7 דיאטות קלות שיהפכו אתכם לחטובים יותר בפחות מחודש!

ישנם סוגים רבים של דיאטות, אבל לא כולן יעילות. כמה מהם אפילו מזיקות לבריאות שלנו. אם אתם רוצים למצוא שיטה בריאה ויעילה שתחולל שינוי אפילו תוך חודש, אנחנו ממליצים לכם לקרוא את הכתבה הזו.

צוות האתר שלנו גאה לחשוף בפניכם 8 דיאטות שהוכחו כיעילות גם מעית. הבאנו בפניכם את נקודות המפתח לא לפני שבדקנו בעצמנו את ההשפעות החיוביות של כל אחת.


7. דיאטה מחזורית


לדיאטה מחזורית אין שום דבר במשותף עם דיאטות אחרות, שדורשות מכם להפסיק ולצרוך קלוריות לאורך זמן. ההיפך הוא הנכון, אלו אשר פיתחו את הדיאטה הזו טוענים ששיטות כאלה מכניסות את הגוף שלכם לשוק, גורמים לגוף לאחסן קלוריות ולהאט את חילוף החומרים שלכם.

נקודות עיקריות

הפורמט הסטנדרטי של דיאטה מחזורית הוא 5-6 ימים של דיאטה דלת פחמימות ויום או יומיים של דיאטה עשירה בפחמימות. מדענים אוסטרלים טוענים כי דיאטות ארוכות ומרוסנות מובילות למצב של תֶּרְמוֹגֶנֶזָה ( יצירת חום בגוף באמצעות תהליכים פיזיולוגיים). פירוש הדבר הוא שהגוף מאט את כל התהליכים כדי לשרוד בעת רעב. דיאטה מחזורית מאפשר להימנע מתהליך כזה ולאפשר לגוף להמשיך לשרוף קלוריות. מחזור בן שבועיים מתאים לרוב האנשים. תוכלו גם לנסות את האפשרות הזו: מיום שני עד רביעי, דיאטה חריפה עם ירידה של 30%-30% בכמות הקלוריות, חמישי עד שבת, יהיו ימי ה״רגיעה״ שלכם כאשר כמות הקלוריות עולה באותה כמות. יום ראשון הוא יום המעבר.

תופעות לוואי אפשריות

אימוני כוח או סיבולת לב ריאה כשרמות הגלוקוז בדם נמוכות, לא מומלצות עבור אנשים עם בעיות לב. הדיאטה הזו לא מומלצת לאנשים עם בעיות במערכת העיכול, בלב, או בכליות.

6.דיאטת פריקון

דוקטור ניקולס פריקון הוא תזונאי ורופא עור אמריקני. הדיאטה שלו יכולה לעזור לכם להיכנס לכושר ולשפר את מצב העור שלכם תודות לשומן הדגים שמאט את תהליך ההזדקנות.

נקודות עיקריות
מותר לכם לאכול כמויות גדולות של דגים, חלבון, פירות וירקות בדיאטה הזו. עליכם להוציא מהתפריט מוצרים כמו רטבים, מתוקים, אלכוהול ומאפים. חשוב לצרוך את המוצרים הללו בסדר מסוים. ראשית, אתם אוכלים מזון שמכיל חלבון, אז סיבים, לאחר מכן מזונות שמכילים פחמימות (פירות). סדר זה עוזר לכם להאט את תהליך ספיגת הסוכר ועוזר לשרוף שומן. תוכלו לנסות את השיטה הזו במשך 3 ימים, ואם אהבתם, תוכלו להמשיך לחודש שלם.

תופעות לוואי אפשריות

אין כאלה.


5. דיאטת פליאו

דיאטה זו נקראת דיאטת פליאו, או דיאטת האדם הקדמון. היא פותחה ע״י התזונאית האמריקאית לורן קורדיין. היא דורשת צריכת מזונות שהיו זמינות ככל הנראה לאדם הקדמון במהלך התקופה הפליאוליתית. כפי שלמדנו בבית הספר, הם היו ציידים וליקטו גרגרי יער וצמחים אחרים.

נקודות עיקריות

אם החלטתם לעקוב אחרי הדיאטה הזו, עליכם להתרכז בבשר לא מעובד, ירקות, פירות, אגוזים, דבש, גרגרי יער, פטריות ודגים. עליכם להימנע מכל מזון מעובד באשר הוא כמו מוצרי חלב, דגנים, סוכר, מלח, קטניות, מתוקים וכן הלאה. לדבריה של קורדיין, מוצרים אלה גורמים לבעיות בריאותיות מאחר והם לא עולים בקנה אחד עם המבנה הגנטי של הגוף האנושי. ישנו מחקר שמוכיח כי דיאטה פליאוליתית מסייעת להורדה במשקל.

