6 סימני אזהרה שמעידים על חוסר בוויטמין D

לפי הערכה, מיליארד אנשים בעולם סובלים ממחסור בוויטמין D. המספר הוא עצום, והחוסר הזה יכול לגרום לבעיות רפואיות רבות שבדרך כלל מצריכות תשומת לב רפואית. כמובן, הסימפטומים הללו לא נגרמים אך ורק בגלל החוסר הזה, אך זו עשויה להיות אחת מיני סיבות רבות. יהא הגורם אשר יהא, עליכם תמיד להיוועץ עם רופא אם אתם מרגישים אי אלו מהסימפטומים הבאים.

צוות האתר שלנו רוצה שתקבלו מושג כיצד נראה חוסר בוויטמין d ותלמדו אודות דרכים להעלות את כמותו בגופכם.


אובדן או הידלדלות שיער

© Depositphotos.com

וויטמין D הוא חיוני לתאי העור שמייצרים קרטין, חלבון שנועד לצמיחת השיער והציפורניים שלנו. כשאין די ממנו, קרטין לא מופק ברמות הדרושות והשיער שלנו סובל. למעשה, מחסור בוויטמין D קשור לעתים קרובות באלופציה והידלדלות שיער בקרב נשים וגברים. ישנם מחקרים רבים שהסיקו את אותן התוצאות, ופירוש הדבר ששינוי בתזונה שלכם הוא הכרחי.


קשיים בשינה

הוויטמין הזה משחק תפקיד חשוב בתבניות שינה מוצלחות. מחקרים הראו שמחסור בו יכול לגרום לנדודי שינה, הפרעות בשינה, מעט שעות שינה ועוד. אצל אנשים מסוימים, זה יכול גם לגרום לדום נשימה בשינה, מצב בו נשימתו של אדם אינה מאוזנת ושנתם מופרעת לאורך הלילה כולו.

חולי תכוף

אחד המגנים של גופכם ושל המערכת החיסונית כתגובה למחלות ווירוסים הוא וויטמין D. לכן, אם הגוף שלכם חסר את הוויטמין הזה, הרבה יותר קל לו למשוך ווירוסים ולחלות לעתים קרובות. התקררות, ברונכיט ודלקת ריאות עשויה לקרות בקלות יתרה אם יש חוסר בוויטמין D. במילים אחרות, הוויטמין הזה חשוב מאוד למערכת הנשימתית שלכם ולשמירה על הבריאות.

כאבים בעצמות ובמפרקים.

© Depositphotos.com

מחקרים הראו שמחסור בוויטמין D מעלה את הסיכון לחלות בדלקת מפרקים שגרונית בגיל מאוחר יותר. זה בגלל שהוא עוזר לאזן את מסת העצם בגוף שלנו בעזרת סיוע בספיגת הסידן. מחקר מדעי אחר הראה שאנשים שסובלים מכאבי שרירים כרוניים ובעיות אחרות בעצמות נוטים לרמות נמוכות יותר של וויטמין D.


תחושת עייפות קבועה

לעייפות יכולות להיות סיבות רבות, כולל מתח, חרדה, דיכאון ומחסור בוויטמין D. מחקר אחד, בו השתתפו 480 אנשים הסובלים ממחסור כזה, הראו שכולם סבלו מעייפות. זה בגלל שעצמות חלשות ושרירים יכולים לגרום לכל הגוף שלכם להרגיש עייף יותר. שיפור הדיאטה שלכם וצריכת תוספים יכולה להיות מוצלחת בהשבת האנרגיה האבודה.

לפצעים לוקח יותר זמן להחלים

© Depositphotos.com

ידוע שפצעיהם של אנשים שסובלים מסוכרת מתקשים להחלים, אבל אם אתם לא סובלים מזה, אז אולי יש לכם מחסור בוויטמין D. הוכח שהוויטמין הזה יכול לאזן את הורמוני הגדילה של רקמה חדשה. בנוסף, במחקר אחד, הוכח שאנשים עם קיבים ברגליים נוטים יותר לסבול מהמחסור הזה. במקרים ישירים יותר, אתם עשויים להבחין שלחבלות קטנות לוקח יותר זמן מהרגיל להחלים, מה שעושי לרמוז על מחסור.

כיצד להעלות את רמות הוויטמין D.

© Jade0626 / Pixabay© Wow_Pho / Pixabay© MasterTux / Pixabay

* מקורות מזון: שיפור הדיאטה שלכם צריך להיות תמיד בעדיפות ראשונה, ומזונות כמו דגים שמנים, חלמוני ביצה, חלב מועשר ויוגורט הם מקורות מעולים לוויטמין D.
* תוספים: אולי מוטב שתשאלו את הרופא שלכם גב כמויות המומלצות לכם על בסיס יומי. אך אתם לא צריכים להציג מרשם כדי לקבל תוספי וויטמין D, מאחר ואתם יכולים פשוט לרכוש אותם.
* אמבטיות שמש: בעוד שזוהי הדרך הטבעית ביותר לקבל וויטמין D, עליכם להיות זהירים לגבי הזמן ביום בו אתם חושפים עצמכם לקרני השמש. מוטב להשתמש בקרם הגנה 20 דקות לפני שיוצאים לשמש ולהימנע מהשעות 10 בבוקר עד 4 אחה״צ. וודאו שאתם מורחים שוב קרם הגנה לאחר הפעילות כמו שחייה, או שעתיים לאחר הפעם הראשונה.

האם אתם חווים אי אלו מהסימפטומים שמצוינים לעיל? האם בדקתם את רמות הוויטמין D שלכם?