12 מיתוסים לגבי ימי הביניים שאנחנו חייבים להפסיק להאמין בהם

כשאנחנו מדברים על ימי הביניים, לעתים קרובות אנחנו מציירים תמונה בלתי רצונית בראש שלנו, תמונה שגויה ברובה. זה בגלל מיתוסים נפוצים לגבי התקופה הזו בהיסטוריה.

צוות האתר שלנו פיצח באילו טענות לגבי ימי הביניים אתם צריכים לנהוג בספקנות.


אנשים חשבו שהעולם שטוח

© depositphotos

אם לדייק, הרעיון שהעולם שטוח היה נוכח בסקנדינביה הפגאנית ונעלם עם הופעת של הנצרות באיזור הזה. בשאר אירופה ואיזור הים התיכון, אנשים (או לפחות, המלומדים שבהם) ידעו שהעולם ככל הנראה עגול כבר בימי הביניים. זה הוכח ע״י מספר רב של מפות וכתבים שנשארו כעדויות היסטוריות מהתקופה ההיא.


קולומבוס רצה להוכיח שהעולם עגול

© depositphotos© depositphotos© Wellcome Images

אם אנשים ידעו שהעולם עגול, פירוש הדבר הוא שלא היה צורך להוכיח זאת. לאורך מסעו, קולומבוס רק הוכיח שהעולם הרבה יותר גדול ממה שאנשים חשבו. יורד הים האמין כי הוא יוכל להגיע לשווקים העשירים במזרח אסיה לו יפליג מערבה, אך במקום גילו את הקריביים.

הוויקינגים חבשו קסדות בעלות קרניים

© depositphotos

קסדות בעלות קרניים היו למעשה מאוד לא שימושיות ובלתי נוחות בזמן קרב. היה זה רק במאה ה-19 שהאמנים הסקנדינביים החלו להוסיף קרניים לתיאור הוויקינגים.

גברים הכריחו את הנשים שלהם לחגור חגורות צניעות

© depositphotos© Wellcome Images

כולנו שמענו על ה״עובדה״ שאצילים הכריחו את נשותיהם לחגור חגורות צניעות בזמן שיצאו למסעות. אבל מבני הברזל המאיימים הללו המכסים את חלקו התחתון של הגוף הם למעשה מיתוס. מדובר בפנטזיה אירוטית של זמנים מאוחרים יותר.


אנשים חיו עד גיל 30

© depositphotos

נטען כי תוחלת החיים הממוצעת בימי הביניים הייתה נמוכה מאוד בגלל תמותת ילדים גבוהה שנגרמה ע״י מחלות. אבל אם אדם הגיע לבגרות ולא חלה, ישנה סבירות גבוהה כי היה חי עד גיל 60-70.

אנשים לא התרחצו

© depositphotos© depositphotos

כמובן, אנשים לא היו נקיים כמו בימינו מאחר ולא הייתה גישה מתמדת למים חמים. בכל אופן, כל האלמנטים של האוכלוסיה נשטפו מדי יום, העריכו היגיינה טובה, והתרחקו מאנשים מסריחים. היה זה עידן בו השימוש בסבון הפך נפוץ, ויצרני סבון החלו לפעול גם בערים הגדולות.

לנשים לא היו זכויות

© depositphotos© depositphotos

ברור כי נשים בימי הביניים לא היו חופשיות כפי שהן עכשיו. רבות מהן התמודדו עם הבחירה בין חיי הנישואין ונזירות. ועדיין, הן עזרו לאבותיהן ובעליהן במשלח היד שלהם, ויכלו לרשת ולקנות או לנהל משק בית. היו גם נשים משפיעניות, וגם נשים בעמדות מפתח.

אנשים לא השתמשו בסכו״ם

© depositphotos© pxhere

למעשה, עד אותה תקופה השימוש בסכו״ם כבר היה נפוץ. לדוגמה, מזלגות הופיעו באימפריה הביזנטית במאה ה-6 ובאיטליה במאה ה-11.

הכנסיה האטה את התפתחות המדע

© depositphotos© depositphotos© depositphotos© depositphotos© depositphotos

רוב המדענים היו בעצמם אנשי כנסייה. רבים מהם לא דוכאו בשל פעילותם, למעשה, הם זכו להערכה בשל הידע והחוכמה שלהם. אין הוכחה לכן שמישהו נשרף ע״י הכנסיה בשל שאיפותיו המדעיות. המקרה של גלילאו קשור יותר בהתנגדות לרֶפוֹרְמַצְיָה (תנועה דתית שדגלה ברפורמה בכנסייה הקתולית) מאשר ביחס בין הכנסיה והמדע.

מיליוני נשים נשרפו בשל היותן מכשפות

© depositphotos© depositphotos

תופעת ״ציד המכשפות״ לא הייתה קיימת בימי הביניים אלא הופיעה מאוחר יותר (היא הגיעה לשיאה במאות ה-16 וה-17). בימי הביניים, אנשים למעשה הכחישו קיומן של מכשפות.

לורדים פיאודליים נהנו מ״הזכות ללילה הראשון״ עם נשות הנתינים שלהם

© livejournal© depositphotos

אין שום דבר שמאשר כי הכלל הזה אכן היה קיים, ורוב ההיסטריונים נוטים לדעה כי מדובר בפירוש לא נכון של הטקסט ההסיטורי.

אבירים היו אצילים ואדיבים בלתי נלאים

© depositphotos© depositphotos

למרבה הצער, זה היה רחוק מהאמת. לעתים קרובות, המציאות הייתה שאבירים לא השתתפו בקרבות, הם היו שלוחי רסן, והטילו אימה בציבור. לא היה דבר אצילי באונס נשים.