17 דברים שכולנו עושים כל יום אבל יכניסו אתכם לכלא בצפון קוריאה

צפון קוריאה, הידועה גם כרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה, היא אחת המדינות המסתוריות והסודיות ביותר בעולם. בכל מקרה, תודות למרגלים, צבאות וכמות קטנה של תיירים, אנחנו זוכים להצצה נדירה אל חייהם של האנשים בצפון קוריאה.
אז אם אתם מוצאים עצמכם במקרה בצפון קוריאה, כדאי שתדפדפו ברשימה הזו – היא עשויה להציל אתכם מהכלא.

הנה 17 פעילויות יומיומיות שרובנו עשויים למצוא כשגרתיות – אבל, בצפון קוריאה? הם לא חוקיים בעליל.
אז אם גם אתם סקרנים לגבי התרבות או אפילו שוקלים לבקר במדינה, פשוט תמשיכו לקרוא.


1ֿ) לעשות שיחות בינלאומיות


אתם עשויים למצוא שכמעט כל החוקים הללו, הם דברים אותם אנחנו לוקחים כמובנים מאליהם. לדוגמא, לחייג אל מעבר לים. ב-2019, אנחנו חיים בכפר גלובלי מאוד, אבל אם תנסו לחייג אל מעבר לים בצפון קוריאה, זה עשוי לעלות לכם בחייכם. אנשים כבר נהרגו רק כי חייגו אל קרוביהם מעבר לים.

2) להיות בעלים של אייפון

האם גם לכם יש אייפון אותו אתם דואגים להחליף תמיד לגרסה העדכנית ביותר? או אולי במקרה יש לכם אייפון 4 ישן? כך או כך, אם הייתם בצפון קוריאה? ייתכן והיה מדובר בפשע. אה, ואותו הדבר תקף גם אם היה לכם טאבלט או מחשב.

3) הסרת פוסטר תעמולה

במדינות מערביות, תמצאו כרזות פוליטיות, הזמנות לאירועים ויצירות שונות המדגימות את חופש הביטוי אשר מפוזרות ברחבי קירות העיר, על עמודי טלפון, ובמקומות אחרים. אתם יכולים לתלות אותן כאוות נפשכם, וגם להוריד אותן. אבל, כפי שגילה הסטודנט האמריקאי אוטו וורמבייר, בצפון קוריאה, התעסקות בכרזות הללו עשויה לעלות לכם בשנים של מחנות עבודה.

4ֿ) לקרוא לזה ״צפון קוריאה״

בהתחשב בעובדה שצפון קוריאה רואה עצמה כקוריאה היחידה, השם הרשמי הוא הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאֿה, ״וכדאי מאוד שתשתמשו בשם הזה כשאתם מבקרים במדינה״, כך לפי List 25.


5) נהיגה

לא תמצאו משקי בית בעלי שניים או שלושה רכבים בצפון קוריאה. הממשלה לא רוצה שאנשיה יוכלו לנוע בחופשיות ברחבי המדינה. למעשה, ישנה פחות ממכונית אחת על כל אלף תושבים. זאת בהשוואה ל-439 רכבים בארצות הברית.

6) לדבר בחוסר כבוד על הממשלה

בארצות הברית, יש לתושבים את הזכות הנפלאה לחופש הביטוי. התושבים יכולים לומר מה שהם רוצים על הממשלה, בין אם מדובר בדבר חיובי או שלילי.
בהחלט, אין הדבר אומר שזכות זו חפה מהשלכות, אבל התושבים זכאים לה! בצפון קוריאה, אם אתם מדברים באופן שלילי על הממשלה, תישלחו למחנות ״חינוך מחדש״.

7) לשתות אלכוהול

Happy Hours, בירה על המרפסת, או כוס יין בזמן ארוחת הערב נראים כמו עניין שבשגרה לרובנו. אבל בצפון קוריאה, מדובר באיסור גדול – אלא אם כן הממשלה מאפשרת זאת. והם לא משחקים. ב-2012, קצין צבאי הוצא להורג בעזרת כלי כתישה כי שתה אלכוהול בזמן 100 ימי האבלות המוקדשים לקים ג׳ונג איל.

