19 עובדות על העולם שלנו שיכולות לבלבל כל אחד

כיצד חתולים מגרגרים? כמה מהיר היה הטירנוזאורוס? מה שמו האמיתי של המצביא קליגולה? עובדות מעניינות רבות מושמטות בזמן הלימודים, אבל אף פעם לא מאוחר להרחיב אופקים.

צוות האתר שלנו מצא תשובות לכמה מהשאלות המבלבלות ביותר ואנחנו שמחים לשתף אתכם במידע הזה.


חתולים הם ימניים ושמאליים


© pexels

מדענים מאוניברסיטת קווין בבלפסט ערכו מחקר שהראה כי ברוב המקרים חתולים משתמשים באותה הכפה כדי לשחק או לקחת אוכל. בניגוד לבני אנוש, כמות החתולים השמאליים והימניים היא זהה, למרות שרוב החתולות הן ימניות.


לפני 500 שנים אבטיחים נראו שונים לחלוטין


© OooohDatsFunny/imgur   © pixabay

אם נתבונן בציור של ג׳ובאני סטאנצ׳י מהמאה ה-17, נוכל בקושי לזהות שמדובר באבטיח. הפרי הגיע לאירופה מאפריקה ונראה שונה לחלוטין לפני 500 שנים. אבטיחים נראים כפי שהם נראים היום רק בגלל תהליך הבחירה ורמות הליקופן בהם (החומר שאחראי לצבע האדום בהם).

סביר להניח שתפגשו עכבישים אם אתם פוחדים מהם

אם אתם לא אוהבים את היצורים הללו, סביר להניח שתפגשו אחד כזה במיטה שלכם. זה בגלל שתשומת הלב שלכם בנויה מסולם העדיפויות שלכם, ואתם מבחינים בדברים החשובים קודם. אם אתם פוחדים מעכבישים, זה מציב אותם אוטומטית בראש סדר העדיפויות שלכם, ופירוש הדבר שאם יש אחד כזה בחדר שלכם, אתם תהיו הראשונים להבחין בו.

השמש היא לבנה


© NASA/SDO (AIA)/wikimedia   © Geoff Elston/wikimedia

למרות שהשמש ידועה ככוכב ננסי צהוב, הצבע שלה בפועל הוא די שונה. למעשה, השמש היא לבנה, אבל היא נראית צהובה כי אנחנו מביטים בה דרך פילטר של האטמוספירה הכחולה שלנו. השכבה העבה של האטמוספירה בזריחה ובשקיעה גורמת לשמש להיראות כתומה או אדומה. וכשאנחנו מתבוננים בה דרך שכבת האוויר הדקה ביותר במהלך היום, השמש נראית כמעט לבנה, אך עדיין יש בה גוון צהוב

אגוזי קשיו גדלים על ״תפוחים״


© pixabay


האגוזים הללו גדלים על ״תפוחי קשיו״ צהובים, שהם בעלי גבעול באורך של 10 עד 15 ס״מ. במונחים בוטניים, תפוח הקשיו הוא פרי העזר שעליו גדל זרע הקשיו, לו אנחנו קוראים ״אגוז״.

חתולים מגרגרים בעזרת מיתרי הקול שלהם


© pexels

מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי ה״מכניקה של הגרגור״ היא קבוצה קטנה של עצמות דקות. היא נמצאת בין בסיס הגולגולת לשורש הלשון. במהלך רגעים נעימים, שרירים מתכווצים וגורמים לרטט של מיתרי הקול.

אבני ספיר טהור יקרות יותר מיהלומים


© pixabay   © Katrina Br*?#*!@nd/flickr

המיתוס על יהלומים בערך גבוה הופיע רק לאחרונה במאה ה-20, בזכות מומחי השיווק של חברת דה ביר (De Beers). הסלוגן ״יהלומים הם לנצח״ נטבע ב-1947, ומרילין מונרו הפך לפנים שלו. למחיר הגבוה עבור יהלומים אין קשר לכלום. אבל אבני ספיר זכו להערכה אפילו בפרס העתיקה. הן עדיין נחשבות כאבנים יקרות, והמחיר שלהם גבוה פי 2 ויותר ממחירם של יהלומים.

10% מעצמות החתול הן בזנב


© Vee Satayamas/flickr   © Allen Gathman/flickr

בגופו של החתול יש כ-240 עצמות, 23 מתוכם נמצאות בזנב (כ-10%). חתולים הם זנב קצר יותר הם יוצאי דופן כמובן.

תרסיסים דוחי חרקים מודרניים אינם מפחידים את המזיקים, הם מסתירים את בן האנוש


© pixabay

הכימיקלים בתרסיסים האלה משפיעים על חוש הריח של היתוש, ופירוש הדבר שהם חוסמים את הקולטנים שעוזרים ליתוש למצוא את הקורבנות שלו. אז בעזרת התכשיר הזה, הופך האדם ל״בלתי נראה״ עבור היתושים.

