7 בעיות שינה איתן מתמודדים זוגות, וכיצד לפתור אותן

שינה עם אדם נוסף לא מספקת לנו רק תחושת בטחון, קרבה וקשר חזק, אלא שיש בה גם יתרונות בריאותיים רבים, כמו ירידה בכמות הקורטיזול וצמצום דלקות. זו חוויה נעימה, אם לוקחים את כל הדברים בחשבון.

ועדיין יש אנשים שנדמים כחסרי יכולת להירדם. מחזורי שינה הפוכים, נחירות, התחזרות על השמיכה ועוד הם רק חלק מהמכשולים שמובילים לרמות קורטיזול נמוכות. אבל אל לנו לוותר – ישנן פשרות רבות שאנחנו יכולים לעשות במובנים של נדל״ן המיטה.


תמיד כואב לצוות האתר שלנו לראות מערכות יחסים נהרסות בגלל זוטות. לכן אספנו כמה מהבעיות הנפוצות שמשפיעות על זמן השינה של זוגות ואנחנו רוצים לשתף אותן אתכם.

מלחמות על שמיכה


יש אנשים שלא יכולים לחלוק בשמיכה. אתם הולכים לישון כשמערכת היחסים שלכם בנושא נשענת על 50/50, אבל לפני שאתם מבינים מה קורה, אתם מתעוררים קפואים, מקופלים בפינה ורועדים. לא נותרה לכם שמיכה! חב לנסות ולהילחם כי זה פשוט יקרה שוב. חרף הטבע הקומי של מחלוקת השמיכה, זה יכול דווקא לחרב את מערכת היחסים שלכם ולהיות בעל השפעה שלילית על השינה שלכם.

* פתרון: מיטה גדולה יותר ושמיכות נפרדות יעשו את העבודה! כך, לשניכם יהיו כלי מטה משלכם ולא תצטרכו ״לגנוב״ זה מזו. שאלו את הפרטנר שלכם אם נוח לו בלילה – ייתכן, והם קופאים, ולכן הם מתחזרים על השמיכה כל כך הרבה.

נחירות

דמיינו לעצמכם שאתם מנמנמים, מרגישים חמים ונעים במיטה שלכם, ולפתע, רכבת קיטור משמיעה קול ליד האוזן שלכם. לא, זו איננה אזעקת אמת, זה רק האהוב/ה שלכם שנכשל בדחיפת האוויר דרך האף כהלכה.


אם זה קורה פעם אחת, לא מדובר בטרגדיה, אבל במקרה הגרוע ביותר, זה יכול להיות סימפטום לבעיה גדולה יותר. זה מחרב את השינה לשניכם, ומותיר את הנוחר עם כאבי ראש, עייפות ושאר עדויות למחסור בשינה ביום המחרת.

* פתרון לטווח קצר: החליפו תנוחת שינה מאחר ואנשים נוחרים בעיקר כשהם ישנים על הגב. גם להרים את הראש יכול לעזור. לכו לישון לפני האדם הנוחר והשתמשו באטמי אוזניים. שמרו מרחק ממנו, במידת הצורך.
* פתרון לטווח הארוך: שנו את אורח החיים, הורידו במשקל, שנו באותן שעות והימנעו מצריכת אלכוהול, עישון ותרופות מסוימות. אם אתם נוחרים לעתים קרובות, מוטב שתראו רופא.

העדפות טמפרטורה שונות

19-20.5 מעלות צלזיוס נחשבת לטמפרטורת השינה האופטימלית עבור רוב האנשים, אבל זה יכול להשתנות מעט. אתם יכולים לגלות ש׳הגדרות השינה׳ של הפרטנר שלכם שונות משלכם. כשהמעלות בחדר בלתי נוחות, לוקח זמן רב יותר להירדם. קשה להיכנס למצב שינה עמוקה, אז יהיה לכם גם קשה שלא להתעורר.

* פתרון: קנו מיטות שונות שיתאימו לצרכים של כל אחד מכם. קשה להירדם כשחם מדי, לכן קל יותר עבור האדם שאוהב כשחם יותר, להתפשר. אם הפרטנר שלכם מעדיף טמפרטורות נוחות משלכם, השיגו יותר משיכות וקנו פיג׳מה חמה יותר.

