13 עובדות שרק אנשים מעטים מודעים להן, אך יכולים להציל את חייכם!

ניתן היה למנוע פציעות רבות ואפילו מקרי מוות לו אנשים היו יודעים כיצד לנהוג במצבים מסוימים. לפעמים, ידיעת עובדה פשוטה יכולה להגביר את הסיכויים שלכם להישרדות או אפילו לסייע בהצלת חייו של אדם אחר. משתמש ברשת Reddit שאל את השאלה, ״מי עובדה ׳בלתי ידועה׳ שיכולה להציל את חייך?״ והאנשים שהשיבו לו פשוט העניקו לנו השראה לכתוב את המאמר הבא.

צוות האתר שלנו ניתח סיטואציות בהן חיי אדם תלויים במעשיהם ואנו רוצים להציג לכם תכניות פעולה שיכולות לעזור לכם לשרוד.


1. מפגש עם דוב זועם


כמובן, האפשרות המומלצת מכל היא פשוט להימנע ממפגש כזה, אבל אם מפגש מסוג זה כבר מתרחש, עליכם לדעת שנקודת החולשה של החיה הזו היא יכולת התמרון שלה. דוברים יכולים לרוץ מהר מאוד ואף לזחול מעולה – אבל לזוז מהר סביב אובייקט כמו רכב או עץ עשויים להקשות עליהם. במוקדם או במאוחר, החיה הזו תוותר על הניסיון לתפוס אתכם ותבין שטרף ה״חכם״ הזה (אתם) לא שווה את האנרגיה שלה.

בכל מקרה, אל תיבהלו לפני שהדוב הופך תוקפני. אם הוא רק מתבונן בכם, עמדו. ישנו סיכוי שהוא אפילו לא מבין מה אתם ומה אתם רוצים. אם הוא מתחיל ללכת לכיוונכם לאט, לכו אחורה לאט. דובים תוקפים אנשים לעתים רחוקות מאוד. רוב הסיכויים, שהדוב ייסוג ברגע שיבין שאתם בני אדם.

2. ריח של דגים או שתן בבית מבלי סיבה נראית לעין

אם אינכם יכולים לאתר את מקור הריח, פירוש הדבר הוא שכבלי החשמל שלכם נמסים. דבר זה עשוי לגרום לדליקה ואף לפיצוץ. הפתרון הטוב ביותר להוריד את השאלטר עד שמקור הריח יימצא.

3. זֶרֶם נָסוֹג (זרם מים חזק השוטף במהירות מהחוף לכיוון הים)

אם מצאתם את עצמכם בזרם כזה, אין טעם לנסות לשחות כנגדו לכיוון החוף – אתם סתם תבזבזו אנרגיה. נסו לשחות במקביל לחוף עד שתצאו מהזרם, ורק לאחר מכן שחו לכיוון החוף.

4. אספירין במהלך התקף לב

גלולה אחת של אספירין יכולה לשפר פלאים את הרגשתכם. האדם שחווה התקף לב צריך לשכב מיד ויש להניח משהו מתחת לראש שלו, או לשבת ואז ליטול את הגלולה. כדי שהיא תעבוד מהר יותר, יש ללעוס אותה היטב.

5. כיצד לזהות מכת חום?


הסימפטומים הנפוצים ביותר במקרה של מכת חום הם סחרחורות ובחילות, אבל הם יכולים להופיע גם מסיבות אחרת. כדי לדעת בוודאות, עליכם לאכול משהו מתוק, כמו ממתק. אם הטעם מרגיש לא נעים, מדובר במכת חום. עבור אנשים הסובלים מבעיות הקשורות ללב ולכלי הדם, חשוב לקבוע מה הסיבה מהר ככל האפשר ולקבל עזרה מתאימה.

