14 סיבות שאתם רעבים כל הזמן (ואיך לתקן את זה)

אם הבטן שלכם ״מקרקרת״ ללא הרף, מבקשת מזון, אז תדעו שלהרגיש ריק לא תמיד פירושו שאתם רעבים. ישנן סיבות רבות מדוע אתם לא חשים תחושת שובע ומרגישים רעבים למרות שזה עתה אכלתם. ביקורים ליליים במקרר או קרייבינג הוא פשוט סימן לדיאטה לא תקינה או אזהרה לבעיה רפואית שכדאי לכם לבדוק עם הרופא שלכם.

צוות האתר שלנו עשה מחקר ואסף עבורכם הסברים אפשריים מדוע הגוף שלכם רעב למזון כל הזמן. הנה כמה מהסיבות, והפתרונות האפשריים.


1. אתם אוכלים יותר מדי פחמימות מזוקקות


© MrMjgtad / reddit


פחמימות מזוקקות אפשר למצוא כמעט בכל סוג של מזון מעובד במיוחד פסטה, מאפים ומזונות מסוכרים. המחסור במזון סיבי גורם לגוף שלכם לעכל אותם מהר, כך שהרעב מגיע מיד לאחר מכן ותחושת השובע היא זמנית בלבד.

הוכח בעבר שנדרש זמן ארוך יותר עבור מזונות עשירים בסיבים להתעכל, לכן הוספה של סיבים לדיאטה שלכם היא פתרון מצוין. אם תפסיקו להזין את הגוף שלכם בפחמימות מזוקקות ותחליפו אותן במזונות בריאים יותר כמו דגנים מלאים, אורז מלא וירקות תראו את ההבדל ברמות הרעב שלכם.

2. סוכרת


© depositphotos.com

סוכרת, במיוחד סוג 2, היא מחלה שיכולה לגרום לכם להרגיש רעב כל הזמן. בגלל הסוכרת, הגלוקוז, מקור האנרגיה שלנו נשאר בדם במקום להתפשט בתאים. זה גורם לאדם להרגיש רעב כל הזמן. סלבריטאים רבים, כולל טום הנקס, אובחנו כחולי סוכרת ועדיין נהנים מחיים נפלאים.

תחושת הרעב היא רק סימפטום אחד של סוכרת, שאפשר לאבחן בעזרת בדיקת דם. לאחר בדיקה ראויה, טיפול תרופתי ודיאטה מיוחדת, תוכלו לשלוט בסימפטומים לאורך זמן ולנהל חיים תקינים.

3. מתאמנים הרבה


© TheRock / twitter   © TheRock / twitter

זוהי אחת הסיבות הטובות מדוע אתם מרגישים רעב לעתים קרובות. אם אתם מתאמנים הרבה, אתם שורפים יותר קלוריות וכתוצאה מכך, הגוף שלכם דורש יותר קלוריות. אנשים שמתעמלים לעתים קרובות ולזמנים ארוכים יותר מפתחים חילוף חומרים מהיר יותר ותיאבון גדול.

להתאמן זה מעולה לבריאות שלנו, אז הפוקוס צריך להיות על מה ומתי אנחנו אוכלים. לפי מחקרים, ארוחה מזינה לפני האימון עשויה להאיץ את הביצועים הגופניים שלכם ולמזער את האפשרות לנזק לשרירים.

4. נוטלים תרופות מסויימות

תיאבון מוגבר יכול להיות גם תופעת לוואי של תרופות רבות בגלל הרכיבים המצויים בהן. הנפוצים ביותר הם קורטיזול, אינסולין, קלוזפין ואולנזפין שניתן למצוא בתרופות לסוכרת, נוגדי דיכאון ומייצבי מצבי רוח.

אם עליתם במשקל או שאתם חווים התקפי רעב לאחר צריכת תרופה חדשה, מוטב לדבר עם הרופא שלכם על האפשרות להחליף אותה באחרת או למצוא דרך חלופית לשלוט בתופעת הלוואי.

