5 פעמים בהן מדענים הדהימו אותנו עם תגליות חדשות

מומחים רבים מתחומים שונים בעולם מגלים תגליות שיכולות להדהים אותנו לחלוטין, תגליות העוסקות בכמה מדהים כוכב הלכת והגוף שלנו יכולים להיות. לפי מחקר, ישנם כ-2.5 מיליון תגליות מדעיות חדשות המפורסמות מדי שנה. הן לעולם לא נכשלות במשימה להאיר את עינינו ולסייע לנו לראות את התמונה הגדולה, החל מתגליות של כוכבי לכת חדשים ועד לצעקה האחרונה באנטומיה שלנו.

צוות האתר שלנו ערך רשימה של תגליות מדעיות שהותירו אותנו מתפעלים מעצמנו ומהסובב אותנו, ואנחנו נשמח לשתף את זה אתכם.


אנחנו מתעוררים יותר מ-100 פעמים בלילה

אם חשבתם ששינה רציפה לאורך הלילה כולו היא רגילה ושגרתית, אתם עשויים להיות מופתעים. מחקר מראה שאנחנו מתעוררים יותר מ-100 פעמים בלילה.


זה בגלל המוליך העצבי בגופנו הקשור לאדרנלין, והוא זה שגורם לנו להתעורר פעמים רבות. זה דבר טוב, כי פירושו הוא שאיכות השינה שלנו טובה יותר. ההתעוררות הקצרה הזו מאתחלת את המוח שלנו, מה שמסתכם בזיכרון טוב יותר כשאנחנו צוללים בחזרה לישון.

מדענים יכולים כעת להפיק שלג מעננים

© Zmpixes / Shutterstock.com

מדענים הבינו כיצד להשתמש בשיטות מסוימות כדי לייצר שלג מעננים. השיטה נקראת ׳זריעת עננים׳, ופירושה כי הם מטמינים חומרים רבים שונים בעננים כדי לייצר גשם, שלג, ואפילו קרח. הם אישרו שמדובר בהצלחה, ובמקומות מסוימים, כמות השלג אכן עלתה. לא די בכך, אלא שמומחים אלו הצליחו לייצר שלג חדש במקומות בהם לא יורד שלג כלל – למשך כ-67 דקות.

כלבים מודעים לעצמם

© Kidaria / reddit

בטח שמעתם את הביטוי, ׳אני חושב, משמע אני קיים׳ מאת הפילוסוף המפורסם רנה דקארט – אך הציטוט שלו מכוון לבני אדם בלבד. גם לכלבים יש את היכולת לארגן את פעולותיו של הבעלים שלהם (או כל אדם אחר) באמצעות הידיעה כי גופם קיים.

אופן החשיבה שלהם דומה, שווה ערך לזה של פעוט, ופירוש הדבר הוא שהם יודעים שגופם זז. מאחר וזה נכון, כלבים מסוגלים גם לבצע חשיבה מנטלית מורכבת יותר, כמו ההבנה שלכל מעשה יש השלכות.


פיהוק אינו אומר שאתם משועממים או עייפים

© akbarnemati / freeimages.com

במשך זמן רב, פיהוק היה קשור בתחושת עייפות או שעמום – אך מחקר חדש מראה שאולי זה לא העניין. כשאנחנו מפהקים, אנחנו מתקשרים את רגשותינו באופן חברתי עם אחרים, ואנחנו מתחברים אליהם יותר. אנחנו גם מראים אמפתיה כשאנחנו מפהקים. מומחים אומרים שאם אתם רואים מישהו מפהק, ועושים את זה מיד לאחריו, פירוש הדבר הוא שאתם יותר אמפתיים.

עיטוש מתרחש בשל מספר דברים

© Voyagerix / Shutterstock.com© Yuri Gurevich / Shutterstock.com

עיטוש עוזר לשמור על הגוף בטוח, וזהו משתנה חשוב בשמירה על מערכת החיסון שלנו בריאה. אם לדבר בכלליות, כשאנחנו מתעטשים, זה בשל אלרגיות או שהתקררנו.

אבל ישנם גם גורמים אחרים להתעטשות, כמו לאחר אימון גופני. כשאנחנו מתעמלים, אנחנו בהיפר ונטילציה (נשימת יתר), וזה גורם לאף ולפה שלנו להרגיש יבשים – מה שגורם לנו להתעטש. בנוסף, גם מריטת הגבות יכולה לגרום לכם להתעטש מאחר ואנחנו מפעילים את העצבים שבפנים שלנו.

מה הדהים אתכם בתגליות אלו? איזו הכי מפתיעה?