12 עובדות על אוכל שכולם צריכים לדעת

לפעמים נדמה שאנחנו יודעים הכל, או לפחות כמעט הכל, על האוכל שלנו כי אנחנו קוראים בתשומת לב רבה את התוויות על המזון. אבל האם אנחנו בטוחים?

אספנו עבורכם רשימה של עובדות מסקרנות שישנו את דעתכם על אוכל מסורתי.


12. הנדסה גנטית בצמחים מותרת ברוב המדינות.


© ildogesto/depositphotos.com

ברובן המוחלט של המדינות, ניתן ליצור יבולים מהונדסים גנטית ללא כל מגבלותת כי אין עדיין הוכחה מדעית לכך שהנדסה כזו פוגעת בצמחים יותר משילובים שנוצרים מעצמם בטבע. הגידולים הנפוצים ביותר הם פולי סויה, תירס, כותנה, קנולה וסלק סוכר.


11. חומץ בלסמי אמיתי לעולם אינו זול. 

חומץ בלסמי מסורתי מיוצר מהמיץ של ענבים לבנים מיד אחרי הבציר, מחומם כדי ליצור רכז ואז מותסס בתהליך איטי במשך לפחות 3 שנים (הסוג הטוב ביותר הוא עד 100 שנים). כמובן, תהליך יצור מורכז שכזה משפיע על המחיר. זו הסיבה שאם אתם קונים בקבוק של חומץ בלסמי במחיר נמוך אתם יכולים להיות בטוחים שהוא לא אמיתי.

10. מקורן של עוגיות המזל הוא לא בסין. 


© belchonock/depositphotos.com


העוגיות החמודות האלה מקושרות בדרך כלל למטבח הסיני. אבל זהו רק מיתוס. בקושי תוכלו למצוא אותן בסין. במציאות, עוגיות מזל הומצאו בסן פרנסיסקו על ידי היפנים (לא הסינים) האמריקאים.

9. ווסאבי מזויף


© depositphoto.com

.ווסאבי מקורי נמצא רק ביפן, שם מגדלים אותו בתנאים מסוימים מאוד: על מצע מים זורמים בטמפרטורה של 10-17 מעלות צלזיוס. שורשי הווסאבי מבשילים במשך 3-4 שנים, וחצי קילו עולה יותר מ-100 דולר. זו הסיבה שמחוץ ליפן משתמשים לרוב בחיקוי של ווסאבי, במורכב מחזרת, חרדל, עמילן וצבעי מאכל ירוקים.

8. אנחנו אוכלים חרקים ואפילו לא יודעים. 


© fxquadro/depositphotos.com© Wikipedia Commons

צבע מאכל אדום, שנקרא גם E120, מוסיף צבע אדום למאכלים. אבל לא כולם יודעים שהגוון הארגמני מיוצר מחומצת קרמינית המופקת מחרקים.

7. ניתן לייצר קטשופ ללא עגבניות. 


© bhofack2/depositphotos.com

למרות העובדה שעגבניות הן זולות (בהשוואה לווסאבי, למשל), יצרנים עדיין מנסים לפעמים להחליף אותן במוצרים זולים יותר, כמו רסק תפוחים, מעבים שונים, צבעים ותוספים אחרים. כדי לזהות קטשופ מזויף הביטו תחילה על הצבע שלו – הוא אמור להיות אדום או בורדו. סימן נוסף, קטשופ אמיתי אמור להיות יחסית סמיך.

6. למה לקרקרים יש חורים?


© bhofack2/depositphotos.com

החורים בקרקר הם לא אמירה עיצובית. הם מוודאים שהקרקרים יאפו כמו שצריך. אם הם לא היו שם, הקרקרים לא היו דקים ופריכים. דרך אגב, לקרקרים הראשונים שיוצרו בארצות הברית היו חורים שנעשו באופן ידני. המספר שלהם היה 13, מה שייצג את מספר המדינות שהיו בברית באותו זמן.

5. שמן קנולה ושמן לפתית הם אותו מוצר.


© matka_Wariatka/depositphotos.com

השם "קנולה" משמעותו "שמן קנדי, מעט חומצה" (Canadian Oil, Low Acid). הוא שונה משמן לפתית רק בכמות המופחתת של החומצה האירוקית (עד 2%), שלא רק משפיעה לשלילה על הטעם אלא גם מסוכנת ללב.

4. ספירת הקלוריות על חבילות יכולה להיות מוטעית.


© fotokris44/depositphotos.com

הבעיה היא שמערכת מדידת הקלוריות כבר לא רלוונטית. לדוגמה, היא לא מסבירה איך הספיגה משתנה בהתאם לסוג המזון או לאדם הצורך אותו. מדענים גילו לאחרונה שבשקדים שלמים יש כ-20% פחות קלוריות ממה שחשבו בתחילה, ושבפיסטוקים יש 5% פחות קלוריות.

3. יש מאכלים שעלולים להיעלם לתמיד. 


© depositphotos.com© Dionisvera/depositphotos.com

לרוע המזל, בגלל ההתחממות הגלובלית ועוד גורמים שליליים, יש סוגי מזון שנמצאים על סף הכחדה. הם כוללים:

 • סוגים מסוימים של תפוחים

  שזקוקים למזג אוויר קר יותר.

 • אבוקדו

  , כי הגידול שלהם אינו רווחי. כדי לגדל חצי קילו של אבוקדו יש צורך ב-130 גלונים של מים.

 • הבננות 

  הושפעו ממגיפה של מחלות פטרייתיות והצמחים מתחילים למות במהירות.

 • דבש.

  בשנים האחרונות מספר מושבות הדבורים התמעט באופן דרמטי. הסיבות הן חרקים מאסיה (שהתגלו לפני 30 שנה), חומרי הדברה ותזונה לקויה של הדבורים.

 • שוקולד.

  כפי שאומרים המדענים, האיכות של פולי הקקאו ירדה באופן משמעותי בעשורים האחרונים, מה שגרם לקטיף שלהם לרדת בחצי.

2. חטיפי גומי פירות מכילים את כמות שעווה זהה לשעוות רכב.


© pixabay.com

חוץ מג'לטין, צבעי מאכל ועוד רכיבים, חטיפי גומי פירות מכילים גם שעוות קרנובה, שאותה מכינים מעלים של עץ הדקל. שעווה זו משמשת גם עבור מכוניות, רהיטים ומוצרים שונים בתעשיית היופי.

1. התרנגולות הפכו לגדולות יותר. 


© Tsekhmister/depositphotos.com

במהלך 60 השנים האחרונות התרנגולות גדלו מאוד, במיוחד החזה והרגליים שלהן. יש אנשים שטוענים שאלו תוספי הורמונים וסטרואידים שאחראים לשינוי. אך חקלאים טוענים שהשינוי בגודל לא נוצר על ידי תרופות, אלא על ידי גידול מודרני משופר, תנאי מחיה טובים יותר ופיקוח וטרינרי קבוע.

בונוס: הפיצה הכי יקרה בעולם. 

מרכיבי הפיצה הזו כוללים כמהין, קוויאר אוסטרה, גבינת סטילטון ועלי זהב דקים בשווי 24 קראט. קשה לנחש אם הטעם שווה את הכסף. אבל אם יש לכם 2,700 דולרים מיותרים, תוגלו לנסות אותה במסעדת Industry Kitchen בניו יורק.