6 מיתוסים שגורמים לנו לוותר על האוכל האהוב עלינו

התהליך שרוב האוכל עובר לפני שהוא מגיע אל המדפים הוא לעיתים קרובות מלא השערות. "אי אפשר לשטוף את הציפוי מעל התפוחים", או "בפירות מיובשים יש גופרית", או "כדאי לכם לא לגעת בקליפה של בננה". האינטרנט מלא באזהרות האלה. מצד אחד, אנחנו לא רוצים להאמין שתפוח יפה הוא תוצר של תעשייה כימית. אבל מצד שני, הפחדים שלנו לפעמים מונעים מאיתנו ליהנות מהאוכל או מהפירות האהובים עלינו.

השווינו את האזהרות הנפוצות ביותר על התהליכים שעובר המזון עם חוות דעת מדעית והבנו שרבים מהפחדים שלנו מבוססים על שמועות ואחיזת עיניים.


השעווה על הפירות


הרבה אנשים מודאגים מהשעווה שמכסה פירות וירקות, שנועדה למנוע את ההתקלקלות שלהם בעת העברה ואחסון. ברם, מינהל המזון והתרופות של ארצות הברית (FDA) סבור שהכיסוי הזה בטיחותי ויש סיבה לשימוש בו.

פירות וירקות טריים מכוסים בשעווה שנוצרת באופן טבעי ושומרת עליהם שלא יתייבשו או יתרככו. פירות וירקות נשטפים אחרי הקטיף כדי לנקות מהם לכלוך וכימיקלים, ואז השעווה הטבעית נשטפת גם היא. על כן, הוספת שעווה פשוט משחזרת את האובדן של השעווה הטבעית.

שעווה זו, דרך אגב, ניתנת לאכילה, וכמות קטנה ממנה בלבד נמצאת בכל פרי. היא לא מתעכלת בגוף האדם וכשהיא עוזרת את מערכת העיכול שלנו היא לא פוגעת בבריאות שלנו בשום צורה. כמובן, צריך לשטוף פירות בכל מקרה כדי להסיר לכלוך, חיידקים וחלק מהשעווה.

הבשלה מלאכותית של בננות

כשאנחנו שומעים שמשתמשים בגז בשביל להבשיל בננות, הדמיון שלנו יכול ליצור כמה תרחישים מלחיצים. במציאות, זה לא כל כך נורא. הנקודה היא שבננות נקטפות כשהן עדיין ירוקות והן נשלחות סביב העולם בספינות עם מקררים מיוחדים ורק לאחר מכן הן מונחות בחדר גז מיוחד למשך יום.

גז ההבשלה מכיל חנקן (95%) ואתילן (5%). דרך אגב, חנקן הוא חלק מהאוויר שאנחנו נושמים, ותפוחים משחררים אתילן. אתם יכולים לעשות את הניסוי הזה בבית. אם קניתם בננות ירוקות, הרטיבו אותן, הניחו אותן בתוך שקית פלסטיק כהה יחד עם תפוחים בשלים ואטמו את השקית. כמה ימים לאחר מכן, הבננות שלכם יהיו בשלות.

בנוסף, יש אנשים שטוענים שבננות נספגות בפורמלדהיד במטעי הבננות. במציאות, הן מטופלות בתיאבנדזולה נגד ריקבון ופטריות. כמות החומר הזה היא כל כך קטנה שהוא לא יכול להיות רעיל לבני אדם. מלבד זאת, תיאבנדזולה ניתנת לשטיפה בקלות על ידי מים קרים, אז אם אתם רוצים לוודא שהחומר הזה לא נכנס לגוף שלכם, פשוט תשטפו את הפירות לפני שאתם אוכלים אותם.

פירות וירקות קפואים


אנשים רבים חושבים שפירות, ירקות ופירות יער מאבדים את רוב הויטמינים שלהם ואת כל הסגולות הבריאותיות שלהם במהלך הקפאה. אבל מומחים מאוניברסיטת קליפורניה הוכיחו שזה לא אמיתי. 

החוקרים בדקו את הריכוז של 4 ויטמינים – C, B2, E ו-A בפירות קפואים והגיעו למסקנה שהם אפילו יותר גבוהים מאשר בפירות טריים שנשמרו על המדף בסופר או בבית במשך כמה זמן.

