24 עובדות על מזון שמנפצות מיתוסים הקשורים באכילה בריאה

מה מרכיב ״דיאטה בריאה״, היא ככל הנראה השאלה הכי שנויה במחלוקת בעולם. ישנם מיתוסים ותפסיות שגויות רבות! האם ידעתם שקרקרים עשויים להזיק לשיניים שלכם יותר מממתקים? האם ידעתם ששיעול כרוני אפשר לרפא בעזרת שוקולד ושלבני אדם יש משהו במשותף עם תפוחי אדמה? ובכן, התכוננו להידהם בגלל שאנחנו עומדים להפריך כמה מיתוסים נפוצים הקשורים ב״מזון בריא״!

צוות האתר שלנו אסף 24 דוגמאות מדהימות שיעזרו לכם לשנות את הגישה שלכם כלפי המזון האהוב עליכם ולתכנן את הדיאטה שלכם בצורה טובה יותר. ובסוף הכתבה, ישנו בונוס מעניין שמסביר מדוע מזונות מסוימים הופכים טעימים יותר יום אחרי הבישול.


המדבקות על הפירות והירקות הן אכילות

© depositphotos

ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) ממליץ לשטוף פירות וירקות לפני האכילה ואינו אוסר על אכילת המדבקות שעליהם. המדבקות והדבר אושר ע״י ה-FDA והן בטוחות לבליעה. בכל מקרה, אם אתם יכולים, עליכם להוריד אותן לפני האכילה.


מוטב לאכול משולש פיצה לארוחת בוקר מאשר קערת דגנים

© depositphotos© depositphotos

הדיאטנית המוסמכת צ׳לסי אמר ערכה מחקר שמוכיח כי משולש פיצה היא ארוחת בוקר מאוזנת יותר מדגנים מאחר והיא מכילה הרבה יותר חלבון ורכיבים טריים, ומכילה הרבה פחות סוכר מדגנים. רוב ארוחות הבוקר אינן מכילות מספיק שומנים וחלבון, אך כוללות הרבה סוכר.

מזון חריף מוביל לחיים ארוכים

© depositphotos© depositphotos

מחקר שנערך בפקולטה לבריאות הציבור של אוניברסיטת הארוורד מראה כי אכילת מזון חריף לפחות פעם ביום עשוי להקטין את מקרי המוות ב-14%. ״עדויות ממחקרים אחרים מציעים כי הרכיבים הבִּיוֹאַקְטִיבִיים במזון חריף כמו קפסאיקין עשויים להקטין את הכולסטרול ה״רע״ והטריגליצרידים ומקלים על דלקות״, אלו הם דברי יוזם המחקר, דוקטור לו קי.

דגים משומרים בריאים יותר מבשר משומר

© depositphotos© depositphotos

מזון משומר אינו בריא במיוחד. זה נכון בעיקר לגבי בשר משומר אבל לא לגבי דגים משומרים. דגים, כמו סרדינים או סלמון משומר, הם מקור מעולה לסידן כי אתם יכולים לאכול את העצמות הזעירות והרכות ומספקות כמות מצויינת של סידן.


עגבניות הופכות טעימות פחות במקרר

© depositphotos© depositphotos

מחקר חדש שפורסם בירחון roceedings of the National Academy of Science מראה כי מנהג האחסון על העגבניות בקירור תחת 12 מעלות מונע מהירק את היכולת לייצר חומרים שתורמים לטעם והריח. הטמפרטורה הקרה מצמצמת את הפעילות הגנטית שאחראית לטעם. זו הסיבה מדוע מוטב לאחסן עגבניות בחדר קריר מחוץ למקרר.

לימון מכיל יותר סוכר מתות שדה

© depositphotos© depositphotos

תות שדה מכיל 40% סוכר בעוד לימונים מכילים 30% יותר, וזה כמעט כפול. קשה להבחין בזה בגלל שישנה חומצה ציטרית שהופכת את הטעם הרבה יותר מתוק מאשר חמוץ. כמות הסוכר הגדולה בלימון עשויה לגרום להשמנה אם נצרכים לעתים קרובות, אבל סביר להניח שזה לא יקרה בגלל החומציות.

חיי המדף של החלב לא קשורים בחומרים המשמרים שבו

© depositphotos

אנשים רבים חושבים שחלב בעל חיי מדף ארוכים מכיל חומרים משמרים רבים. זה לא נכון. הסוף הוא בשימוש בטכנולוגיות איזון טמפרטורה מיוחדות. חלב מחממים בטמפרטורה של 135 מעלות ואז מקררים מהר מאוד. אז בקטריה ״רעה״ מתה וכל הוויטמינים נשמרים. חלב כזה אפשר לאחסן עד 120 יום אם לא פותחים אותו, ו-4 ימים לאחר שנפתח.

