12 עובדות מעניינות על חלומות שרק מעט אנשים מכירים

אנחנו מבלים כ-1/3 מהחיים שלנו בשינה. למרות שמבחוץ זה נראה כאילו מדובר בשגרה, אם ניקח את הזמן לחשוב על זה, מדובר בהיפך: ישנו עולם שלם של פרטים ועובדות שלא היינו מנחשים במבט ראשון.

צוות האתר שלנו חיבר עבורכם את הרשימה הזו הכוללת עובדות מרתקות על שינה ומה באמת מתרחש בזמן הזה.


כמו בימים עברו


© Rene Asmussen / Pexels   © Pexels / Pixabay

זה משתנה מאדם לאדם, אבל ישנם אנשים שחולמים אך ורק בשחור ולבן. מדוע? זהו עניין דורי: אנשים מבוגרים שזוכרים את הטלוויזיה לפני שהפכה צבעונית, חולמים בגוונים אפורים מאשר הצעירים יותר. זה מעלה את השאלה, כיצד חולמים ילדים מודרניים? בהפרדה גבוהה?


חמשת החושים


© Kostudio / Depositphotos

גם עיוורים חולמים…אבל לא כמו שאתם חושבים. האנשים הללו עושים זאת בעזרת החושים שיש להם: שמיעה, ריח, מישוש וטעם. קשה לאנשים שרואים לדמיין את זה, אבל זה הגיוני – בסך הכל הם מחליפים את מה שאין להם עם מה שיש להם. זה עובד גם עבור עיוורים מלידה. אנשים שאיבדו את ראייתם בשלב כלשהו בחייהם עדיין חולמים כמו אנשים רגילים.

אינסטינקט חייתי


© Fabricio Trujillo / Pexels

אולי תמיד הרגשתם את זה, אבל במישור הזה איננו שונים מחיות. אחרי הכל, בדיוק כמונו, גם הם יכולים לחלום. לפחות זו התיאוריה: מדענים לא יכולים לאשר את זה ב-100%, אבל ישנים מינים שמחזורי השינה שלהם דומים לשלנו. אז ישנו בסיס לחשוב שייתכן מאוד שלכלב או לחתול שלכם יש חיים משעשעים מאוד כשהם ישנים.

סוללה ליצירתיות


© darkmoon1968 / Pixabay

המוח הוא פעיל במיוחד במהלך השינה. למעשה, מוחות גדולים שואפים השראה בזמן השינה; חבר להקת החיפושיות לשעבר פול מקרטני חיבר את השיר Yesterday (אחד מלהיטיה הגדולים של הלהקה) בחלום. אז, הישמרו לכם: שימו לב לעובדה שרעיון מיליון הדולר שלכם נמצא דווקא בחלומות שלכם!


פנים מוכרות


© Skitterphoto / Pexels

האם אתם זוכרים את הפנים שאתם רואים בחלומות שלכם? אולי לא תהיתם בעניין לעולם, אבל זה מאוד מעניין. אלו אינם מופיעים באקראיות או כבמטה קסם: תמיד ישנם אנשים ופרצופים שראיתם בעבר (למרות שלא הייתם מודעים לכך או זכרתם אותם). זה מבוסס על מחקר שמצביע על פעילות גבוהה באיזורים במוח בזמן שינה עמוקה שאחראים גם על זיהוי פנים.

זיכרון


© Coco / Disney

רק בגלל שאתם לא זוכרים שחלמתם, זה לא אומר שלא חלמתם! הסיכויים הם שפשוט שכחתם, אבל אין מה לדאוג. בכל לילה, חולם האדם הממוצע כמה חלומות, אך רוב האנשים (כ-95% מהם) אינם מסוגלים לזכור אותם. אז, העריכו את העובדה שאתם נמנים על אלה שזוכרים, בגלל שאלוהים יודע כמה מהם שכחתם!

עניינים של מגדר


© bruce mars / Pexels   © John-Mark Smith / Pexels

״גברים ממאדים, נשים מנוגה״ עשוי להישמע כמו קלישאה, אבל ישנם הבדלים רבים הקשורים בתוכן החלומות ומבוססים על ההבדלים בין גברים ונשים. לדוגמה, גברים נוטים לחלום חלומות המציגים בתוכם קרבות, אגרסיביות ונושאים אלימים. נשים, מצד שני, חולמות על פחד מדחייה ושאר נושאים הקשורים בפחדים עדינים.

אכלו, שתו, שנו


© NastyaSensei Sens / Pexels   © ulleo / Pixabay   © StockSnap / Pixabay

אתם לא מדמיינים: ישנם מזונות שעושים אותנו ישנוניים. בין מזונות אלה ניתן למצוא מוצרי חלב, דובדבנים, בשר הודו (שמסביר מדוע אתם נרדמים אחרי ארוחת חג המולד או חג ההודיה), בננות וזרעי דלעת. אז, אם אתם סובלים מנדודי שינה, שקלו את המזונות הללו כחטיף.

מתעוררים


© Tharakorn / Depositphotos

לצאת מהמיטה זו לא משימה פשוט, גם בגלל הנוחות שאתם מרגישים כשאתם מכורבלים בנוחות או גם בגלל שביליתם בנעימים אתמול בלילה, אבל זה עשוי להיות מצב אותו מומחים מכנים בשם dysania (קושי בהתעוררות). זהו מצב שמתרחש אם לוקח לכם יותר מחצי שעה להתעורר. זו אינה מחלה, אך נחשבת כאינדיקציה למצב רציני יותר שאין להתעלם ממנו, כמו דיכאון או חרדה.

סיוטים


© LarioTus / Depositphotos

למרות שמצבים אלה קשורים בדרך כלל עם אימה ופחד, עד 50% מהרגשות המעורבים בסיוטים שונים ממה שמכונה באופן מסורתי ״מפחיד״. מי הן הדמויות הראשיות המככבות בדרך כלל בסיוטים? לא מדובר במפלצות, בחשיכה או בליצנים מפחידים, או כל דבר ששווה סרט אימה. במקום, יותר מחצי מהחלומות המפחידים כוללים רגשות כמו בלבול, עצבות ואשמה. אם אתם חווים סיוטים כאלה לעתים קרובות, זה עשוי להצביע על הרצון שלכם למצוא פתרון לבעיה שמטרידה אתכם.

עוד 5 דקות


© Rawpixel / Pexels

בין אם מדובר במטלה שאינכם יכולים לסיים, כי היה עליכם להישאר במשרד עד מאוחר, או בגלל שרציתם לראות את סוף הסרט שלא רציתם לפספס, כולנו היינו שם. ולמעשה, אנחנו היונק היחידי שמבצע פעולה כזו, דחייה מכוונת של מנוחה ושינה. זה לא מומלץ, אבל אתם יודעים היטב שישנן משימות שאסור לתת להן לחכות.

7 7 7


© belchonock / Depositphotos   © vtorous / Depositphotos

לדבריהם של חוקרים ומומחים, האדם הממוצע נרדם תוך 7 דקות. לפעמים זה עשוי לקחת קצת יותר, לפעמים פחות. הרגלים ורמת פעילות גופנית משחקים תפקיד גם כן. בכל אופן, רוב האנשים נרדמים תוך פחות או יותר 7 דקות. כמה זמן לוקח לכם להירדם?

כפי שאתם יכולים לראות, אמנות השינה היא הרבה יותר מורכבת ממה שהיא נראית. האם יש לכם משהו להגיד על עולם החלומות המופלא? אל תשכחו

לשתף

אותנו בחוויות שלכם בתיבת התגובות בהמשך!