תופעות לוואי אפשריות

אם תפסיקו לצרוך מוצרי חלב, דגנים וקטניות, ייתכן ותחוו חוסר בסידן, ברזל ובמגנזיום. כמות גדולה של בשר ושומן רווי עשוי לגרום לבעיות במערכות הלב וכלי הדם. דיאטה זו היא שנויה במחלוקת, אז מומלץ לנסותה לטווח קצר בלבד.

4. דיאטת טים פריס

המחבר טוען שהדיאטה הזו תעזור לכם להוריד עד 10 קילוגרם בחודש. אלו לא הבטחות ריקות מתוכן: טים משתמש בשיטה שלו כדי לשמור על כושר. התוכנית מורכבת מ-4 נקודות עיקריות.

נקודות עיקריות

הנה ההמלצות של פריס: ראשית, הימנעו מפחמימות כמו לחם, אורז, תפוחי אדמה ומוצרים מטוגנים. שנית, אכלו את אותן ארוחות. ישנן 3 קבוצות: חלבון, קטניות וירקות. לארוחת בוקר, אכלו ביצים עם קטניה וירקות, לארוחת צהריים, אכלו בשר בקר אפוי עם קטניה ותרד, לארוחת ערב, אכלו עוף מבושל (רתוח) עם חזה עוף, שעועית ואספרגוס. בנוסף, אל תשתו קלוריות כמו משקאות מוגזים, אלכוהול, מיץ באריזות, תה ממותק או קפה. נקודה נוספת, קחו יום חופשי אחד בשבוע כדי לאכול את המזון האהוב עליכם כמו מזון מהיר, מתוקים ועוד. הטריק הזה יעזור לבלב את הגוף שלכם כך שהוא לא יאט את חילוף החומרים וימשיך לשרוף שומנים.

תופעות לוואי אפשריות

אין כאלה.

3. דיאטת אטקינס

הדיאטה הזו, דלת הפחמימות ועתירת החלבון פותחה ע״י רופא הלב רוברט אטקינס.

נקודות עיקריות

אם החלטתם לעקוב אחר הדיאטה הזו, יהיה עליכם לצמצם את מספר הפחמימות שאתם צורכים ולהעלות את כמות החלבון. הדיאטה מאפשרת לצרוך ביצים, עוף ללא העור, דגים דלי שומן ומאכלי ים, מוצרי חלב דלי שומן, גבינות קשות וטופו. בהתחלה, אסור יהיה לכם לצרוך פירות, סוכר, קטניות, דגנים, אגוזים, פסטה, מאפים מתוקים או אלכוהול. לאחר תקופת המעבר, תוכלו לחזור בהדרגה ולצרוך את המוצרים הללו. אל תדאגו, לא תרעבו מאחר ותוכלו לאכול מזונות שמכילים חלבון כאוות נפשכם. בסך הכל, בגלל מחסור בפחמימות, הגוף שלכם ישתמש באנרגיה ממצבורי השומן שלכם.
v
תופעות לוואי אפשריות

היו סבלניים בתחילת הדיאטה: זו אינה דיאטה מאוזנת במיוחד. מאחר ותיכנסו למצב של מחסור בפחמימות, עשוי הדבר לגרום לכאבי ראש, עייפות, סחרחורת ועצירות. ייתכן ותצטרכו להשתמש בתוספי תזונה. בנוסף, הדיאטה הזו אסורה אם אתם סובלים ממחלות מסוימות (כמו סוכרת), לכן לפני שאתם מתחילים מוטב שתיוועצו ברופא שלכם.

2. דיאטת אורניש

דין אורניש הוא פרופסור לרפואה קלינית באוניברסיטת קליפורניה, קרדיולוג, והיועץ הרפואי האישי של ביל קלינטון. הדיאטה שלו היא עשירה בפחמימות ודלה בשומן. היא עוזרת לכם להוריד במשקל, ויש לה השפעה יוצאת דופן על מערכת הלב וכלי הדם שלכם ומורידה את לחץ הדם ורמות הכולסטרול.

