12 סרטים שהיו מיועדים לכשלון אדיר – אבל בסוף הפכו להצלחה מסחררת

בתעשיית הסרטים, הכסף מדבר, אבל לא תמיד. במאים מבטיחים עשויים לבלות שנים בנסיון לגייס מספיק כסף כדי להחיות את הרעיונות שלהם ולבסוף לוותר, לצלם משהו בתקציב דל, ולאבד תקווה שהסרט שלהם יצא לאקרנים. אבל כושר השיפוט של הצופים והמבקרים אינו מושלם וסרט שאיש לא לקח ברצינות, עשוי להתברר כלהיט של ממש.

צוות האתר שלנו חושב שרעיון מעניין ומשחק טוב עשויים לפצות על מחסור בתקציב. רשימה של היום עוסקת בסרטים דלי תקציב שזכו לאהדת הקהל מסביב לעולם.


וויפלאש (2014)


© Whiplash / Blumhouse Productions   © Whiplash / Blumhouse Productions


הסרט הדרמטי הזה על מתופף נחוש זכה ב-3 אוסקרים ובגלובוס זהב אחד. בהתחלה, איש לא האמין ברעיון של דמיאן שאזל. אבל מאוחר יותר, הוא צילם את ״לה לה לנד״ המפורסם: מותחן מוזיקלי שנראה כאילו אין לו עתיד. המפיקים חשבו שהצופים לא יהיו מעוניינים לנסות להבין את המורכבות במערכת היחסים בין מתופף בין 19 והסולן של להקת ג׳אז.

אבל שאזל החליט לעשות סרט קצר עם סצינה מתוך הסרט העתידי שלו, וזו הייתה החלטה נכונה: הוא זכה בפרס בפסטיבל סאנדאנס! לאחר מכן, הנסיונות המייגעים שלו להפוך את ״וויפלאש״ לסרט באורך מלא צלחו. הסרט התברר כלהיט של ממש ונכנס אפילו לרשימת הסרטים הטובים ביותר של שנת 2014. הסרט מסתיים אף באופן אינטנסיבי יותר מהמתוכנן (אחרי הכל, כך מתגלים כשרונות חדשים). אבל הסיפור לא מתברר כנעים ומתוק כמו סרטים דומים אחרים. הדמויות מלאות בכריזמה והופכות את הסרט מציאותי מאוד.

תברח (2017)


© Get Out / Blumhouse Productions   © Get Out / Blumhouse Productions

הסאטירה הבלשית דלת התקציב הזו פרי ידיו של במאי חובבן הצליחה לזכות בפרסים רבים, כולל אוסקר עבור ״התסריט הטוב ביותר״ ומועמדויות אחרות עבור השחקן והבמאי הטובים ביותר. בהתחלה, איש לא האמין ברעיון מאחר והסיפור הוא מעין הכלאה של שתי סוגות שונות: קומדיה שחורה בשילוב מותחן עם עלילה בעלת קו אימה. הוא גם נוגע בנושאים של חוסר שוויון שמדרך כלל מקוטלגים כדרמה חברתית.

קשה לאפיין סרט כזה ולא היה ברור מי יהיה קהל היעד שלו. לדוגמה, מעריצים של סרטי פעולה חושבים שהסרט היה ארוך מדי מאחר והייתה בו רק תפנית אחת והיא התרחשה מיד לפני הסוף. אבל הצופים והמבקרים לא רק שהוקירו את עירוב הז׳אנרים אלא גם חשבו שהיה יצירת מופת של ממש בסוגת המותחן.

נער החידות ממומבאי (2008)


© Slumdog Millionaire / Fox Searchlight   © Slumdog Millionaire / Fox Searchlight

דרמת הפשע הזו מבוססת על רב מכר מאת סופר ודיפלומט הודי מוכר בשם ויקטור סוואראפ. הספר מספר את סיפורו של בחור צעיר ללא השכלה שהיה בר מזל דיו כדי לקבל הזדמנות להשתתף בתכנית טלוויזיה בה הוא עשוי לזכות בסכום כסף.

הרעיון המקורי היה די משונה. הבמאי, דני בויל, אותו אתם כנראה זוכרים מהסרטים ״טריינספוטינג״ ו״החוף״, החליט לעשות מיקס בין הווליווד ובוליווד. זה התברר להפוך לסיפור על אדם עני אך ישר שמשיג הרבה – מעין סיפור סינדרלה, אם תרצו. אבל הסרט שעוסק בחלומות שהופכים מציאות זיכה את היוצרים שלו בפרסים רבים. הוא זכה בכמה אוסקרים, פרסי גלובוס הזהב, ואפילו פרס Screen Actors Guild. היוצרים הצליחו לשלב סיפור דרמה ממשכנות העוני בהודו ומעשיית סינדרלה שגרמה לצופים להתמלא בתקווה לגבי העתיד.

