4 סוגים של כלי מטבח רעילים מהם יש להימנע ו-4 חלופות בטוחות

רוב האנשים בימינו מודעים לחשיבותה של אכילה בריאה. בכל מקרה, לא כולם יודעים שכלי המטבח בהם אנחנו משתמשים חשובים ממש כמו המזון עצמו. אפילו הדיאטה הבריאה ביותר עשויה להוביל לסיבוכים בריאותיים אם כלי המטבח שלכם רעילים.

צוות האתר שלנו בדק את כלי המטבח הרעילים ביותר ומצא חלופות בטוחות בהן תוכלו להשתמש במקום.


כלי מטבח מטפלון

© depositphotos   © depositphotos

טפלון הוא ככל הנראה ״העבריין״ הגדול ביותר ברשימה שלנו – אנשים רבים בוחרים בחומר הבלתי דביק הזה בגלל שהוא נוח ושימושי. אך הוא גם המסוכן ביותר.


טפלון איננו דביק בשל ציפוי PTFE או Polytetrafluoroethylene, שהוא פולימר פלסטיק ממנו מתחילים לדלוף רעלים כשמחממים אותו מעל ל-300 מעלות. האדים הרעילים הללו גורמים לסימפטומים המזכירים שפעת ומוכרים בשם קדחת אדי פולימר, או בשמה הבלתי רשמי, קדחת טפלון. הם אינם מסוכנים רק לבני אדם, אלא גם לחיות מחמד כמו ציפורים או תוכים.

רכיב כימי אחר בטפלון הוא PFOA או perfluorooctanoic acid, אשר קשור לסוגים שונים של סרטן כמו סרטן השד, סרטן הערמונית, וסרטן השחלות. בעוד האמונה הרווחת היא כי PFOA קיים במוצרי טפלון בכמות קטנה שלא מהווה סיכון לבני אדם, חשוב לדעת כי הוא מצוי גם בדברים יומיומיים אחרים. זו הסיבה מדוע מוטב להגביל את החשיפה שלכם לחומר הזה ככל האפשר.

כלי מטבח בעלי ציפוי בלתי דביק אחרים עשויים להיות גם ללא PTFE ו-PFOA (כמו גרניט), אבל הם בטוחים לשימוש רק כשהציפוי שלם וללא פגע. הציפוי הוא דק ולכן נסדק בקלות. ברגע שנסדק, יש לחדול משימוש בו ומיד.


© depositphotos   © shutterstock

נסו את החלופה הזו במקום: כלי מטבח מברזל יצוק. זוהי חלופה בטוחה לבישול שבאמת עומד במבחן הזמן. הוא מחמם כהלכה ובאופן שווה, ואפשר גם לתבל אותו כדי שלא יהיה דביק. הוא לא פולט רעלים לתוך האוכל שלכם ולמעשה מגביר את רמות הברזל שלכם באופן טבעי. אם רמות הברזל שלכם תקינות, תוכלו לנסות כלי מטבח בציפוי ברזל יצוק, מאחר והוא בטוח ונוח לשימוש.

כלי מטבח מאלומיניום ונייר אלומיניום

© depositphotos   © depositphotos


אין זה מפתיע כי שימוש באלומיניום הוא כה נפוץ – פרט להיותה מתכת עשירה, היא גם חזקה מאוד, קלילה, מגוונת וניתנת למחזור. בכל מקרה, היא אינה חפה מסכנות.

אלומיניום היא מתכת מסוג רעלן עצבי. כמות גדולה של אלומיניום נקשרה כבר למחלות הקשורות במערכת העצבים המרכזית, כמו אלצהיימר ו-ALS. למרות שכלי בישול בדרך כלל מכוסים באלומיניום, הציפוי נוט להתקלף, ולשחרר רעלן מתכתי לתוך האוכל שלכם.

נסו את החלופה הבטוחה הזו במקום: כלי מטבח מזכוכית. זוהי חלופה בטוחה נוספת שאפשר לשקול. זה לעולם לא ישחרר רעלים אחרים בזמן החימום, זה עמיד וידידותי לסביבה, ולא נדבקים אליו טעמים או ריחות. החסרון היחידי שלו הוא שהוא אינו בלתי דביק, אבל זה מחיר קטן לשלם עבור כלי מטבח בטוח שכזה.

כלי מטבח מנחושת

© depositphotos   © depositphotos

בטח הבחנתם בכלי מטבח מנחושת בחנויות, וראיתם כמה יפים הם. בטח גם שמעתם על התכונות המוליכות שלהם, שמאפשרות חימום מהיר ושווה. אבל האם ידעתם שנחושת עשויה למעשה להיות מסוכנת אם משתמשים בה לבישול.

כמו מתכות כבדות אחרות, נחושת היא חיונית מאוד לבריאות האדם בכמויות קטנות. אך כמות גדולה בתוך הגוף עשויה להוביל להרעלת מתכות כבדות. אם נחושת אינה מצופה, היא עשויה לשחרר נחושת כשמבשלים מזון חומצי. וכשהיא מצופה, השכבה מכילה לעתים קרובות ניקל, אלמנט מתכתי נוסף.

נסו את החלופה הבטוחה הזו במקום: פלדת אל חלד. זוהי אופציה נפלאה – היא קלה יחסית ועמידה לשריטות, אפשר לתבל אותה כדי להפוך אותה בלתי דביקה! היא תחזיק זמן רב. פשוט וודאו שאתה קונים פלדת אל חלד עליה אפשר לבשל – אופציה זו אינה מכילה ניקל או כרומיום.

כלי בישול מצופים קרמיקה

© depositphotos   © depositphotos

כלי מטבח המצופים קרמיקה נראים נחמדים ובטוחים בהתחלה. אחרי הכל, 100% קרמיקה בטוח למטרות בישול. בכל מקרה, ציפוי קרמיקה מסתיר מאחורי כמו חומרים שליליים.

ציפוי קרמיקה קל אינו עמיד ומתחיל להיסדק לאחר כמה חודשים של שימוש יומיומי. כשזה מתרחש, עופרת וקדמיום שנמצאים לפעמים בציפוי עשויים לגמור במזון שלכם ומאוחר יותר בגוף שלכם. הרעלת עופרת היא מהמסוכנות ביותר בין הרעלות המתכת ועשויה להוביל לכאבי בטן, כאבי ראש, אי פוריות ושאר סיבוכים בריאותיים (ובמקרים קיצוניים, קומה ומוות). אפילו כשהציפוי אינו מכיל עופרת, כלי בישול סדוקים עדיין מסוכנים – הם מכילים רעלן עצבי מסוג אלומיניום שנמצא תחת ציפוי הקרמיקה.

נסו את החלופה הבטוחה הזו במקום: כלי מטבח מ-100% קרמיקה. זוהי אחת האפשרויות הטובות והבטוחות ביותר בסביבה מאחר והיא עשויה לחלוטין מחומרים בטוחים, אינה רעילה ולא נסדקת או מתקלפת. היא גם אינה דביקה ואפשר לנקות אותה במדיח הכלים. החסרון הוא שמדובר במוצר יקר, אבל כזה שיאריך ימים.

מהי חלופת הבישול הבטוחה בעיניכם ומדוע? שתפו את המחשבות שלכם איתנו בתיבת התגובות בהמשך!