הירק היחיד שהם לא ממליצים להקפיא הוא עגבניות. אפילו קירור עגבניות לטמפרטורה של פחות מ-11.6 מעלות צלזיוס גורם לירידה באיכות הטעם שלהן.

פיסטור-על של חלב

לקוחות שלא קונים חלב בפיסטור-על צודקים בדבר אחד: שיטת העיבוד הזו הורגת כמעט את כל הויטמינים בחלב. אבל כדאי לכם לזכור שחלב מכיל יותר מרק ויטמינים. יש בו גם פרוטאין, שומן ופחמימות, וכל אלו נמצאים גם בחלב מפוסטר-על. באופן כללי, התכולה של חלב מפוסטר וחלב מפוסטר-על היא זהה למעט הויטמינים. אם אדם אוכל בצורה מאוזנת, הוא מקבל את כל הויטמינים החיוניים ממאכלים אחרים, בעוד שחלב מפוסטר-על לא יכול לפגוע בבריאות שלכם אפילו אם הוא לא מאוחסן כראוי.

חימום של כוסמת 

כוסמת ירוקה אופנתית בימים אלו בתעשיית המזון ויש לכך סיבה. כוסמת רגילה (חומה) מחוממת במהלך הייצור, כך שכמות החומר המזין שיש בה היא נמוכה יותר מאשר בכוסמת ירוקה. ברם, ההבדל אינו משמעותי.

יתרה מזאת, רוב המינרלים והאלמנטים הנוספים כמו ויטמין בי, יוד, ברזל, אשלגן, מנגן וזרחן שנמצאים בשפע בכוסמת, לא יכולים להיהרס על ידי חום. רוב האלמנטים האלה נשארים ללא פגם אפילו אחרי בישול. ככל הנראה, לכוסמת ירוקה יהיו יותר ויטמינים אם יבשלו אותה עם ספיגה של מים קרים, אבל ההבדל עדיין יהיה ממש קטן.

חומרים משמרים

פירות רבים ורוב הפירות היבשים הם משומרים, כלומר הם מטופלים עם דו תחמוצת הגופרית (החומר המשמר הזה נקרא בדרך כלל E220 ברשימת החומרים). החומר הזה עוזר לפירות לשמור על הצבע הטבעי שלהם ולהיות עמידים בפני קלקול. אנשים נוטים להיות חשדניים כלפי מוצרים כאלה, אך ברוב המקרים הפחדים שלהם חסרי ביסוס.

אם תהליכי עיבוד המזון נערכו על פי כל הדרישות, אין איתם שום בעיה. תעשיית המזון משתמשת בתרכובות המכילות גופרית במשך זמן רב, והסיכונים שיש בלאכול אותם אינם גבוהים מהסיכונים לאכול אוכל רקוב או מלא תולעים.

בונוס: טיגון בשמן עמוק

כולם יודעים שטיגון בשמן עמוק מזיק לבריאות. אבל יש יוצא אחד מן הכלל. המחקרים האחרונים שפורסמו במגזין הכימיה של המזון הראו שיש מזון שדווקא יכול להפיק תועלת מסוג הבישול הזה.

לדוגמה, טיגון בשמן עמוק של ירקות כמו תפוחי אדמה, עגבניות, חצילים ודלעת מגדילה את רמות הפנולים ואת היכולת נוגדת החמצון שיש בהם, מה שמפחית את הסיכון למחלות רבות. התנאי היחיד הוא שתצטרכו להשתמש בשמן זית כתית.

בקיצור, זה לא כל כך מפחיד כמו שזה נשמע. הרגולציות של הממשלה על תעשיית המזון הן בדרך כלל קשוחות מאוד, כך שאנחנו קונים את האוכל הכי טרי, טעים ובטוח לאכילה. בו זמנית, חלק מהמאכלים מפיקים תועלת מהתהליך, כמו זמן אחסון ארוך יותר (חלב בפיסטור-על וירקות ופירות קפואים) וזמן בישול קצר יותר (כמו כוסמת).

האם יש לכם רשימה שחורה של מאכלים שאתם לא אוכלים? מהם המאכלים שאתם מנסים להימנע מהם? בואו לדבר על זה בתגובות.