5. יותר מדי מתח (אכילה רגשית)

ידוע לכל שמתח וחרדה ממושכים עשויים לגרום להשפעות חמורות על הבריאות שלנו, ותיאבון מוגבר הוא אחד מהם. אכילה כתוצאה ממתח (ידועה גם כאכילה רגשית) היא הפרעה מוכרת שמוכיחה את הקשר בין מתח מוגבר לרתחושת הרעב. באופן מדעי, מתח גורם לעלייה ברמת ההורמון קורטיזול שמוביל לאכילה מוגברת ולהשתוקקויות למזון, בעיקר לחטיפים לא בריאים.


מתח הוא גורם סיכון להשמנת יתר ויש לטפל בו מוקדם. תרפיה, מדיטציה והתעמלות הן דרכים מעולות שיעזרו לכם לזכות מחדש באיזון ובשליטה עצמית ויעזרו לכם להימנע מאכילה רגשית.

6. אוכלים מהר מדי או כשדעתכם מוסחת

בחיים העסוקים שלנו, רבים מאיתנו בוחרים לאכול במהירות ובעודנו עושים דברים אחרים. אפילו שזה עשוי לחסוך לנו זמן, ההרגל הזה לא בריא. מדענים אומרים שאכילה מהירה או מוסחת משפיעה רעות על הרגלי הרעב שלנו, מעלה את הקלוריות שאנחנו צורכים, ומוביל לעלייה במשקל והשתוקקויות בלתי פוסקות.

חשוב מאוד להעניק לארוחות שלכם את הזמן שמגיע להם. שבוע ואכלו את ארוחת הצהריים שלכם ללא הסחות דעת, לעסו בזהירות ותיהנו מכל ביס. כך תהיו מודעים יותר לתחושת השובע שלכם.

7. יתר פעילות של בלוטת התריס


© depositphotos.com

פעילות יתר של בלוטת התריס היא הפרעה בבלוטה, אשר שולטת בחילוף החומרים שלכם באמצעות ההורמונים. ההורמונים הללו משוחררים למחזור הדם ולשוטים בחילוף החומרים. פעילות יתר של בלוטת התריס פירושה, שהבלוטה מפרישה יותר מדי הורמוני תירואיד. תחושות רעב מוגברות הן רק חלק מהתסמינים.

ניתן לאבחן בקלות פעילות יתר של בלוטת התריס ולטפל בעזרת תרופות שמאזנות את רמות ההורמונים, או במקרים מסויימים – גם בניתוח.

8. חסך בשינה

לעולם אל תמעיטו בערכה של שנת לילה טובה. גרלין הוא ההורמון המוכר גם בשם ״הורמון הרעב״ ששולט על תחושת הרעב במוח שלנו. חסך בשינה משחק תפקיד חשוב מאוד, מאחר ומחסור בשינה עשוי להעלות את רמות הגרלין, וכתוצאה מכך, ליצור תחשוות מוגברות של רעב.

יש לנסות לישון 8 שעות בלילה כדי לשלוט על רמות ההורמון הזה ולהרגיש טוב יותר באופן כללי.

9. תסמונת קדם וסתית

אכילה קומפולסיבית היא סימפטום ידוע בקרב נשים שחוות תסמונת קדם וסתית. במהלך הימים הללו הקודמים למחזור, האישה עשויה לחוש רעב גדול והשתוקקויות גדולות יותר למזון. מצד שני, גם נשים שנמצאות בגיל הבלות חוות תחושות זהות בגלל שינויים הורמונליים וירידה ברמות האסטרוגן, שמוביל לרעב.

יש לדבוק לדיאטה בריאה, כמו פירות וירקות, שתיית מים מרובה כולל התעמלות. במקרה של בעיות חמורות, עליכן לראות רופא מאחר וטיפול תרופתי עשוי לעזור או אפילו דיאטה מיוחדת.

