13 פעמים בהן שחקנים אילתרו והפכו את הסרטים האהובים עלינו לטובים עוד יותר

עולם הקולנוע הוא בלתי צפוי ממש כמו החיים עצמם. לפעמים, הדברים שאנחנו רואים על המסך אינם מתוכננים מראש ואפילו לא נמצאים בתסריט. שחקנים מוכשרים באמת מנסים להביא חלק מעצמם לתהליך הצילומים: כמה מהם עושים דברים דרמטיים יותר, אחרים בוחרים בצד הקומי, ואחרים פשוט לא נצמדים לתסריט. זו הסיבה מדוע אילתורים הופכים סרטים לחיים יותר ומהנים.

צוות האתר שלנו החליט למצוא עבורכם סצינות מסרטים מפורסמים שנוצרו ע״י השחקנים והפכו את הסרטים לטובים ובלתי נשכחים הרבה יותר.


300, 2007


© 300 / Warner Bros. Pictures

הצעקה המפורסמת של המלח לאונידס ״זוהי ספרטה!״ שהפכה לאחד הממים המפורסמים ברשת היא אילתור של השחקן ג׳ררד באטלר. לפני זמן לא רב, הוא חשף זאת בראיון ל-GQ. הרעיון של הבמאי היה שהדמות של ג׳ררד באטלר הייתה אמורה ללחוש את המשפט הזה בשקט ואז לבעוט בשליח הפרסי אל תוך הקיר. אבל השחקן ביקש לעשות טייק נוסף. לדבריו, איש לא ציפה ממנו לצרוח את זה כל כך חזק, אז הקולגות שלו בקושי יכלו לעצור בעד עצמם מלצחוק. אבל הבמאי אהב את הסצינה כל כך שהחליט להשאירה בסרט.© 300 / Warner Bros. Pictures

טיטאניק, 1997


© Titanic / Twentieth Century-Fox Film Corporation

המשפט שג׳ק צורח כשהוא על חרטום הטיטאניק, ״אני מלך העולם!״ היה רעיון של ליאונרדו די קפריו שהבמאי אהב. חוצמזה, בסצינה בה ג׳ק מצייר את רוז בעירום, הוא עשה טעות. לפי התסריט, דיקפריו צריך היה לומר ״על המיטה״ (“Over on the bed”) אך אמר ״על המיטה…אההה…הכורסא״ ( “Over on the bed… ugh… the couch״). אז, לאחר שהשחקן עשה טעות ותיקן את עצמו במהירות הבמאי ג׳יימס קמרון החליט שלא לצלם טייק נוסף של האפיזודה הזו. הוא הסביר זאת כך, שהצופים יוכלו להבין מה האיש הצעיר חושב.


© Titanic / Twentieth Century-Fox Film Corporation

הארי פוטר ואוצרות המוות – חלק 2, 2010


© Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 / Warner Bros. Pictures

הפרק הזה מ״הארי פוטר ואוצרות המוות״ כאשר וולדמורט מחבק את דראקו, כאילו אומר ׳ברוך הבא הביתה׳, היה רעיון של ראלף פיאנס. בתריסט, הדמות אמורה פשוט לעבור בסך, אך פיאנס חשב שזה היה משעמם מדי. לבסוף, הסצינה נראתה די מוזרה וקריפית והיא הדגישה את העובדה שהשליט האפל מסוגל גם להביע רגשות חיוביים.


קרא לי בשמך, 2017


© Call Me by Your Name / Frenesy Film Company

בדרמה ״קרא לי בשמך״, הסצינה הזכורה ביותר היא השוט האחרון בו הדמות של טימותי קלמט פשוט מתבוננת לתוך המצלמה למשך 2 שניות כאילו היא מביטה לתוך הלב שלנו. המחווה העוצמתית נעשתה ע״י השחקן הצעיר בעצמו. זה לא מפתיע שטימותי היה מועמד לאוסקר בקטגוריית השחקן הטוב ביותר והפך למועמד הצעיר ביותר בקטגוריה הזו מאז 1938.

שודדי התיבה האבודה, 1981


© Raiders of the Lost Ark / Paramount Pictures

בתסריט, אינדיאנה ג׳ונס אמור היה להילחם באיש הרע בחרב וזו הייתה מתוכננת להיות סצינת קרב ארוכה. הכל הוכן עבור הצילומים של הסצינה האפית הזו אבל יום לפני, האריסון פורד חטף הרעלת מזון ולא היה מסוגל לבצע סצינה ארוכה. לכן, במקום חרב מלחמה, הוא פשוט שלף אקדח וירה בבחור. החלק הזה הפך בלתי נשכח.

הסנדק, 1972


© Godfather / Paramount Pictures

״עזוב את האקדח, קח את הקנולי״, הוא ציטוט מהסרט האגדי ״הסנדק״ והוא אחד הביטויים הפופולריים ביותר מהסרט. החלק השני של המשפט הוא אלתור טהור מפי השחקן ריצ׳ארד ד. קסטלנו. הוא היה אמור פשוט לומר ״עזוב את האקדח״ אבל קסטלנו הוסיף את החלק של הקנולי כי הוא נזכר בסצינה אחרת בה אשתו מבקשת ממנו להביא הביתה את הקינוח האיטלקי הזה.