מתעוררים באמצע הלילה

זה לא נדיר, להתעורר באמצע הלילה. זה יכול להיות סימן לנדודי שינה או תוצר של סטרס, שימוש במוצרי חשמל או סביבת שינה לא תקינה וגם לו״ז שינה ייחודי. כשאתם מתעוררים ולא מצליחים לחזור לישון אחרי 15 או 20 דקות, אין טעם סתם לשכב שם. ואם זה קורה לעתים קרובות, הדבר הראשון שיש לזכור הוא להיות אדיב כלפי הפרטנר שלכם.

* פתרון לטווח הקצר: צאו מהמיטה, לכו לחדר אחר ועשו משהו מרגיע עד שתחושו שוב עייפים. אבל אל תעשו שום דבר בזמן שאתם ליד הפרטנר שלכם. חזרו לחדר השינה רק אחרי שאתם מוכנים שוב לישון.
* פתרון לטווח הארוך: שפרו את היגיינת השינה לכם. וודאו שהחדר חשוך, שקט ורענן. הפסיקו לבהות במסכים בסמוך לזמן השינה. אל תאכלו או תשתו קפאין לפני השינה. אמצו שגרת לילה מרגיעה ונסו ללכת לישון בכל יום באותה השעה.

הזעת לילה

אתם מחליקים אל תוך המיטה הרעננה והקרירה והכל נראה מושלם. אבל בעוד השעות נוקפות ו-2 גופות מחממות את האווירה, אנשים רבים מתחילים להזיע. הזעת לילה יכולה בקלות להפוך לבעיית מפרקים אם אתם משתמשים בשמיכה אחת או מתחבקים בזמן השינה. בטח, חיבוק או אפילו לשכב בסמוך לאדם מזיע זה לא נוח.

* פתרון: סביבת שינה ועיצוב המיטה הן הסיבות הנפוצות ביותר מדוע אנשים מתחממים במהלך השינה. קנו לעצמכם מזרן עם מערכת אוורור ובגדים ומצעים נושמים. אך הזעת לילה יכולה גם להיות תוצר של דברים אחרים, ובמקרה כזה, מוטב להיוועץ ברופא.

מחזורי שינה מתנגשים

זה מוכר גם כמשכימי הקום נגד ינשופי הלילה. לכולנו יש ׳שעון ביולוגי׳ משלנו ששולט על זמן השינה הפנימי שלנו. זה עשוי להשתנות ככל שאתם מזדקנים. אנשים בשלבי הבגרות המוקדמת (18-30) נמצאים בשיא בשעות הערב והופכים להיות ׳טיפוסים של בוקר׳ עם הגיל.

אם הבנתם שלכם ולפרטנר שלכם יש שעון ביולוגי שונה, חשוב להיצמד למחזור השינה שלכם ולחיות לפי השעון שלכם. אנשים של בוקר שמנסים ללכת לישון מוקדם מדי עשויים לסבול מנדודי שינה מאחר והלחץ לישון כשהגוף אינו מוכן לכך גורר מתח ותסכול.

*פתרון: זה בסדר ללכת לישון בזמנים שונים. תאורה יכולה לעזור לכם לעבור למוד שינה. הגוף שלכם מתחיל לייצר ״הורמוני שינה״, המוכרים גם כמלטונין, כשמחשיך ומפסיק כשהאור עולה, ומבשר לנו שהגיע הזמן להתעורר. לכן, חשיפה לאור בהיר בבוקר וחשיפה לאור בלתי מספק בלילה יכולה לעזור לינשופי הלילה להזיז מעט את שעות הערות שלהם.

ילדים במיטה

לחלוק מיטה עם מישהו זה כבר עניין בפני עצמו, אבל להוסיף ילד למיקס הזה יכול בהחלט להרוס את שגרת הלילה שלכם. אתם מתעוררים לפתע, השינה שלכם מופרעת, והילד זוחל למיטה, וגוזל מקום רב. הנישואין הופכים מתוחים בשל כך, במיוחד אם מישהו צריך לעזוב לעבודה לפני, והפרטנר מרגיש תקוע בסיטואציה.

* פתרון: הגיע הזמן לעמוד על שלכם ולהוביל את הילד בחזרה למיטה שלו. חשוב שהם ילמדו כיצד להירדם ויעשו זאת באופן עצמאי. שינה משותפת היא בעלת השפעות התנהגותיות וקוגניטיביות שליליות על הילד בטווח הארוך, וזה יכול לשבש את בריאות השינה עבור ההורים. ייתכן שהילד יתקשה לצאת מההרגל הזה.

אילו בעיות שינה יש לכם או לבני המשפחה שלכם?