7 הבדלים סמויים בין ילדים וילדות, לפי המדע

הורים רבים יכולים לאמוד את ההבדלים בין ההתנהגות של ילדם וילדתם. לדוגמה, יש אנשים שמאמינים שבנות לומדות לדבר מהר יותר, ובאופן כללי, הן מלאות חמלה יותר מבנים. אחרים אומרים שבנים הם יותר רגישים והם זקוקים לתשומת לב רבה יותר מאחיותיהם. כמובן, שרוב האמונות הללו מבוססות על חוויותיהם של אנשים. אבל בואו נגלה מה המדע אומר על הדברים הללו.

כישורים חברתיים

© Dean Wissing / Flickr© CC BY-SA 2.0


בנות מבינות טוב יותר מצבים חברתיים והן רגישות להבעות רגשיות מאשר בנים. הן קוראות לעומק את רגשותיהם של אנשים והן טובות יותר בהבנה על המתרחש במשפחה. מחקרים מראים שבנות מתעניינות יורת בקריאת פרצופים בעוד שבנים מעוניינים בתנועתיות פיזית-מכנית.

ככל הנראה, בנות לומדות כיצד לקרוא אנשים ולהביע את רגשותיהן הרבה יותר מוקדם, והן עושות זאת בהצטיינות. בנות גם מראות יותר חמלה. בנים, כמובן, מרגישים גם הם את הדברים הללו, אבל לא ניתן יהיה לראות את הרגשות הללו על פניהם לעתים קרובות. בנים הם לעתים חסרי תחכום ונוטים להסתיר את רגשותיהם מאחרים.


העדפות צעצועים

© michaeljung / Shutterstock.com© Ms. Melissa / Wikimedia Commons© CC BY-SA 3.0

במציאות, תינוקות לא מבחינים בין צעצועים של בנים ובנות. מחקרים מראים כיצד בנים אוהבים בובות גם הם, וזה נורמלי לחלוטין. בנות גם נהנות לשחק בצעצועים ׳זכריים׳ כמו משאיות ובתים. המשחקים והפעילויות שלהם עשויות להשתנות בהתאם לגילם אבל לא בהכרח המגדר שלהם.

בנוסף, העדפות הצעצועים שלהם משתנות בהתאם ללחץ מהחברה, מחבריהם, ומהשוק הפועל לפי מגדר. למשחק יש תפקיד מרכזי בהתפתחותו של ילד. זה מאפשר לו לתרגל תפקידים שונים ולחוות מספר רגשות, ולנסות דברים חדשים ורבים. זה יכול להיות נבון, ולחסל את הסטריאוטיפים אם לילד שלך יש העדפות צעצועים שהן מנוגדות ל׳נורמה׳.

דיבור

© Merla / Shutterstock.com© Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

מחקרים מסוימים מצאו שבנים נוטים לדבר בשלב מאוחר יותר מבנות. לבנות יש בדרך כלל אוצר מילים גדול יותר והם אוהבות לדבר בשלב מוקדם מאוד. זה בגלל שבנות פשוט פיתחו טוב יותר את האזורים במוח שאחראיים על דיבור. לכן הן מראות תוצאות מעט טובות יותר ביכולות תקשורת מוקדמות.

אבל המגדר יכול להסביר רק חלק קטן מההבדלים ביכולות הוורבליות של ילדים. הדברים הקריטיים יותר כוללים גורמים סוציו-אקונומיים והזדמנויות. הם גם משפיעים על המהירות בה הילד יתחיל לדבר וכמה גדול יהיה אוצר המילים שלו.


פעילות פיזית

© mliu92 / Flickr© CC BY-SA 2.0© NatalyF / Shutterstock.com

בנים הם הרבה יותר פעילים אפילו לפני שהם נולדים. הם מתחזקים את רמת הפעילות הזו אחרי הלידה. חוקרים גילו שצפו בבנים רצים, קופצים, מטפסים על עצים ומשחקים בכדור בחוץ. בעוד שבנות נוטות לבחור משחקים שקטים יותר ומעדיפים לשחק בבית. בכל מקרה, תמיד טוב לערב את כל הילדים בפעילות גופנית בפנים ובחוץ.

צרכים בסיר

© MabyCakes / Flickr© CC BY 2.0© Seahorse Photo in BKK / Shutterstock.com

בעוד שרוב הבנות מתחילות ללמוד להשתמש בשירותים בין גיל 22 ו-30 חודשים, בנים עשויים להזדקק לחצי שנה נוספת. בממוצע, כשמדובר בעשיית צרכים בסיר, בנות יכולות ללמוד זאת תוך 29 חודשים, בעוד שבנים זקוקים לכ-33 חודשים להשיג מטרה זו. אז היו מוכנים ששלב החיתולים ייארך זמן רב אם יש לכם ילד ויסתיים מוקדם אם יש לכם ילדה קטנה.

בכי

© mliu92 / Flickr© CC BY-SA 2.0

כמובן, כל התינוקות בוכים הרבה. אבל בגיל 6 חודשים, בנים נוטים להפגין תסכול רב יותר מבנות. בגיל 12 חודשים, הם מראים תגובות חזקות יותר לנושאים שליליים.

בנים בדרך כלל נוטים למצבי רוח ודורשים יותר תשומת לב. לעתים קרובות זה מוסבר באמצעות אינסטינקט המחקר הפעיל יותר שלהם והם נכנסים למצבים שיכולים לגרום לכאב ותסכול.

רגשות חזקים

© Dean Wissing / Flickr© CC BY-SA 2.0

גברים קטנים הם יותר רגישים ומלאי תשוקה מבנות. הם יכולים להיכנס למריבות וויכוחים על דברים שונים. והטסטוסטרון משחק תפקיד מפתח בהתנהגות זו.

בנות נוטות להיות פחות אגרסיביות ובעלת יכולות חברתיות יותר מבנים. זה בגלל שהאמיגדלה שלהם גדולה יותר, והיא נמצאת במרכז חווית הרגשות וההיזכרות בהן. והצגת הרגשות שלהם עשויה להיות חזקה יותר בנוכחות הוריהם, אבל הם נוטים לנהוג באגרסיביות עם החברים שלהם או להראות רגשות חזקים גם כלפי מבוגרים אחרים.

האם אי פעם בחנתם בהבדלים בין ילדים וילדות קטנים בעצמכם? אולי יש לכם חברים שחלקו אתכם את החוויות שלהם?