החתונה היוונית שלי (2002)


© My Big Fat Greek Wedding / Warner Bros.   © My Big Fat Greek Wedding / Warner Bros.

יוצרי הסרט הזה הצליחו לצלם קומדיה פשוטה ורומנטית שהפכה מעניינת לא רק עבור קהל היעד שלה אלא גם עבור אנשים שאינם יוונים. הסיפור עצמו לא כל כך מקורי: כל האירועים סובבים סביב בחורה יוונית צעירה שמתאהבת באדם אמריקאי, דבר שנתפס בעיני המשפחה שלה כהלם גדול. אז, הם מצפים מהחבר החדש שלה לאמץ את את התרבות החדשה.

הדמויות בסרט הזה די מבדחות והחתונה הגדולה בסוף לא הוצגה לפרטי פרטים. ובכל זאת, הומור של ממש מפצה על כל הקלישאות שגם הצופים וגם המבקרים אהבו מאוד. בנוסף, לא משנה מאיפה אתם, חתונה גדולה עם כל הדרמה הנלווית לה היא משהו שכל אחד ראה לפחות פעם בחייו וניתן להתייחס לזה ממש. זהו הסוד של מה שקרוי בשם ״הקסם הקולנועי״ שהפך את היוצרים עשירים מאוד למרות שהתקציב ההתחלתי היה דל מאוד ובסיפור לא היו פיתולים מרשימים.


פעילות על טבעית (2007)


© Paranormal Activity / Blumhouse Productions   © Paranormal Activity / Blumhouse Productions

סרט האימה דל התקציב הזה צולם בסגנון פסאודו-תעודי. ליוצרים שלו לא הייתה תקווה שיהפוך להצלחה גדולה, אחרי הכל, לז׳אנר הזה אין מעריצים רבים. תהליך ההפקה היה פשוט ביותר: כל הסצינות צולמו בביתו של הבמאי וארכו שבוע אחד בלבד.

אבל היה זה בדיוק הסגנון הפסאודו-תעודי שהפך את הסרט למפחיד כל כך. סרט האימה הפשוט לכאורה הזה הרוויח המון כסף וזכה לכבוד רב. כפי שאמרו המבקרים, ״פעילות על הטבעית הוא אחד הסרטים המפחידים ביותר בכל הזמנים.

הוא יגע בכם

כי כל כך קשה להתעלם מהרשמים שהוא מותיר בנפש שלכם. אתם יודעים שזה מזויף, ועדיין, אתם לא יכולים להתנער מזה. סיוטים מובטחים״

ספליט (2016)


© Split / Blinding Edge Pictures   © Split / Blinding Edge Pictures

למותחן הפסיכולוגי הסבוך הזה לא היה דבר על המילה ״שובר קופות״ והתקבל בצורה יוצאת דופן ברחבי העולם. הסיבה לכך הייתה כי מקצוענים של ממש עבדו עליו. מ. נייט שיימאלאן, אותו אתם מכירים מ״סטיוארט ליטל״, ״החוש השישי״ ו״העולם שאחרי״, ביים את הסרט הזה בכיכובו של ג׳יימס מקאבו אשר לו יש כבר ניסיון בגילום דמויות בעלות פיצול אישיות מהסרט Filth.

הסיפור עוסק בדמות בשם בעילי מיליגן והוא מעניין מאוד. במאי הסרט הזה הצליח לא רק לספר סיפור ייחודי על נושא שכבר נעשו עליו סרטי תעודה רבים, אלא גם לבנות סיפור מעניין העוסק בחולי. קשה מאוד להאמין שלהיט אדיר כזה נעשה בתקציב דל שכזה, לא ככה?

אבודים בטוקיו (2003)


© Lost in Translation / Focus Features   © Lost in Translation / Focus Features

הסרט הה, העוסק במפגש בין שני אנשים בודדים, אותם מגלמים ביל מורי וסקרלט ג׳והנסן, הפגיז בפסטיבלים ברחבי העולם. למעשה, קשה מאוד להכריע לאיזה ז׳אנר משתייך הסרט: אין בו מספיק הומור כדי להיות קומדיה, והוא ריאליסטי מדי כדי להשתייך לז׳אנר ה״פליק״ הרומנטי, והוא גם לא ממש דרמה. ובכל זאת, הסרט עמוס ברגשות ובדיאלוגים מרגשים.

למרות הכל, המבקרים אומרים שהבמאית סופיה קופולה הצליחה ליצור סרט הרמוני אך שנוי במחלוקת בו יש די מקום להומור וגם לנושאים רציניים יותר. הסיבה להצלחתו היא האופן בו הוא מציג את החיים כפי שהם. אתם יכולים למצוא אנשים כאלו בקרן הרחוב בכל יום ומערכות יחסים כאלה שקורות כל הזמן.