נקודות עיקריות

לפי השיטה הזו, התפריט שלכם מורכב מלא יותר מ-10% שומן. יחס הפחמימות, החלבון והשומן של אורניש הוא שנוי במחלוקת: עליכם לשמור על מאזן של 10% שומן, 15% עד 20% חלבון, ו-70% עד 75% פחמימה טובה (מלאה). עליכם להימנע מצריכת אלכוהול, כל מקורות הקפאין, אבוקדו, חמאה, אגוזים ומתוקים. מותר לכם לאכול שעועית, קטניות, דגנים, פירות וירקות. מומלץ גם להפחית את כמות הבשר שאתם צורכים. אם אתם רוצים לאכול בשר, מוטב לבחור בבשר עוף רזה.

הקהילה הרפואית מאשרת את השיטה של אורניש ואת ההשפעות החיוביות שלה על הגוף. יעילותה של שיטה זו הוכחה במחקר אישי שפרסם אורניש בירחון האמריקאי לרפואה וע״י איגוד המדענים של אוניברסטית סטנפורד במחקר שנערך בשנת 2007.

תופעות לוואי אפשריות

בדומה לדיאטות רבות, השיטה הזו זכתה לביקורות רבות. לדוגמא, אם אתם לא מצליחים לעקוב אחר תפריט הולם, ייתכן ותחוו מחסור בחלבון, וויטמין 12 ושאר רכיבים תזונתיים חיוניים. למרות זאת, דיאטה זו מוכחת כיעילה ובריאה כבר 40 שנים.

1. דיאטת נפח (volumetric)

דיאטה זו פותחה ע״י ברברה רולס, פרופסור למדעי התזונה מאוניברסיטת פנסילווניה. הרעיון המרכזי של הדיאטה הזו היא שאתם יכולים לאכול מה שאתם רוצים באיזו כמות שאתם רוצים.

נקודות עיקריות

ע"פ רולס, מודעות לדחיסות אנרגטית של מזון, שהיא מספר הקלוריות במזון, היא המפתח להורדה בריאה וארוכת טווח במשקל. אתם לא חייבים להימנע מאכילת מזונות לא בריאים. העניין הוא, שעליכם לצרוך מזונות דלי קלוריות לפני שאתם יכולים לאכול ארוחה עשירה בקלוריות. מזונות דלי קלוריות הם: ירקות, מרקים, שייקים, וכן הלאה. זה מבטל את תחושת הרעב ועוזר לכם להרגיש מלאים. מחקרים שונים מוכיחים כי השיטה הזו עובדת ומדגישה את צמצום דחיסות הקלוריות בתפריט שלכם, שיטה שעוזרת להוריד במשקל, לשמור על כושר ולהיראות חטובים, אך גם מלמדת אתכם כיצד לשלוט ברעב שלכם.

תופעות לוואי אפשריות

אין כאלה.

בונוס: דיאטת ביצים


דיאטת ביצים היא שימושית במיוחד אם אתם ממלאים אחר כל התנאים הדרושים. ביצים מכילות חלבון אשר חיוני מאוד לבריאות העור, הציפורניים והשיער שלנו. ישנם שני סוגים יעילים של דיאטת ביצים: ארוכת הטווח וקצרת הטווח. בעוד שלקצרת הטווח יש טענות נגד רבות, אנחנו ממליצים שתעקבו אחר השיטה ארוכת הטווח.

נקודות עיקריות

אם אתם רוצים לנסות את הדיאטה ארוכת הטווח, כדאי שתנסו אותה לשבועיים. ארוחת הבוקר שלכם מורכבת משתי ביצים ואשכולית, ארוחת הצהריים מורכבת מביצה, אשכולית וסלט בלי רוטב, ולארוחת הערב תאכלו ביצה אחת ו-0.09 ק״ג של בשר דל שומן או דג עם ירקות. אל תמליחו את האוכל שלכם – שימו מיץ לימון במקום.

תופעות לוואי אפשריות

הדיאטה הזו היא די מאוזנת. כל עוד אתם נמנעים מלאכול את המזונות הרשומים, הגוף שלכם לא יסבול ממחסור. עליכם רק לוודא שאינכם אלרגיים לאשכולית. מומלץ בנוסף גם לצמצם את מספר אימוני הכושר השבועיים כדי לא להתיש את הגוף.

כמובן, חשוב מאוד ללכת למכון כושר כדי לאפשר לגוף להתאושש ולשמור על כושר, וגם כדי להיפטר מהמשקל העודף. אז, אם אתם עוקבים אחר הדיאטה הזו, אל תשכחו להתאמן!

נו, אז ניסיתם כבר את אחד הדיאטות הללו? ואם תרצו גם אפליקציה לתוכנית אימונים מסודרת
7 דיאטות קלות שיהפכו אתכם לחטובים יותר בפחות מחודש!