20+ תמונות שמראות כיצד השתנה כוכב הלכת שלנו בעשורים האחרונים

כוכב הלכת שלנו משתנה ללא הרף כתוצאה מתופעות טבע כמו רעידות אדמה, הרי געש, צונאמי, וסופות, ובפעמים אחרות בגלל בני אדם. היום אנחנו מזמינים אתכם למסע חוצה זמן וחלל, כדי לראות כיצד השתנו הפינות האהובות עלינו בכדור הארץ האהוב לאורך עשורים. למרבה הצער, רוב השינויים הללו הם תוצאה של פעילות אנושית. אבל אנחנו עוד יכולים לשנות את זה, ולמעשה, יש כמה תמונות באוסף שלנו שמוכיחות זאת.

צוות האתר שלנו הכין רשימה ובה תמונות שצולמו ע״י Google Earth כדי להראות לכם את השינויים המרשימים ביותר שעברו על כוכב הלכת שלנו ב-40 השנים האחרונות. בתקווה, שנעורר את המודעות לנושא ונעזור לאחרים להבין כמה חשוב לדאוג לאימא אדמה.


איים חדשים מופיעים על המפה: איי הדקלים של דובאי.


© Google Earth

העיר דובאי התרחבה בצורה מופלאה בשנים האחרונות. במונחי אוכלוסין, היא גדלה למעשה מחצי מיליון תושבים (1990) ליותר מ-3.3 מיליון (2020). העיר, המוכרת כאחד ממרכזי העסקים הגדולים בעולם, גדלה באופן משמעותי גם במונחים של אדמה. היא התפרשה על פני למעלה מ-300 קילומטרים של קו חוף ופנים הארץ, בים וביבשה. זה הוביל ליצירת איים מעשי ידיד אדם, איי הדקלים וארכיפלג העולם.


מים מחליפים צבעים: אגם נטרון, טנזניה


© Google Earth

במבט ראשון אתם עשויים לחשוב שמה שאתם מביטים בו בתמונה הראשונה בקולאז׳ מעל הוא אדמה. למעשה, זהו אגם וורוד. בשל המליחות הגבוהה שבו, הטמפרטורה הגבוהה מעל 40 מעלות, והאלקליות שבו שיכולה להגיע ליותר מ-12 pH, זהו אחד האגמים הקטלניים והמסוכנים ביותר בעולם. תלוי בזמן בשנה, אצות ובקטריות מתרבות בו במהירות, וגורמות לשינויים בצבע.

ביאור יערות: עיבוד סויה בסאן ג׳וליאן, בוליביה


© Google Earth

בשנים האחרונות, האמזונס הוא אחד האיזורים המושפעים ביותר משינויי אקלים. ואנחנו לא אומרים זאת רק בשל שריפות הענק הידועות לשמצה בחלק הזה של העולם, אלא גם בשל ביאור היערות העצום שמתרחש באדמה כדי לפתח שטחים חקלאיים, כפי שניתן לראות בתמונה העליונה. רוב החלל החדש משמש ליצירת מטעים אשר רובם קשורים בחקלאות פולי סויה לצורך האכלת בקר.

נלחמים בהתחממות הגלובלית: תחנת הכוח הפוֹטוֹאֶלֶקְטְרִית של סין


© Google Earth

אנרגיות מתחדשות הן מקורות אנרגיה הנשאבות מן הטבע בצורה נקייה וידידותית לסביבה. הם לא יוצרים חומרים מזהמים ועוזרים לרסן את ההתחממות הגלובלית בכללות. יותר ויותר מדינות עוברות לשימוש בסוג זה של אנרגיה ויוצרות מתחמים סולריים בטריטוריות שלהן: סין, ארצות הברית, יפן וגרמניה הן בראש רשימת המדינות המובילות ואנחנו מקווים שרבות יצטרפו בהקדם. בתמונה מעל אפשר לראות את תחנות הכוח הסולריות שבנתה סין כדי ליצור חשמל בעזרת אור השמש כמשאב.


קרחונים נמסים שנעלמים בהדרגה: קרחון קולומביה בארצות הברית


© Google Earth

הקרחון הזה, שנמצא בחוף הדרומי ביותר של אלסקה, הוא אחד האיזורים המושפעים ביותר בשל שינויי הטמפרטורה בכוכב הלכת שלנו וסובל כבר שנים, בשל התחממות גלובלית. למעשה, זהו אחד הקרחונים שנעים במהירות הגבוהה ביותר בעולם, והוא נמצא בנסיגה משנות ה-80 המוקדמות.

