5 סיבות מדוע אנשים נשארים במערכות יחסים רעילות

בכל מערכת יחסים יש רמה מסוימות של רעל, לדברי הפסיכותרפיסטית ג׳יני לאב תומפסון. בעוד שזה נורמלי, עליות וירידות במערכת היחסים, חשוב גם לדעת מתי הזמן לשחרר. אבל לעתים קרובות, קל יותר לדבר על עזיבה מאשר לעשות זאת.

משזה נאמר, צוות האתר שלנו החליט לצלול עמוק אל תוך הפסיכולוגיה שמאחורי כמה מהסיבות בגינן אנשים נשארים במערכות יחסים בלתי בריאות שנגמרו מזמן.


הפחד מהבדידות

לפי מחקר, הפחד מלהיות לבד יכול לגרום לאנשים להישאר במערכות יחסים הרסניות, מהסיבה הפשוטה ש״טוב יותר״ להיות עם שותף לא מושלם מאשר להיות לבד. גם החברה לפעמים יכולה לגרום לאנשים לחשוב שלהיות רווק או ״לבד״ זה משהו שלילי – אבל במציאות, אין בזה שום דבר רע.


ביטחון עצמי נמוך

מחקרים מציעים בנוסף שאנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך נוטים להישאר במערכות יחסים לא בריאות. לאחר שחוו התעללות והתנהגות רעילה במשך זמן כה רב, האנשים הללו יכולים ליפול למלכודת ולהאמין שההתנהגות הרעילה של הפרטנר שלהם היא אשמתם. ביטחון עצמי נמוך עשוי לגרום לאנשים להטיל ספק בשווי שלהם עצמם ומה שהם מביאים למערכת היחסים.

מרגישים אחריות לפרטנר שלהם ולמעשיו

לאחר מצב בלתי נעים או עימות, המתעלל לפעמים יסובב את זה ויגרום לפרטנר להרגיש אשם, למרות שזו לא אשמתו. זה ידוע לרוב כגזלייטינג (gaslighting).


התנהגות זו מתפתחת לעתים קרובות בהדרגה, וכך מקשה על האדם להבין שזה קורה. תחושת חרדה, בלבול וחוסר היכולת לבטוח בעצמך ובמעשיך הם כולם סימנים לגזלייטינג.

האמונה שדברים יכולים להשתנות

אנשים רבים שנמצאים במערכות יחסים רעילות נשארים בהן לפעמים בגלל שהם אוהבים את הפרטנר שלהם ומאמינים שדברים ישתפרו יום אחד או שניתן יהיה להציל את מערכת היחסים. הם גם מניחים שהתנהגותו הבלתי בריאה של הפרטנר שלהם היא תוצאה של נסיבות קשות, או שהם יכולים איכשהו להציל את מערכת היחסים בכך שיהיו פרטנרים טובים יותר בעצמם. אבל במציאות, ההתנהגות הזו רק מחריפה עם הזמן ואנשים ניזוקים יותר.

הפחד מדחייה

סיבה נוספת היא דחייה – הם נשארים במערכות היחסים הבלתי בריאות בגלל שהם פוחדים מדחייה בעתיד, לכן הם נצמדים לפרטנר הנוכחי. אנשים שחוששים מדחייה יכולים להתקשות בהבעה עצמית, בתמלול המחשבות שלהם ובעמידה על שלהם.

האם אתם או מישהו שאתם מכירים חווה את הרגשות הללו? כיצד התמודדתם עם זה?