סיפורו של וויל האנטינג (1997)


© Good Will Hunting / Miramax Films   © Good Will Hunting / Miramax Films

הדרמה העוסקת במתמטיקאי מוכשר נכללת ברשימת 250 הסרטים הטובים ביותר של IMDB וזכתה ב-9 אוסקרים. באופן כללי, סרטי הוליווד קלאסיים מציגים תמיד את ״הבחור החכם״ כגאון מטוקף או חבר מאפיונר, ובגלל שהדמות של מאט דיימון לא הייתה אף אחד מהנ״ל, איש לא תלה תקוות גדולות בהצלחת הסרט. אבל העלילה, שמרמזת על כך שהעובדה שאתה מחונן לא פוטרת אותך מבעיות (אלא למעשה הופכת את החיים קשים עוד יותר), הייתה מעניינת מאוד עבור חובבי קולנוע. אנשים מיהרו לאולמות הקולנוע כדי ללמוד יותר על האיש הפשוט והגאון, שביקר לעתים תכופות מאוד במשרד הפסיכולוג.

מיס סאנשיין הקטנה (2006)


© Little Miss Sunshine / Fox Searchlight   © Little Miss Sunshine / Fox Searchlight

זה לא היה מבטיח במיוחד מאחר ועלילת הסרט אינה מקורית או חדשנית. מדובר על משפחה שלמה שחוברת כדי להגשים חלום של ילדה. הדמויות והאירועים בסרט הם קלישאתיים: נער מתבגר ומרדן, אדם שמלמד את כולם כיצד לזכות להצלחה בחייהם, טיול, בעיות עם המשטרה וכדומה. במילים אחרות, ניתן למצוא את אותן הסצינות בדיוק בסרטים רבים אחרים.

בכל מקרה, כל מי שלקח חלק ביצירת הרט הזה זכה לתשבוחות רבות: הסרט זכה בפרס התסריט, השחקן ופס הקול הטובים ביותר. השחקנית הראשית זכתה בפרס ייחודי לגילה בקטגורית הפרים לילדים מתחת לגיל 10. באופן כללי, הסרט זכה להצלחה בזכות שני גורמים: יכולת המשחק יוצאת הדופן של אביגייל ברסלין והאופן הקומי בה מוצגת תחרות יופי.

הטיהור (2003)


© The Purge / Platinum Dunes   © The Purge / Platinum Dunes

למרות שקהל הצופים העכשווי לא מת על סרטים אנטי-אוטופיים, סרט המדע הבדיוני הזה בכיכובי של אית׳ן הוק עניין צופים מרחבי העולם. הבמאי שאב השראה מעבודותיו של סנטלי קובריק, דייויד פינצ׳ר והסדרה ״מסע בין כוכבים״ ומצליח לספר סיפור מרתק על ההשלכות של המשבר הכלכלי בארצות הברית.

לא לנשום (2016)


© Don't Breathe / Ghost House Pictures   © Don't Breathe / Ghost House Pictures

המותחן דל התקציב הזה התברר כלהיט וזכה ב-3 פרסים. במאי הסרט הוא פדריקו אלברז שחידש את סרט האימה האיקוני ״המתים המהלכים״ כמה שנים קודם לכן. עלילת ״לא לנשום״ מפרה את חוקי הז׳אנר: היא אינה מעוררת אמפתיה כלפי הדמויות הנמצאות בחלל דחוק. מדוע שנגלה אמפתיה כלפיהם אם גנבו כסף מחייל משוחרר שלחם בעיראק?

הסרט גם עמוס באלמנטים קולנועיים כמו חנון-גיבור, ובית מפחיד ומסתורי. אבל יכולת המשחק המדהימה של סטיבן לאנג שמציל כל סרט בו הוא מככב, מפצה על כל הפגמים בסרט. בנוסף, האירועים בסרט דינמיים מאוד.

The VVitch: A New England Folktale (2015)


© The VVitch: A New-England Folktale / Parts and Labor   © The VVitch: A New-England Folktale / Parts and Labor

סרט המתאר אירועים מיסתוריים ומתרחש בארצות הברית במהלך המאה ה-17 לא נראה כל כך מרגש. והסרט דל התקציב הזה היה הסרט הראשון שביים רוברט איגרס. אבל פסטיבל הסרטים בסאנדאנס סייע רבות ליחסי הציבור של הסרט הזה. הבמאי הצליח למצוא מפיץ עצמאי והסרט זכה להכרה בינלאומית.

נראה כאילו סרטי אימה דלי תקציב הופכים טרנד לאחרונה. שווה להבחין, שהצוות היצירתי עמל באופן מוקפד על הסרט. כדי שייראה מציאותי יותר, השתמשו אך ורק באור טבעי מנרות, לדוגמה, וכדי ליצור את התחפושות, השתמשו רק בחומרים שהיו קיימים באותו הזמן. התקציב הלחוץ אילץ את הצוות ללמוד על הפרטים הקטנים ביותר מאותה תקופה כדי לצמצם בעלויות ככל האפשר.

האם אתם מכירים סרטים נוספים שהפכו ללהיט למרות התקציב הדל שלהם?