20 דוגמאות לעיצוב עירוני שאנחנו צריכים לראות בכל עיר

אוכלוסיית העולם הופכת עירונית יותר ויותר, ועד 2050 צפויים להתגורר בערים כ-68% מהאנשים, כך לדברי האומות המאוחדות. לא פלא שחשוב מאוד כי עיצוב עירוני יהפוך חדשני ונוח יותר. הסביבה שמקיפה אותנו ברחובות בחיי היומיום היא בעלת היכולת להשפיע על מצב הרוח שלנו, ההתנהגות שלנו והלך הרוח.

צוות האתר שלנו אסף 20 דוגמאות לרעיונות לעיצוב עירוני שהם כל כך חדשניים, עד שכל עיר חייבת לאמץ אותם. התכוננו להפתעות, כי כמה מהם ממש מקדימים את זמנם.


שביל אופניים זוהר


© Wikrex / imgur

שביל האופניים הזה, הנמצא בפולין, הוא פתרון מעולה עבור אלו שאוהבים לרכב בלילה. הוא עשוי מחומר מפזר אור שזוהר בחושר. הזוהר שלו הופך רכיבה רגילה לבטוחה יותר משביל אופניים רגיל ובהחלט הרבה יותר משעשע!


ערוגות פרחים יוצאות דופן

מעצב פרחים מניו יורק, לואיס מילר, הוא בעל חיבה יוצאת דופן לשילוב פרחים בסביבה בלתי צפויה. לדוגמה, פסל החתול הזה הפך לערוגה אוונגרדית שיכולה לעודד את מצב רוחם של העוברים ושבים ולהרים כל אירוע.

פארק שעשוי מחומרים ממוחזרים

הפארק הקטן הזה שנמצא בשנחאי נקרא בשם ״פריחה עירונית״. החלל הזה הוא חלומי עבור אוהבי טבע, מאחר והמבנה כולו עשוי חומרים ממוחזרים. זבל יכול להיות יפה מאוד אם אנחנו משתמשים בדמיון שלנו, נכון?

ריהוט עירוני רב שימושי


© enormestudio / facebook

זהו פרוייקט שהגו מעצבים ספרדיים. זוהי חממה, ספסל ומשרד – הכל באחד. פשוט דמיינו מקום קומפקטי ממש במרכז העיר, בו אנשים יכולים לעבוד, ליהנות מנווה מדבר ירוק, ואפילו לטעון את הטלפונים הסלולריים שלהם בעזרת אנרגיה מתחדשת.

ספסלים מותאמים חברתיים

מעצב דני, יפה היין (Jeppe Hein), שיפץ ספסלים ציבוריים והפך אותם ליצירת אמנות. כשאתם מביטים בזה לראשונה אתם עשויים שלא להבין כי מדובר בספסל אמיתי. ובכל זאת, כוונת האמת היא שהמבקרים יהפכו מודעים לפעולת הישיבה, השכיבה או הכיול מחדש של הספסל.

מבוכי מראות

זהו מיצג מאת אותו האמן, יפה היין. הכוונה היא לעזור למבקר להתערות יותר עם הסובב אותו. עיר, פארק ואנשים – את כולם הוא פוגש במראה.

כיפה לייצור אוכל

עתיד העיצוב העירוני טמון כולו בקיימות. לדוגמא, הכיפות הללו מאכלסים ביוריאקטור (מתקן המדמה תנאים ביולוגיים מתאימים לגידול של רקמה או אורגניזם, כגון בקטריה) שיכול לייצר כמות ענקית של מיקרו-אצה שמכילה וויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו. נראה כאילו זה עשוי להיות הצעד הראשון לפתור את הבעיות הגדולות של העולם.

רחובות שמנקים את עצמם


© Wadsymule / reddit

ידוע לכל כי דרום קוריאה היא אחת המדינות המובילות בתחום החדשנות בעולם. ובכל זאת, זהו משהו שעשוי להפתיע רבים מאיתנו: מתזי מים מובנים בתוך הכביש. הם לא רק מנקים את פני השטח של הכביש אלא גם מאזנים את הטמפרטורה כדי למנוע מהכביש להיסדק.

תחנות וויי-פיי חכמות


© dezeen.com

זוהי אחת מני תחנות וויי פיי רבות בפריז בהן המבקרים יכולים לטעון את ההתקנים שלהם, לעבוד עם הלפטופ או לחפש מידע על הצג הגדול. ישנה אדנית פרחים יפהפייה על גג המבנה הזו.

מפל מגורד שחקים

ככל שגורדי שחקים רבים יותר ויותר מופיעים על קו הרקיע בערים שונות מסביב לעולם, כך נהיה קשה יותר עבור האדריכלים לבנות מבנים יוצאי דופן. זהו כורד שחקים הכולל מפל מובנה.

רמזורים יצרתיים

על מה אתם חושבים כשאתם חוצים את הכביש? אולי על אהבה? הרמזורים הללו בהחלט ידאגו להזכיר לנו מה באמת חשוב בחיים.

מגרש משחקים קולי

זהו מגרש משחקים שמוזיקאים צעירים רבים עשויים לאהוב. זהו חלל קולי אינטרקטיבי שמאפשר למבקרים בו לשחק עם קול. עוצמת השמע וסוג הצליל תלויים במקום בו אתם עומדים.

פסלים יוצאי דופן


© SWJJensen / imgur

נכון שזה מגניב לראות אובייקטים יומיומיים בסביבה יוצאת דופן לחלוטין? כמו לבני הדומינו הענקיות האלה מגיחות מהקרקע, לדוגמה? זה בהחלט גורם לאנשים לעצור לרגע ולזכור שהחיים הם משחק אחד גדול.

ספריית רחוב

אנשים בימינו מבלים יותר ויותר זמן בצפייה בסרטונים במקום בקריאת ספרים. אבל ספריות הרחוב, ממש כמו זו, נועדו לעודד אנשים להקדיש זמן לקריאת ספר טוב. זה בהחלט משהו שכל עיר צריכה לאמץ, לא ככה?

מבוך עשוי אשפה זוהרת

המבוך הזה הופיע בבואנוס איירס ויוצר בעזרת יותר מ-15,000 בקבוקי פלסטיק. זוהי דרך חדשה ליצור אובייקט משעשע במרחב הציבורי ובאותו הזמן להסב את תשומת הלב לבעיה הכי קריטית של העולם – כמות האשפה המיוצרת ע״י המין האנושי בכל יום.

מזרקות מרהיבות

מזרקת המערבולת הזו נמצאת באנגליה. כפי שאפשר לראות, הזרם שלה עשוי להפנט אתכם ונראה כאילו המזרקה הזו נובעת ישר מתוך האדמה.

פחי אשפה מגניבים

איך מראים לאנשים כי אשפה יש לשים בפח האשפה, ולא להשליכה ברחוב? אולי לבנות פחים בצורת אשפה. היינו שמחים לראות יותר פחי אשפה כאלה.

ספסלים מודפסים בתלת מימד ועשויים חומרים ממוחזרים

אנשים מייצרים כמויות עצומות של אשפה בכל יום! מה אם ניתן היה להפוך את זה למשהו יותר שימושי, כמו למשל, ספסלים? יוזמת ״הדפס את העיר שלך״ (Print Your City) משלבת מחזור והדפסה בתלת מימד. כך חללים עירוניים יכולים להפוך חדשניים יותר וידידותיים לסביבה.

אילו עיצובים עירוניים הייתם שמחים לראות בעיר שלכם? האם שמעתם על דוגמאות נוספות? ספרו לנו על כך בתיבת התגובות בהמשך!