרי הקיץ קרב.

לעיתים אנחנו נקשרים לדברים ולא ממהרים להיפתר מהם. וחבל. ומה איתכם? אילו דברים סתם תופסים מקום בביתכם?