חֻבְצָה (חלב-חמאה, הנוזל שנותר לאחר הפרדת החמאה מהחלב) עוזר עם חמרמורת אך לא בגלל שהוא מכיל אלכוהול

© depositphotos© depositphotos

למעשה, ישנם 0.04%‒0.05% אחוזי אתנול בחבצה. אגס בשל אחד מכיל אותה כמות אלכוהול כמו דלי של חובצה. אך מדוע חובצה עוזרת עם חמרמורת? זה בגלל תכולת הוויטמין B, חומצה פולית, ובקטריה ״טובה״ שעוזרת לגוף שלכם להיפטר מהאלכוהול. לא בגלל האלכוהול שבחובצה.

ירקות במיקרו זו הדרך הטובה ביותר לשמר כל המינרלים והערכים התזונתיים

© depositphotos© depositphotos

הדרך הטובה ביותר לשמר את הערכים הבריאותיים במזון שלכם היא לחמם את האוכל לזמן קצר ככל האפשר עם כמות קטנה של נוזלים. מיקרוגל יכול לעשות את העבודה. ״כשאתם מבשלים מזון במיקרוגל, כסו אותו היטב כדי ליצור סביבת אידוי יעילה״, אומרת הדיאטנית המוסמכת ומדענית המזון קת׳רין אדאמס האט.

ענבים מתפוצצים אם מחממים אותם במיקרוגל

© depositphotos© depositphotos

אם תקחו עינב ותחתכו אותו לחצי ותחממו אותו במיקרוגל, תבחינו בפלזמה. זה בגלל שהענב קטן מדי והכלים האלקטרומגנטיים מרוכזים מדי. אז אם אתם צריכים לחמם ענבים, אל תעשו זאת במיקרוגל.

סלמון בגידול מלאכותי הוא לבן

© depositphotos© depositphotos

לסלמון בר יש צבע וורוד טבעי בגלל שהוא צורך חסילונים רבים בים. כשהסלמון גדל בחווה, הוא אוכל מזון שונה לחלוטין וזו הסיבה מדוע הוא נראה יותר לבן או וורוד. כדי להפוך את הצבע בהיר יותר, יצרנים משתמשים בפיגמנטים.

חלמון מכיל יותר ערכים תזונתיים ומינרלים מהחלבון

© depositphotos

חלמוני ביצה מכילים את כל הוויטמינים והמינרליים החיוניים לדיאטה מאוזנת. כמובן, חלבון ביצה יעיל יותר לדיאטה, אך אם אתם זקוקים לערכים התזונתיים, חלמון הוא הבחירה שלכם. כן, הוא מכיל יותר כולסטרול מהחלבון, אבל אל תשכחו כי הכוסלטרול הוא ערך תזונתי הכרחי עבור התאים שלכם.

יותר מדי אגוז מוסקט עשוי לגרום להזיות

© depositphotos

אגוז מוסקט עשוי לגרום להזיות אם אוכלים יותר מדי ממנו. אתם עשויים לחוות בחילות, סחרחורת, ובעיות בריכוז. הכלל ״כמה שיותר, יותר טוב״ לא תקף לאגוזי מוסקט – עליכם לדעת בדיוק כמה לאכול.

ווסאבי הוא חזרת צבועה

© depositphotos© depositphotos

אם אתם אוהבים לאכול סושי עם וואסאבי, עליכם לדעת כי וואסאבי הוא בסך הכל חזרת צבועה רוב הזמן. לרוב, מגישים וואסאבי מחוץ ליפן כשהוא עשוי מחזרת עם צבע מאכל. אפילו ביפן עצמה, הדרישה לוואסאבי כל כך גבוהה שסביר להניח כי תמצאו את המוצר המדולל מאשר המקורי.

פלפלים מכילים יותר וויטמין C מפירות הדר

© depositphotos© depositphotos

פלפל בגודל בינוני מכיל 0.141 של וויטמין C, בערך פי 1.5 מתפוז ממוצע. פלפלים ירוקים מכילים פחות וויטמין C – בסביבות 0.11339809 גרם בכגלל, אך בגלל שאנשים צריכים אפילו פחות מזה ביום, כל פלפל הוא מעולה.

ניחוח שוקולד מקטין חרדה ומרגיע אתכם

© depositphotos© depositphotos

אכילת חטיף שוקולד עשויה לעודד אתכם, אך הרחתו מרגיעה אתכם, אומר פסיכולוג בריטי. זה נכון רק לגבי שוקולד. הוא ערך מחקר עם קבוצת מתנדבים והגיע למסקנה כי טעם השוקולד הוא בעל השפעה מרגיעה על מערכת העצבים ומקלה על מתח יותר טוב מטעמם של מוצרים אחרים.