אויב סביבתי חדש במלוא העוצמה: מרבצי חולות הזפת של קנדה


© Google Earth

זהו אחד ההיבטים המזיקים ביותר לכוכב הלכת שלנו בשל פעילות אנושית. זה בגלל ששבירה הידרולית (תהליך סדיקה תת-קרקעית של פצלי שמן באמצעות מים לקידוח נפט וגז)כולל לא רק שאיבת שמן מהחולות הלו אלא גם מצריח שימוש באנרגיה ומים רבים. לא די בכך, זה גם משחרר כמות גדולה של חומרים רעילים ומסוכנים לתוך המים ואפילו לתוך האוויר. חולות זפת הם מקור לא קונבנציונלי של נפט. הם הפכו למשאב אסטרטגי ולמעשה, ניצולם הפך לדבר של מה בכך. זה בגלל שנפט קונבנציונלי, למרות שקל לשאיבה, הפך נדיר מאוד.

תעשיות שמכווצות אגמים עם גדילתם: ימת אראל, בין קזחסטן ואוזבקיסטן


© Google Earth

זוהי דוגמה נוספת וברורה כמה תאוות בצע אנושית יכולה להיות הרסנית. ב-1960, התבצע פרוייקט שמטרתו להסית את המים מימת אראל (שלמרות שמה, מדובר באגם) כדי לייצר כותנה ושאר גידולים באמצע המדבר. הפרוייקט הזה נסתיים כשהאגם התייבש כמעט לחלוטין מאחר וכותנה היא אחד הגידולים הצורכים הכי הרבה מים בעולם.

ריאות ירוקות חדשות עבור העולם: החומה הסינית


© Google Earth

כולנו מקווים, שב-4 העשורים הבאים, נראה יותר ויותר סוגי שינויים כאלה בנופים שהשופעו כתוצאה מפעילות אנושית. מה שניתן לראות בתמונות הללו הוא שחזור של מאגר אקולוגי שהתייבש במהלך העשור האחרון סין. היזומה הזו, הקרויה ״החומה הירוקה הגדולה״ מרפררת לבניית החומה שנבנתה במאה ה-7, ומטרתה היא להאט את מדבור האדמה ע״י שתילת מיליארדי עצים לאורך האיזור.

מה שקורה בלאס וגאס לא תמיד נשאר בלאס וגאס: ערים גדלות בנוואדה, ארצות הברית


© Google Earth

במהלך 4 העשורים האחרונים, אוכלוסיית לאס וגאס גדלה בערך פי חמש. אך גדילה שכזו מצריכה גם משאבים. אגם מיד מספק את רוב מי השתייה לאיזור. עם צמיחתה של האוכלוסייה, לצד גורמים אחרים כמו חקלאות ועליית הטמפרטורות, האגם רק הולך וקטן עם הזמן כפי שניתן לראות בתמונות מעל.

אנטרקטיקה מפשירה לאיטה: קרחון Pine Island, אנטרקטיקה


© Google Earth

גם זרם הקרח הגדול שניתן למצוא ביבשת אנטרקטיקה הושפע רבות מהתחממות גלובלית. קרן המדע הלאומית של ארצות הברית מעריכה כי אם הקרחון יימס וישחרר את מימיו לתוך האוקיינוס, גובה פני הים יעלה ב-61 מטרים. למרבה הצער, קרחון Pine Island הוא הקרחון שנמס הכי מהר באנטרקטיקה ואחראי ל-25% מאובדן הקרח של אנטרקטיקה.

כשהטבע הורס ואז בונה: השיקום הטבעי של הר פינטובו, הפיליפינים


© Google Earth

אחרי 500 שנים בהן היה רדום, הר הגעש פינטובו הפך פעיל שוב ב-1991, והיה אחראי לאחת ההתפרצויות האלימות ביותר של הרי געש במאה האחרונה. תוצאותיו הורגשו מסביב לעולם: שכבת של חומצה גופריתית הקיף את העולם כולו, הטמפרטורות צנחו בצורה משמעותית ושכבת האוזון סבלה נזק רב. היום ניתן לראות שהאיזור סביב משתקם לאיטו אחרי ההרס שנגרם כתוצאה מהתפרצות הר הגעש.

יבולים נטושים הפכו ליערות מוריקים ברוסיה


© Google Earth

אחרי התפרקות הגוש הסובייטי, שטחי יבול גדולים ננטשו ו״הופקרו״ בידיה של אימא אדמה, כדי שתיקח שוב את מה ששיך לה. היא, במונחים שלה, טיפלה בשחזור הירק כפי שהיה במקור. זה היה מפתיע, אפילו עבור רוב המדענים, שחזרו כי השיקום יארך זמן רב יותר.

מאיזו פינה בעולם אתם קוראים את הכתבה הזו? אילו תופעות טבע יש במדינה או בעיר שלכם?