7 טיפים שיעזרו לכם לצאת מכל מצב חירום ללא פגע

החיים פשוט מלאים באירועים בלתי צפויים ואתם יכולים למצוא את עצמכם בסכנה או במצבים מפחידים כל הזמן. למרבה המזל, אתם לא צריכים להיות שורדים מקצועיים כדי לצאת ממצב חירום. יש המון טיפים שיכולים לעזור לכם לשרוד כל משבר, ואפילו לצאת ללא פגע.

צוות האתר שלנו רוצה שתמיד תרגישו בטוחים ומוגנים, לכן אנחנו עוזרים לכם ומכינים אתכם בעזרת רשימה של טיפים שיכולה לעזור לכם לשרוד אירועים מסוגים שונים.


כשמתקיפים אתכם ברחוב

* כשאתם במקומות ציבוריים בהם יכולים להתקיף אתכם, וודאו שאתם שומרים על ערנות בעזרת הימנעות מהאזנה למוזיקה או משחק בטלפון שלכם.
* אם אתם מותקפים, נסו לרוץ אם התוקף שלכם שולף נשק כמו סכין או צינור. עשו כמה שיותר רעש והזעיקו עזרה. הקשיבו לתוקף שלכם רק אם אתם במצב של חיים או מוות, כמו אם הוא מכוון אליכם אקדח.
* אם אתם לא מצליחים לברוח, נסו לגרום נזק לאזורים הרגישים של היריב שלכם, כמו העיניים, הצוואר ואפילו הכליות. שריטות, נשיכות ואפילו משיכה בשיער יכולה לשמש כהגנה עצמית. מכה באף יעילה באופן מיוחד, מאחר והיא מערפלת את העיניים אבל גם גורמת כאב רב. תקיפת אזורים ברגליים, כמו השוק או הקרסול, יכולה לעזור ולמנוע מהתוקף שלכם לרדוף אחריכם.


אם אתם לכודים בזרם מים

* באופן כללי, שחו רק באזורים מוכרזים בהם מצילים יכולים לסייע לכם.
* אם מצאתם עצמכם בכל אופן בזרם חזק, אל תיבהלו ואל תנסו לשחות כנגדו. מצאו את הדרך בה תוכלו לצוף ולשחות במקביל אליו רק כך תוכלו להימלט.
* נסו לצוף ברגע שאתם מתחילים לאבד שליטה, והרימו את הראש מעל המים אם אתם צריכים לנשום. אתם לא צריכים להיות גבוה מעל המים כדי לשרוד, וגם הניסיון הזה יגרום לכם לבזבז אנרגיה, לכן פשוט דאגו שלא ייכנסו מים לפה שלכם.

כשאתם תקועים במים קרים:

* אם שרדתם התרסקות מטוס או תאונה עם סירה, אתם עשויים להתמודד עם הסכנה הטמונה במים קרים. מאחר וחום הגוף אובד ברובו דרך הראש, וודאו שאתם שומרים עליו יבש ומחוץ למים.
* אם אתם לא מצליחים לשחות בחזרה לחוף, שמרו על ת.ל.ב.ה (״תנוחות להפחתת בריחת החום״), בהן אתם אומרים לקפל את הידיים והרגליים שלכם לכיוון הבטן.
* אם אתם עם אנשים אחרים, הצטופפו יחד כדי לשמור על חום הגוף. ברגע שתצאו מהמים, חשוב להחליף בגדים ביבשים מוקדם ככל האפשר.

כשאתם בבניין בוער

* מצאו את שלט הייצאה. ממקומות כמו מפעלים או תחנות כוח כוללות בדרך כלל יציאות חירום מוגדרות. עבור בתים, הכירו את כל היציאות האפשריות ובנו תוכנית פינוי מראש.
* כשאתם מתמודדים עם עשן, זחלו נמוך על הרצפה לכיוון היציאה, ושמרו על הראש מעל הרצפה כדי לנשום אוויר נקי?
* בחנו את ידיות הדלתות והחללים סביב הדלת בעזרת גב היד שלכם והמשיכו רק אם הם קרים.
* אם אתם מוצאים עצמכם לכודים, נסו ליצור קשר עם מכבי האש. סמנו מהחלון אם אתם לא מצליחים להתקשר.


כשיש הוריקן באזורכם

* אם אתם יודעים שהוריקן מתקרב, נסו לאבטח עצמכם כהלכה, כמו הצבת משטחים על החלונות וגיזום העצים על השטח שלכם.
* אם אתם לא מצליחים להתפנות מהאזור שלכם, הישארו בפנים והתרחקו מחלונות או זכוכיות אחרות. סגרו את כל הדלתות ומצאו מפלט מחדר קטן, אפילו ארון או מסדרון יספיקו.
* אם פוניתם, א תחזרו הביתה עד שקיבלתם אישור לכך והימנעו מאזורים מוצפים, מאחר וישנו סיכוי למטען חשמלי גדול במקומות אלה. אלא אם הרשו לכם לחזור, אל תשתו מים ברז או תאכלו מזון שנחשף למים, אפילו לאחר הסערה, בשל הסיכון למחלות שמועברות בציפה על פני המים או כימיקלים

כשישנה רעידת אדמה

* הנמיכו והישארו תחת שולחן או משהו דומה. כסו את עצמכם אם אתם למעלה בבניין. אם אתם במיטה, הישארו שם, והגינו על הראש שלכם בעזרת כרית. נסו להחזיק בה עד שהרעידה מפסיקה.
* הימנעו מחלונות וגופי תאורה, כמו גם מכל רהיט שיכול ליפול עליכם.
* אל תשתמשו במעליות. אם אתם במבנה ציבורי, היו מוכנים לשלוף את המטפים.
* אם אתם כבר בחוץ, פלו על הרצפה באזור חלק, והתרחקו מבניינים, עצים, או קווי חשמל. אם אתם ברכב שלכם, עצרו בצד והתרחקו מכל דבר שעשוי ליפול על הרכב שלכם

אם הלכתם לאיבוד ביער

השתמשו בשיטת S.T.O.P. פירוש הדבר הוא שתישארו רגועים, חשבו על פתרונות אפשריים בדקו מה שמסביבכם ותכננו את הכיוון הבא. זה יעזור לכם לחזור על העקבות שלכם במקרה הצורך.
* נסו לקבוע את המיקום שלכם. אם אפשרי, נסו לעלות למקום גבוה כדי לקבל מבט רחב על הסובב אתכם. נסו למצוא אינדיקציה לציוויליזציה, כמו כנסייה או כביש. אם אין אפשרות כזו, מוטב לשמר את האנרגיה שלכם.
* הביטו וחפשו אחר סימנים לאנשים. אפילו באזורים שלא קרובים למבנים עשויים להיות אזורים חקלאיים. מוטב גם לרדת במורד הגבעה ולהישאר קרוב למקור מים, מאחר ושם יש סיכוי גבוה יותר להימצאות אנשים.
* אם אבדתם בלילה, ממומלץ להישאר באזור עד הבוקר. נסו ליצור מקלט מאולתר (מומלץ תמיד לסחוב אתכם אוהל למקרה חרום). בנוסף, הימנעו מגופי מים בלילה מאחר והם יכולים למשוך בעלי חיים.

אילו עצות אחרות יש לכם כדי להישאר בטוחים במצבי חירום? בבקשה, שתפו אותן איתנו בתיבת התגובות בהמשך!