שוקולד הוא מרפא יעיל לשיעול כרוני

© depositphotos© depositphotos

מחקר בריטי חדש חושף כי רכיבים נגזרים מקקאו יכולים להיות מרפא מעולה לשיעול כרוני. המחקר שמקורו באנגליה מראה בנוסף כי רכיבים נגזרים מקקאו נטולים תופעות לוואי הקשורים בדרך כלל בצריכת תרופות לשיעול.

מחקרים מראים כי אפשר להכין יהלומים מחמאת בוטנים

© depositphotos© depositphotos

דן פרוסט וצוות המדענים שלו מה-Bayerisches Geoinstitut בגרמניה מצאו כי חמאת בוטנים מכילה די פחמן כדי לנסות ולהפוך את זה ליהלומים. כדי לעשות זאת, הם נזקקו להיפטר מכל החמצן במוצר ואז להעמיד אותו בלחץ גבוה. בגלל שכל המוצרים (וכל החומר הביולוגי) מכיל פחמן, בעתיד, ניתן יהיה בעתיד להשתמש במחקר הז כדי להכין יהלומים מדברים שונים, אך, כמובן, יהלומים אמיתיים הם בעלי ערך רב יותר.

מוצרים אדומים מכילים לרוב קרמין אשר מופק מחרקים

© depositphotos© wikipedia

קרמין הוא צבע מאכל טבעי המופק מכנימת קוכיניאל. הוא מצוי בממתקים שונים ובמוצרים אחרים ואפילו בקוסמטיקה. חברות רבות מחפשות אחר תחליף לקרמין, אך לא בגלל שהוא מזיק, אלא בגלל שצמחוניים מסרבים לצרוך אותו.

קרקרים מזיקים לשיניים שלכם יותר מממתקים

© depositphotos© depositphotos© depositphotos

אנחנו לא עומדים לנסות לשכנע אתכם שממתקים הם לא מזיקים לשיניים שלכם. אבל עליכם לדעת כי ישנם מוצרים הרבה יותר מזיקים לשיניים שלכם מאשר ממתקים. לדוגמה, קרקרים. העניין הוא, שזה לא הסוכר שהורס את השיניים שלכם – זו החומציות. כשקרקרים נדבקים לשיניים, הם יוצרים סביבה מעולה לבקטריה שמפיקה חומציות.

מלח ים הוא אותו הדבר כמו מלח שולחני

© depositphotos© depositphotos

למרות העובדה כי מלח ים נחשב בריא ושימושי יותר, זה בדיוק אותו הדבר כמו מלח שולחן. הוא מכיל אותה כמות נתרן. ולא רק זה, אלא שמלח שולחן מכיל לעתים קרובות יודין, אותו מוסיפים לתמיכה בבלוטת התריס.

ההבדל הוא רק באופן בו הוא נצרך – מלח ים מפיקים מאידו מי ים או אוקיינוס, ומלח שולחן מכינים ממצבורי מלח מתחת לאדמה.

תפוחי אדמה סופגים אותות ווייפיי

© depositphotos© depositphotos

מחקר שנערך ע״י חברת בואינג מראה כי יש לנו משהו במשותף עם תפוחי אדמה – היכולת לספוג ולהקרין גלי רדיו. בגלל שישנם מים רבים בתפוחי אדמה, הם יכולים לספוג קרינת ווייפיי. שימוש בשקי תפוחי אדמה במקום נוסעים בטיסות עזר לחברה למצוא ולהיפטר מנקודות ווייפיי חלשות במהלך הטיסה.

כל הבננות בעולם הן שיבוט

© depositphotos

ישנם יותר מאלף מינים של בננות אך כולן העתק גנטי של אותו הסוג – הקוונדיש. הם משובטים בגלל שאין זרעים לייצור. הומוגניות גנטית שכזו היא מסוכנת מאוד בגלל שאם מחלות של מזיקים תוקפות את הבננות, כולן עשויות להיות נגועות, מה שעשוי להוביל להכחדתן.

בונוס: כמה מזונות הופכים טובים יותר אם אוכלים אותם יום לאחר הבישול

© depositphotos

אנשים רבים הבחינו כי כמה מזונות טעימים יותר ביום המחר מאשר ביום בו בושלו. וישנן סיבות רבות לכך. המזון הופך טעים יותר כי הוא סופג את הרוטב והתבלינים ויוצר טעם שונה. ישנה רשימת מזונות טעימים יותר ביום המחרת. לזניה, פסטה, וכדורי בשר ברשימה הזו.

אילו מעובדות המזון הדהימו אתכם יותר מכל? האם אתם מכירים אחרות? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!