6. תמרון פשוט יכול להשיב אדם להכרתו

אם אתם צריכים להשיב אדם להכרה במהירות, עליכם להשכיב אותם על הגב ולדחוף את הברכיים שלהם לחזה. זה יגרום לדם לזרום למוח והאדם יתעורר. אבל ראשית, וודאו שלאותו אדם אין פציעות ברגליים או בגוף, אחרת המצב עשוי להחמיר.

7. עזרה במקרה של הכשת נחש ארסי

בניגוד לדעות הרווחת, אסור לכם למצוץ את הארץ, אלא להניח תחבושות קרות, או לשרוף את האיזור הנגוע. לפני שהמומחים מגיעים, הקורבן חייב לשתות הרבה וליטול אנטי-היסטמין. אסור לגעת באיזור סביב ההכשה, אחרת הארס יתפשט סביב הגוף מהר יותר.

8. להציל אדם מטביעה

אם הצלחתם להציל אדם מטביעה, זה עדיין לא אומר שהוא יצא מכלל סכנה. עליכם לפנות אותם מיד לבית החולים, אחרת הם עשויים למות תוך ימים ספורים אם עדיין ישנם מים בריאות

9. איך לשבור שמשה של רכב במקרה של תאונה

אם אתה במצב בו הדרך היחידה לצאת מהרכב היא דרך החלון ואי אפשר לפתוח את דלת הרכב, זכרו שהרבה יותר קל לשבור חלון ע״י חבטה, לא במרכז אלא בקצוות. דרך אגב, אם אתם יכולים להסיר את משענת הראש מן המושב, תוכלו להשתמש בה כדי לשבור את החלון. ברכבים שונים, משענות הראש שונות, לכן וודאו שאתם יודעים כיצד להסיר את המשענת ברגע שאתם ברכב.

10. שריפה שנגרמה מבקבוק מים

זה עשוי להישמע מוזר, אבל קרן אור ישירה על הבקבוק, עשויה להצית אש. במקרה זה, הבקבוק משמש כעדשה ולוכד את החום במקום אחד. אז, הדרך הטובה ביותר היא להרחיק את הבקבוקים מהשמשה ומעולם לא להותירם בתוך הרכב.

11. תמיד סחבו עליכם אנטי היסטמין

ייתכן ואתם אלרגיים למשהו שמעולם לא נתקלתם בו בעבר. וייתכן שהתגובה האלרגית תהיה קטלנית אם לא תטפלו בה. חשוב מאוד בטיולים בהם אנשים מנסים מזונות חדשים, רואים צמחים שונים ונמצאים במקום זר לחלוטין.

12. מים מהחוף אינם רחוקים מדי מקו החוף

כשקו החוף רחוק באופן משמעותי מהחוף, זהו סימן לצונאמי. אם אתם מבחינים במשהו, עליכם להזהיר את כל מי שסביבכם ולברוח.

למרבה הצער, בשנת 2004 אנשים לא ידעו לשים לב לסימנים שהקדימו את הצונאמי באוקיינוס ההודי. כמעט כל החוף נחשף ואנשים יצאו לאסוף דגים ורכיכות. ילדים הביעו עניין יותר מכולם. בכל מקרה, היו אנשים על שני החופים שידעו על המצב: נערה בריטית בת 10 בשם טילי סמית, ומורה לביולוגיה בשם ג׳ון קרוסטון. הם הצליחו להציל את חייהם של אנשים רבים באותו היום.

13. חוק ה-3

אם אי פעם תמצאו עצמכם בסיטואציה קריטית, עליכם לזכות שהמספרים הללו יכולים לתאר את יכולות ההישרדות של האדם הממוצע:

3 דקות ללא אוויר
3 שעות בטמפרטורה קיצונית
3 ימים בלי מים
3 שבועות בלי אוכל
אז, אם אתם לא יכולים לדאוג לסדר העדיפויות שלכם, סיכויי ההישרדות שלכם נמוכים הרבה יותר.

האם אי פעם נתקלתם במצב כזה והייתם צריכים להגיב בהתאם? שתפו אותנו בחוויות שלכם בתיבת התגובות בהמשך!