19 קווים לדמותם של החיים בהולנד שגורמים לתיירים להרים גבה

המדינה המוכרת בשל הצבעונים וטחנות הרוח שבה היא במקום הראשון בשימוש בטכנולוגיות מתקדמות, ויש אפילו המכנים את הולנד בשם ׳יפן האירופאית׳. בנוסף, זוהי מדינת רווחה, לכן רוב החידושים הם לנוחיות התושבים. לעתים קרובות, מה שנראה למקומיים כמו דבר שבשגרה יכול להדהים את התיירים, הרבה יותר מאטרקציות פופולריות.

צוות האתר שלנו מצא 19 דברים מדהימים שאפשר לראות בהולנד. כשתראו כמה מהם, תרצו לומר: ״מה עוד לא ימציאו!״ ובסוף הכתבה, ממתין לכם בונוסים: סיפור על מוזרויות בחדר השירותים ועובדה ידועה על הולנד, שלמעשה לא הולמת את המציאות.


סורקים אישיים בסופר מרקט


© NL Kuleshovi / YouTube

בזמן קניות בסופרמרקט בהולנד, תוכלו להשתמש בסורק אישי שיחסוך לכם זמן בקופה. התקן קטן הממוקם בכניסה לסופר, אותו אפשר להניח בעגלה. תוכלו להרים מוצרים מהמדף ולקרבם לסורק. כשתסיימו את הקניה, תוכלו לשלם בעזרת הכרטיס שלכם ישירות לסורק.


״ישנה דרך נוספת. תוכלו להוריד אפליקציה מיוחדת לסמארטפון שלכם ולסרוק את המוצרים בעזרת המצלמה״, אומר גולש ברשת Reddit.

פחי אשפה לרוכבי אופניים


© TheTitaniumWalrus / Reddit

הפופולריות של האופניים ככלי תחבורה בהולנד מייצר רעיונות שתורמים לנוחיותם של האזרחים. ישנם פחי אשפה לאורך שבילי האופניים במדינה כדי שתוכלו לזרוק את האשפה שלכם מבלי להאט.

החנות הראשונה בעולם ללא פלסטיק


© BryanRoberts72 / Twitter

סופרקמרקט הולנדי פתח את המחלקה הראשונה בעולם ללא פלסטיק, שמוכרת מוצרים מתכלים. ״בסופרמרקט הזה באמסטרדם יש מדפים ועליהם 700 מוצרים, כולם ללא פלסטיק״, משתף אחד הגולשים ברשת החברתית. פלסטיק הוא אחד הבעיות הקשות הקשורות בסביבה: מאחר וזהו מוצר פטרולאום, הוא תורם להתחממות הגלובלית.

ניתן למצוא בקלות שוורים בשמורות הטבע


© RachidHinton / Reddit


* עברנו בדרך ואימא שלי הבחינה בהם. הם ׳דגמנו׳ לנו והצלחנו להתקרב אליהם מאוד!
* רק אל תתקרבו קרוב מדי. אל תפחידו אותם, ואל תאכילו אותם.

מתקן לשטיפת רכבות


© utivich95 / Reddit

לפני כמה שנים, פותח בהולנד מתקן לשטיפת רכבות דרכו יכולות לעבור רכבות במהירות של 20 קמ״ש. מדובר בשיטה ידידותית לסביבה וחסכונית. נעשה שימוש בסבון רגיל כחומר ניקוי. בנוסף, התהליך נשלט ע״י מערכת ממוחשבת שבודקת האם הרכבת אכן זקוקה לשטיפה.

צ׳יפס עם מיונז

* בהולנד, יש לנו מיונז ופריטסוס (fritsaus) – רוטב לצ׳יפס. בעוד מיונז מכיל 80% שומן, פריטסוס מכיל רק 25%. זול יותר ויעיל.

מיטות גבוהות

בבתים הולנדיים ניתן למצוא לעתים קרובות מיטות גבוהות. העובדה היא שלא נהוג לבלות זמן רב בבית החולים לאחר הולדת התינוק, והם משוחררים כעבור כמה שעות. אך האחות מבקרת את האימא הצעירה – השירות כלול בביטוח. וישנה דרישה: המיטה חייבת להיות בגובה מסויים לטובת הבדיקה הרפואית, ואם זה לא מספיק, עליכם לקנות תמיכה מיוחדת לרגלי המיטה.

מכוניות זעירות


© Marco Fischer / Pexels© charlzahk / Reddit

בהתחלה, מכוניות כאלה הומצאו עבור אנשים בעלי מוגבלויות, אך ההולנדים למדו להעריך במהירות את יעילותו של כלי הרכב הזה ברחובות אמסטרדם. בנוסף, מכוניות כאלה לא צורכות הרבה דלק וישנם גם דגמים חשמליים. הם לא דורשים רישיון נהיגה רגיל וניתן להשתמש בהם גם על שביל לאופניים.

ליקריץ הולנדי


© ShlinVRF / Twitter

* בדיוק חזרתי מהולנד ואני מאוהב בליקריץ המלוח ההולנדי.
* כיצד אוכלים את זה? זה נראה כמו תרופה.
* אני הולנדי. אני אוכל את זה בזה הרגע.