מועדון קרב, 1999


© Fight Club / Art Linson Productions

הקרב הראשון בו הדמות של בראד פיט, טיילר, מסביר מה זה מועדון קרב, היא אלתור חלקי של אדואר נורטון והבמאי דייוויד פינצ׳ר. בהתחלה, הדמות של נורטון אמורה הייתה להכות את פיט על הכתף, אבל ממש לאחר הצילומים, הבמאי ביקש ממנו לעשות משהו בלתי צפוי. ולאדוארד לא היה רעיון טוב יותר מאשר להכות את בראד, שלא חשד בכלום, באוזנו. אז, הצעקה של פיט וההתנצלות של נורטון נראות מציאותיות מאוד.

קפטן אמריקה: הנוקם הראשון, 2011


© Captain America: The First Avenger / Marvel

הסצינה המרשימה בה קפטן אמריקה מקבל את הגוף המושלם שלו כוללת גם היא אלמנט של אלתור. בפרק הזה, השחקנית היילי אטוול לא נצמדה לתסריט ונגעה באופן אינסטינקטיבי בגופו של כריס אוונס. היוצרים החליטו לשמור את הסצינה כדי להראות כמו מושך גיבור העל החדש הזה.

להציל את טוראי ריאן, 1998


© Saving Private Ryan / Amblin Entertainment

בדרמה של סטיבן ספילברג, ישנו קטע בו הדמות של טום הנקס, קפטן מילר וטוראי רייאן (אותו מגלם מאט דיימון) חולקים זכרונות משותפים לגבי הבית. אז, דיימון המציא סיפור על הדמות עצמה. המונולוג שלו על האחים והילדות שלו הייתה כה מרגשת שבאמת קשה להאמין שלא מדובר בחלק מהתסריט המקורי.

מלחמת הכוכבים: הג׳דיי האחרון, 2017


© Star Wars: The Last Jedi / Lucasfilm

הצופים לא ממש אהבו את ״מלחמת הכוכבים: הג׳דיי האחרון״, אבל ישנה סצינה אחת שריגשה את כולם. בסצינה הזו, לוק סקייווקר אומר לאחותו, ליה, ״אף אחד אף פעם לא באמת אובד״, ומנשק אותה על המצח. הנשיקה המרגשת הייתה רעיון של מארק המיל. הבמאי אהב את הרעיון כל כך שהחליט להשאירו בסרט. בחלק הזה יש אפילו עומק רב יותר בגלל העובדה שקארי פישר, שמגלמת את ליה, מתה שנה לפני שחרור הסרט. אז, באופן מסויים, אנחנו רואים קטע בו שתי הדמויות נפרדות זה מזו.

חלום אמריקאי, 2013


© American Hustle / Atlas Entertainment

ב״חלום אמריקאי״, ישנה סצינה מרגשת מאוד בה ג׳ניפר לורנס, שמגלמת את אשתו של הדמות הראשית, מתווכחת עם פילגשו שמגלמת איימי אדמס. בנקודה מסויימת, הוויכוח מתלהט כל כך שלורנס מנשקת באגרסיביות את אדאמס וצוחקת. לאחר מכן, השחקנית איימי אדאמס סיפרה כי הסצינה לא הייתה בתסריט. היא המציאה אותה והבמאי תמך בה.

איירון מן, 2008


© Iron Man / Paramount Pictures

אחד המשפטים המפורסמים, ״אני איירון מן״ היא אלתור מוצלח של רוברט דאוני ג׳וניור. הביטוי המקרי הזה שינה את כל היקום של מרבל ובריא סדרה חדשה של סרטי ״איירון מן״.

ספיידרמן: השיבה הביתה, 2017


© Spider-Man: Homecoming / Marvel Studios

״זה לא חיבוק, אני רק מחזיק עבורך את הדלת״, הוא משפט מפורסם מהסצינה המצחיקה בה טוני סטארק מחבק את פיטר פארקר. זה היה אלתור בין שני השחקנים, טום הולנד ורוברט דאוני ג׳וניור והולנד היה למעשה היוזם, הוא רק רצה לחבק את הפרטנר שלו במהלך הטייקים אבל דאוני הגיב כל כך מהר שהיוצרים החליטו לשמור את זה בתוך הסרט.

בונוס: האביר האפל, 2008

ישנן שמועות רבות שאומרות כי הית׳ לדג׳ר אילתר את סצינת הפיצוץ בבית החולים. לכאורה, הפיצוץ אירע מוקדם יותר מכפי שחשב השחקן, אבל השחקן גרם לזה להיראות כאילו הכל היה מתוכנן.

בכל אופן, בהסבר שנתן לאחרונה לקטע הזה נטען שהסצינה בוצעה באופן מושלם ושאין בה מן האלתור.

מה דעתם על אלתורים? האם אם חושבים שזה הופך את הסרטים למוצלחים יותר או מעדיפים שהשחקנים ייצמדו לתסריט?

קרדיט תמונה ראשית Captain America: The First Avenger / Marvel