4 סיבות לריח רע מהפה וכיצד לטפל בזה ביעילות

ריח רע מהפה או הליטוסיס, המונח הרפואי לכך, הוא ככל הנראה אחד המצבים המביכים והבלתי נוחים ביותר שיכולים להיות לאדם. ישנן סיבות שונות לגבי הופעת הביע ההזו, ולפעמים זו יכולה להיות אינדיקציה למשהו רציני בהרבה. זו הסיבה מדוע החלטנו ליידע אתכם לגבי הגורמים והפתרונות לכך. בכל מקרה, אנחנו צריכים להדגיש שמוטב לכם לבקר אצל הרופא במידה ואף פתרון לא עובד.

גורמים


אכילת מזון חריף ומסריח לעתים קרובות


© Depositphotos.com© Depositphotos.com


זה לא סוף שמזונות מסריחים, כמו שום ופלפלים חריפים, יכולים להותיר ריח רע בפה שלנו. זה בגלל שהם נספגים במחזור הדם שלנו, ועד שהם עוזבים את הגוף לחלוטין, הם יכולים להשפיע על ריח הפה שלנו. זו הסיבה מדוע בטח שמתם לב שגם אם אתם מצחצחים שיניים לאחר אכילת המזונות הללו, הריח (וגם הטעם) שלהם נותר בפיכם.

לא מצחצחים ומעבירים חוט דנטלי מדי יום

2 ההרגלים הללו הם הרבה יותר חשובים מכפי שאנחנו מבינים, מאחר והם מסירים את כל חלקיקי המזון הקטנים שלכודים בפה שלנו. חלקיקים אלו מצטברים ומתחילים להתפרק בפה שלנו, מה שיכול ליצור ריח רע. בנוסף, אם אתם לא מצחצחים שיניים על בסיס קבוע, נוצר פלאק, שיכול לגרום לדלקות בחניכיים שלכם. הבעיה הזו קרויה בשם periodontitis (פריודונטיטיס) ויכול לגרום לריח רע אם לא מטופל.

בעיות בריאות, כמו יובש בפה ובעיות אחרות

יובש בפה, או כפי שהוא מוכר בקרב הקהילה הרפואית, סרוסטומיה (Xerostomia), נגרם כאשר הפה לא מייצר מספיק רוק. כתוצאה מכך, הפה לא יכול לסלק את כל חלקיקי המזון שנותרו בפנים, ולכן הם נכאלים שם ומתחילים להתפרק. אבל, זה לא הגורם היחידי ליובש בפה מאחר ותרופות שונות, נשימה דרך הפה, והפרעות בבלוטות הרוק יכולות לגרום לבעיה זו.

בנוסף, זיהומים ודלקות שמופיעות בפה, באף, ובשקדים שלנו יכולים לגרום לריח רע. אנשים שסובלים מסוגים מסוימים של סרטן, כשל בכבד, או כל מחלה מטבולית אחרת יכולה לגרום לריח רע. זה בשל התרופות שהם נוטלים, מה שיוצר תערובת של כימיקלים.


דיאטות כאסח

דיאטות כאסח אינן בריאות ומסוכנות בכל הבט, אבל זה גם יכול לגרום להליטוסיס, בין שאר בעיות אחרות. הסיבה שזה קורה היא שהדיאטות הללו מייצרות אנרגיה ברמות שונות, מאחר והן דלות בפחמימות. הגוף שלנו משתמש בכל החלבון כדי לייצר אנרגיה, משהו שמייצג המון קיטונים, וזה יכול לגרום לריח הטורדני.

טיפול

נקו את הפה שלכם וצחצחו שיניים לפחות פעמיים ביום

שמירה על היגיינת פה תקינה היא הצעד הראשון. מוטב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולהעביר חוט דנטלי לפחות פעם אחת. בכל מקרה, אפשר להגביר את תדירות הפעולות הללו אם הפה שלכם זקוק לכך, אך וודאו שאינכם מצחצחים חזק מדי מאחר וזה יכול להחליש את השיניים שלכם. בנוסף, עליכם לזכור להחליף מברשת שיניים כל 2-3 חודשים ולצחצח גם את הלשון שלכם.

רעיון טוב נוסף הוא להשתמש במי פה פעמיים ביום. עליכם לכת על מי פה המכילים חומר פלואוריד אנטיבקטריאלי ומחטא שהורג את הבקטריה האחראית להליטוסיס ומחלות חניכיים. אם יש לכם גשר או רסן בשיניים, תוכלו להסירם במהלך הלילה או לוודא שאתם מנקים אותם היטב.

בחרו במסטיק על פני סוכרית מנטה לאחר הארוחה

© Depositphotos.com© Depositphotos.com

מסטיק ידוע בשל היכולת שלו להאיץ את ייצור הרוק, ופירוש הדבר שיש לכם הגנה חזקה יותר נגד חומצות הפלאק. חומצות אלו אחראיות לשחיקת שיניים ומחלות חניכיים, והרוק פשוט מרחיק אותם. וודאו שאתם בוחרים במסטיק ללא סוכר. הבקטריה שחיה בפה שלכם אוהבת סוכר ומייצרת בעזרתה חומצה מסוכנת.

שתו הרבה מים כדי להימנע מיובש בפה


© Depositphotos.com

כפי שכבר הזכרנו קודם, אחת הסיבות לכך שלאנשים יש ריח רע מהפה היא כאשר פיהם יבש. שתיית מים מרובה במהלך היום יכולה לסייע בעניין ולוודא שהפה שלכם שומר על נוזלים כל הזמן. זה גם יעזור בייצור הרוק, שהוא חיוני. דבר אחר שאפשר לעשות כדי לייצר יותר רוק הוא להתחיל לאכול דברים שמצריכים לעיסה מרובה, כמו גזרים ותפוחים.

תוכלו לנסות כמה מרקחות ביתיות

© Depositphotos.com© Depositphotos.com© Depositphotos.com

שילוב מזונות מסוימים בתזונה שלכם יכולה להועיל מאוד. לדוגמה, מחקרים הראו שאנשים שאכלו יוגורט במשך 6 שבועות חוו פחות ריע רע מהפה. אם אתם רוצים לנסות את זה, תצטרכו לאכול לפחות מנה אחת של יוגורט ללא שומן ביום. אבל, אם זה לא משהו שאתם אוהבים, תוכלו לנסות ולשתות מיץ תפוזים או לאכול כמה תפוזים ביום.

מחקר הראה שתפוזים עוזרים בייצור הרוק, מה ששומר על נוזלים בפה ומגן מפני בקטריות. בנוסף, תה ירוק הוכח כמדיף ניחוח ומחטא. אתם יכולים להתחיל לשתות כוס אחת או שתיים ביום או לחלוט תה לילה קודם לכן, לשמור את זה בקירור, ולקחת את זה לעבודה ביום המחרת.

מתי ללכת לרופא

במקרים מסוימים, ריח רע מהפה לא קשור להיגיינת הפה שלכם, ורופא השיניים שלכם ידע האם אתם נופלים תחת הקטגוריה הזו. בדיוק אז עליכם לבקר אצל רופא מומחה, כדי שיוכל לחפש את שורש הבעיה ולמצוא את הטיפול היעיל ביותר. כמו שאמרנו קודם לכם, עשויה להיות סיבה שגורמת לריח הרע, לכן מוטב לבדוק את זה.

מה כוללת שגרת היגיינת הפה שלכם? האם אתם רק מצחצחים שיניים או גם עושים דברים אחרים כדי להילחם בבקטריה ולשמור על נשימה רעננה?