8) לעזוב את המדינה

אם הדרכון שלכם מאפשר לכם לטייל בעולם בחופשיות, יש לכם הרבה יותר מזל מלרוב תושבי צפון קוריאה. אם נתפסתם בעודכם מנסים לעזוב את המדינה, סביר להניח שתוצאו להורג. הס מלהזכיר, גם המשפחה שלכם עשויה להיענש.

9) פו-רנו-גרפיה

בין אם היא הקטע שלכם או לא, אבל נניח שכן? לא מדובר בפשע ברוב מדינות המערב. אבל, בצפון קוריאה, ייתכן והענין יעלה לכם בחייכם. וכדי להראות שהוא רציני, גים ג׳ונג און הוציא את חברתו לשעבר להורג בפני משפחתה רק כי עשתה טעות חמורה וצילמה קלטת.

10) לגלוש באינטרנט

רוב אנשי העולם לא מסתדרים יותר מכמה דקות מבלי לבדוק את הסמארטפונים שלהם, את הרשתות החברתיות או סתם לדפדף באינטרנט. מדובר בחלק משמעותי בחיי היומיום. בצפון קוריאה, ניתן לגשת רק לאתרים ממשלתיים או כאלה שאושרו על ידה. אם מישהו חוצה את הקווים – אתם יכולים רק לנחש מה עשוי לקרות לו.

11) ללבוש ג׳ינס

עבור מיליוני אנשים, ג׳ינס הוא פריט חובה ואנו משתמשים בו כמעט מדי יום – וזו בדיוק הסיבה מדוע הצפון קוריאנים מתעבים את זה, ושם מדובר בעניין לא חוקי.
ג׳ינס קשור בארצות הברית, ואין סיכוי שתמצאו אותו בצפון קוריאה.

12) לברוח מהכלא

נכון, אין ספק שזה לא חוקי באף מדינה, אבל בצפון קוריאה, אם נמלטתם מהכלא, כל המשפחה שלכם תיענש לעד ארבע דורות. פירוש הדבר, שהפשע שלכם עשוי לעלות בחיי ילדיכם, ההורים שלכם והסבים והסבתות.

13) לפשל בעבודה


״הגהה״

אפילו הטעות הקטנה ביותר בעבודה יכולה לעלות לכם ביוקר בצפון קוריאה. לאחרונה, עיתונאי הוצא להורג כי שגה שגיאת כתיב במאמר.

14) להיות בעלי דעה

להיות בעלי דעה בכל נושא – מזון, התשתיות, העבודה שלכם, תנאי הדיור, כל דבר – עליכם לשמור לעצמכם. כי באופן כללי, הממשלה אומרת לכם מה לחשוב, מה טוב ומה רע.

15) מוזיקה שאינה אושרה או קשורה לממשלה והמדינה

דמיינו שאתם חיים במקום בו אסור לכם להאזין למוזיקה, או אפילו לא לדעת על להקות שאתם אוהבים כיום. בצפון קוריאה, מוזיקה זרה היא אסורה בתכלית האיסור, או שתוצאו להורג. האזרחים יכולים להקשיב אך ורק למוזיקה ש״מהללת את המשטר״.

16) להפגין חוסר כבוד כלפי המנהיג

אם חשבתם שללכלך על הממשלה זה עסק מסוכן, נסו לדבר רעות על המנהיג, קים ג׳ונג און – בעשותכם כן, ייתכן וכבר חרצתם את גורל המשפחה שלכם.

17) לצלם תמונות

החוק הזה תקף בעיקר לגבי תיירים. אם ניתנה לכם אשרת כניסה למדינה, ייתכן מאוד ותלוו ע״י מדריך מטעם הממשלה. הם יידעו אתכם מתי מותר ומתי אסור לכם לצלם תמונות, וסביר להניח שלא תוכלו לצלם את הדברים העסיסיים.