10. הריון

ישנו גם את תרחיש ההיריון. במקרה הזה, הגוף שלך רעב למזון נוסף בגלל סיבה אחת: התינוק שלך זקוק לחומרים מזינים יותר כדי לגדול בדרך בריאה יותר. תיאבון מוגבר עשוי להיות סימפטום אחד של הריון, בין היתר, כמו מחזור שלא מגיע או סחרחורות.

מחקרים מראים כי 50%-90% מהנשים חוות השתוקקויות עזות למזון. בדיקת הריון יכולה לאשר מדוע את חווה את ההשתוקקויות הללו. אם כן, שיחה עם הרופא שלך יכולה לעזור לך לשלוט בתחושות הרעב שלך וגם דיאטה מיוחד עשויה לעזור לך לשמור על משקל תקין.

11. צריכת אלכוהול מוגזמת

אלכוהול עשוי להשפיע באופן חמור על התיאבון שלנו. לפי מחקרים, אלכוהול מוריד את רמות הלפטין, ההורמון שאחראי על תחושת השובע שלנו, במיוחד אם הוא נצרך לפני או במהלך אכילה. שתיית יתר היא גם אחד הגורמים להשמנת יתר.

אתם יכולים פשוט לוותר על ההרגל הזה או לשתות באחריות. עליכם להימנע משילוב עם אכילה, מאחר וזה גורם לכם לרגישות יתר לניחוחות של מזון והמוח של מהתל בכם, וגורם לכם לחשוב שאתם רעבים.

12. לא שותים מספיק מים

ישנן סיבות רבות מדוע שתיית מים היא טובה לבריאות שלנו, כולל עיכול תקין, לב, מוח, ועור בריא. מים עוזרים להקטין את תחושת הרעב שלנו. מחקרים מראים כי אנשים ששותים מים לפני הארוחה, אוכלים פחות קלוריות אבל גם מרגישים שבעים.

למרות שזה יישמע מוזר, המוח שלנו מבלבל את תחושות הרעב עם תחושת הצמא. לכן, אם אתם משקים את עצמכם בכמות מספקת, אתם מיטיבים עם הגוף. תוכלו לכלול מזונות עשירים במים, פירות וירקות בארוחות שלכם יעזרו לכם לצמצם את תחושת הרעב.

13. מחסור בשומן בדיאטה שלכם


© depositphotos.com

מחסור בשומן בדיאטה שלכם יכול להוות בעיה דומה לצריכה מרובה של שומן. כשאתם צורכים מוצרים שמנים, אתם מאטים את פעילות המעי שלכם, ופירוש הדבר שהמזון נשאר זמן ארוך מדי בקיבה שלכם ומגביר את תחושת השובע.

מחקר הוכיח שאנשים שצורכים מזונות דלים בשומן חווים תחושות רעב יותר מאנשים שהדיאטה שלהם כוללת שומנים. בחרו בדגים כמו טונה וסלמון, ביצים, שמן זית ושאר מקורות בריאים של שומן בדיאטה שלכם, והימנעו ממוצרים דלים בשומן.

14. לא צורכים מספיק חלבון


© depositphotos.com

מחסור בחלבון בדיאטה שלכם יכול להיות סיבה נוספת מדוע תחושת הרעב שלכם תמיד על מצב ״הפעל״. תכונות מסוימות של החלבון עשויות להוריד את רמות ההורמון שמגביר את הרעב וליצור תחושת שובע. אתלטים בוחרים בדיאטה עשירה בחלבון כיוון שהוא עוזר להם לנהל ולשפר את הפרופיל המטבולי.

מחקרים אחרים הראו כי אנשים שאוכלים יותר חלבון לאורך היום חווים פחות מחשבות אובססיביות על מזון. כדי למלא את החלבון שלכם, נסו מוצרים כמו בשר, דגים וביצים, אבל גם מוצרי חלב, ירקות ודגנים מלאים.

אנחנו מקווים שמצאתם הסברים טובים בכתבה הזו. מה כוללת הדיאטה שלכם? מה אתם עושים כשהרעב דופק בדלת? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!