בניגוד לכוכבי לכת אחרים, נוגה ואורנוס מסתובבים כנגד כיוון השעון


© NASA/wikimedia   © pexels

כל הכוכבים במערכת השמש שלנו סובבים עם כיוון השעון חוץ מנוגה ואורנוס. התופעה הזו קרויה בשם "רוטציה בנסיגה״. נוגה נע ממזרח למערב וצירו של אורנוס מוטה מעט ביחס לקוטב הסיבוב שלו, כך שהוא נסוב כמעט ״על הצד״.

לאחר הכיבוש הנורמני של אנגליה, השפה הצרפתית הפכה לשפתם של האצילים. השפה הצרפתית הייתה השפה הרשמית של החוק והצדק ובית המשפט במאה ה-18. המוטו של הכוחות החמושים של אנגליה, ״אלוהים וימיני״ (Dieu et mon droit), נכתב בצרפתית, ועד לימינו נעשה שימוש במונחים בפרלמנט הבריטי.

משקפי טייסים הומצאו עבור אנשי צבא

השם של המשקפיים הללו אומר הכל. הם נוצרו בשנת 1938 עבור טייסים אמריקניים והיו זמינים עבורם באופן רשמי. הפופולריות שלהם המריאה לאחר מלחמת העולם השנייה כשאזרחים אמריקניים ניסו לחקות את גיבורי המלחמה שזה עתה שבו הביתה.

עננים עשויים לנוע במהירות של 152 קמ״ש


© wikimedia   © pexels

אנשים חושבים שעננים שטים לאט במהירות איטית אך למעשה הם הרבה יותר מהירים מרכבים. ענני צירוס נמצאים כ-6 עד 12 ר״מ מעל האדמה ומהירותם תלויה במהירות הרוח בשכבה הזו של האטמוספירה. הענן הזה עשוי להגיע למהירות של 200 קמ״ש. זוהי מהירות השווה למהירותה של רכבת.

אנשים לא יכולים להתעטש מתוך שינה


© pixabay

אנחנו מתעטשים בגלל גירוי במערות האף. כשאנחנו ישנים, הרגישות שלנו נמוכה הרבה יותר והדחף לא כזה חזק, אבל אם יש ניחוח חזק מאוד (כמו עשן, למשל) אז הגוף האנושי עשוי לקום. למעשה, אם הגירוי חזק מדי, בני אנוש יכולים להתעטש ולהתעורר מיד.

באוסטרליה, כמות האנשים שמתים מעקיצות דבורים שווה לכמות האנשים שמתים מהכשות נחש ועקיצות עכבישים


© pixabay   © pixabay

למרות שאוסטרליה מפורסמת בזכות העכבישים הארסיים והנחשים שלה, דבורים וצרעות מסוכנים מאוד גם כן. לפי מחקרים לאומיים, שיעורי התמותה כמעט זהים. עקיצת דבורה או צרעה עשויה לעורר תגובה אלרגית חמורה, ואנשים ממעיטים בערך הסכנה הזו ולא ניגשים לטיפול רפואי במהירות.

הטירנוזאורוס רקס לא יכול היה לרוץ


© Amblin Entertainment   © Universal Studios

מדענים מאוניברסיטת מנצ׳סטר יצרו מודל ממוחשב והראו כי הדינוזאור הזה לא מסוגל היה לרוץ, אלא ללכת ממש מהר. משקלו היה למעלה מ-7 טונות ומחקרים מאשרים כי ריצה הייתה מסוכנת עבור השלד שלו. בסך הכל, מהירותו המירבית של הטירנוזאורוס הייתה כ-25 קמ״ש. כתוצאה מהמחקר הזה, פלאונתולוגים דנים כעת בהרגלי התזונה שלו בגלל שהנחה חדשה היא כי הטירנוזאורוס רקס היה אוכל נבלות.

שמו האמיתי של קליגולה היה גַאיוּס קֵיסָר


© PierreSelim/Wikimedia

הקיסר העתידי קיבל את שם החיבה שלו ״קליגולה״ (שפירושו ״מגף צבאי קטן״) בילדותו כיוון שנהג ללבוש מדים של לגיונר. שמו האמיתי של האיש שנודע לשמצה כעריץ מטורף הוא גַאיוּס יוּלְיוּס קֵיסָר אוֹגוּסטוּס גֶרְמָנִיקוּס. אך היה זה השם ״קליגולה״ אותו זוכרים הצאצאים יותר מכל.

העולם צריך לדעת על התגליות המדהימות הללו! שתפו עובדות אחרות שהרשימו אתכם.