גידור נגד מחוסרי דיור


© TimVerlaan / Twitter

דבר כזה מוכר גם בשם ארכיטקטורה עוינת. לבנים מותקנים תחת חלונות, עם זוויות משוננות כלפי מעלה, כך שהמרחב הציבורי לא ייפול קורבן לבריונות, ואנשים צעירים ומחוסרי דיור לא ילונו תחת החלונות. בכל מקרה, התושבים המקומיים לא מסכימים עם השיטות האלה ודורשים פתרונות אחרים.

ארונות שירות


© Голляндия без Амстердама / YouTube© Ольга Kачанова / YouTube

להולנדים רבים יש ארונות ובהם מערכות תקשורת: צנרת, מוני מים ועוד, וגם כלים או אפילו מודם.

מכונות ממכר לביצים וגבינות


© thatredgirl19 / Reddit© rinkbgood / Reddit

ההולנדים טוענים שמכונות כאלה אינן נפוצות במיוחד: חוואים מקומיים התקינו אותן כדי להימנע מהתיווך בעזרת רשתות גדולות. ״זה הרבה יותר זול ממה שאפשר למצוא בסופר וכך גם החוואי מרוויח יותר. בנוסף, המוצרים תמיד טריים״, משתף אחד הגולשים ברשת.

מעברי חצייה מתמשכים

מעברי החצייה בהולנד ממשיכים מבלי לעבור דרך צומת. בנוסף, מכוניות לא מאטות במעברי החצייה וגם לא בתמרורי עצור, כך שמעברי החצייה המתמשכים מאלצים נהגים לנסוע לאט.

חלונות גדולים ו-ווים


© Lev Pompelie / YouTube

מעל החלונות הגדולים באמסטרדם ניתן למצוא ווים. הם נועדו כדי להעביר ריהוט גדול אל ומתוך הדירות. השיטה הזו נהגתה כי חדרי המדרגות בבניינים צרים מאוד. זוהי שיטה מימי הביניים שעדיין עובדת גם בבניינים ישנים וחדשים.

המקומיים אומרים שאם אין ביטוח על השימוש בוו, מוטב שלא להשתמש בו. לכן, ברוב המקרים, משתמשים ברכבים מיוחדים עם מעלית.

עמודי דרך אוטומטיים


© verbeter033 / Twitter© verbeter033 / Twitter

ההולנדים משתמשים בעמודי דרך אוטומטיים, כדי לשלוט בתנועה בעיר או באיזורי מסחר: לדוגמה, הם שוקעים לאדמה כשאוטובוס צריך לעבור. במקרים אחרים, הם מונעים תנועה של כלי רכב, ומותירים את הדרך פנויה להולכי רגל ורוכבי אופניים.

בתים על ״קביים״


© Emma Wurfel / Unsplash

האדמה הביצתית והבלתי יציבה מאלצת מקומיים לבנות בתים על עמודים. לפעמים עמודים כאלה, העשויים עץ או בטון, מוחדרים לאדמה בעומק של 12 מטרים. כמה מהבתים הישנים נוטים על צידם כשהעמודים נרקבים.

תעלות ללא תיחום


© Boudewijn “Bo” Boer / Unsplash

״רוב ההולנדים יודעים לשחות״, מסביר משתמש אחד ברשת Quora. ״והתעלות אינן עמוקות מדי. בנוסף, איזור התעלה איננו מקום להולכי רגל: יש בו מעט מקום ובו חונות מכוניות״. כך יצא היסטורית, שהתעלות היו אזורי פריקה והעמסה של טובין, והיום נעשה ניסיון לשחזר את העבר.

שבילים סולריים

למרות העובדה שמזג האוויר הוא לרוב מעונן בהולנד, פאנלים סולריים מותקנים כמעט בכל גג. הולנד גם ייצרה את השביל הראשון לרוכבי אופניים העובד על אנרגיה סולרית. הוא נקרא Solaroud, או Solar Road, ומספק חשמל להאיר את השביל, וגם לרכבים חשמליים.

תור בקופות? מוצרים בחינם


© bodnar.photo / Shutterstock

״ברשת סופרמרקטים אחת בהולנד יש מדיניות, שבה אם יש 4 אנשים בתור לקופה ולא כל הקופות פתוחות, אתם מקבלים את המוצרים שקניתם בחינם״, כותב משתמש ב-Reddit.

בונוס 1: מגבות בשירותים


© radioactivetomato87 / Reddit

* ״בשירותים ציבוריים רבים בהולנד אין נייר טואלט. במקום, ישנו בד רב פעמי. אתם מושכים אותו כמו נייר, ומנגבים את הידיים, הבד חוזר בחזרה לתא התחתון. לאחר השימוש, שוטפים את המגבת, מחטאים אותה ומשתמשים בה שוב״.

בונוס 2: הולנד היא מקום הולדתו של פרח הצבעוני


© Rietendak / Reddit

למרות ש-70% מהתפוצה העולמית של הפרח מגיעה מהולנד, מקורו של הצבעוני הוא באימפריה העות׳ומנית במאה ה-16. בכל שנה, מאמצע אפריל ועד לשבוע הראשון של מאי, הם מלבלבים וצובעים מרבדים שלמים בחוות בהולנד בצבעים נפלאים.

האם הייתם בהולנד? מה הרשים אתכם יותר מכל?