7 עובדות עבור תינוקות שטרם נולדו, שאנשים רבים לא מכירים ויעיפו לכם את המוח

תינוקות לא הופכים לבני אנוש שלמים עד שהם נולדים, אבל הם כבר מתעצבים כשהם ברחם אימם. לדוגמה, במחקר שנערך לאחרונה, עוברים נצפו בזמן שהם בבטן של אימם. תגובתם למזונות מסוימים תועדה, והם אפילו חייכו כשקיבלו מזונות מסוימים וזעפו כשקיבלו משהו שהם לא אוהבים. פירוש הדבר הוא שיש להם את היכולת לחוש, לטעום, ואפילו להקשיב ולהגיב לדברים מסוימים.

הם מגיבים למזונות שונים

© Onontour / Depositphotos.com© OpenClipart-Vectors / Pixabay


במחקר, נבדקו אימהות שהיו בהריון בשבוע ה-32 עד השבוע ה-36ֿ, ואחד המזונות שקיבלו לאכול היה קייל. נראה שהתינוקות לא נהנו מבחירה זו מאחר והיו מרימים את השפה העליונה שלהם, לוחצים יחד את השפתיים, ועושים פרצוף בוכה. המדענים השתמשו בסריקות אולטרה-סאונד 4 ממדיות כדי לתעד את התגובות של העוברים, והם לא יכלו לבטא את אי שביעות הרצון שלהם בצורה מובהקת יותר לגבי הקייל.

כשהאימהות קיבלו גזרים ומיץ גזר, התינוקות הראו תגובה שונה לחלוטין. הם היו מרימים את פינות השפה ועושים פרצוף מחייך, משהו שמראה כי הם נהנים מהטעם. האבחנה בין שני הטעמים הייתה הוכחה לה נזקקו המדענים כדי להראות שעוברים מבינים טעמים שונים בבטן.


הסיבה שהם חושבים כי גזרים היו מועדפים יותר, היא בשל טעמם המתוק יותר. הוא עשיר בסוכר, וזה יכול לפעמים להרגיש כמו טעם ׳פירותי׳. מצד שני, קייל הוא מריר יותר וזו הסיבה היחידה לחלוטין שבחרו בו עבור הניסוי הזהה.

מתי עוברים מתחילים לפתח בלוטות טעם

© Danomyte / Shutterstock.com

יכולתו של העובר להבין טעמים מתחילה בגיל 8 שבועות להיריון, ואז בלוטות הטעם שלו מתחילות להיווצר. הם בולעים בין 3/4 ו-4 כוסות של נוזל אמניוטי (כל בעל-חי חולייתן שהוא בעל קרום עוברי בזמן התפתחות העובר), ומשם מגיעים כל הטעמים מהתזונה של האם. דברים כמו סוכר, חומצות אמינו, חלבונים, מלח, וחומצות שומן כלולים כולם בנוזל שהתינוק צורך. זו הסיסה מדוע התינוק מפתח העדפות זמן רב לפני שהוא נולד ומתחיל לאכול דברים מוצקים.

הם שעירים בעודם ברחם

© Nelly B / Shutterstock.com

זה נקרא לאנוגו, וזוהי שכבת שיער דקה שמכסה את כל גופו של העובר ואפילו את פניו, ויוצרים משהו שנראה כמו שפם. השיער לא נשאר על הגוף למשך זמן רב, ורובו ייעלם אפילו לפני הלידה. אותו שיער מופיע גם על מינים אחרים, כמו פילים, לווייתנים, וכלבי ים. ההבדל היחיד הוא שמינים אלו שומרים על הפרווה שלהם גם אחרי הלידה.

הלב מתחיל לפעום לאחר 5 שבועות, ופועם די מהר

© blueringmedia / Depositphotos© svetap / Depositphotos


ליבו של תינוק מתחיל לפעום לאחר 5-6 שבועות, וגודלו לא גדול יותר מראש סיכה. נדרשים כ-10 שבועות עבור התפתחות מושלמת של הלב, והקצב שלו הוא 110-160 פעימות לדקה. זה די מעניין שלקראת סוף ההיריון, לבם של עוברים נקביים פועם מהר יותר מאלו הזכריים.

הם מפהקים, בוכים, ומשתינים

ישנם צילומי אולטרה-סאונד בהם הבחינו רופאים כי עוברים פותחים את פיהם באותו האופן בו אנשים מפהקים. בפעולה זו אפשר להבחין לראשונה בגיל 24 שבועות, אך עד השבוע ה-36, נראה כי זה נעלם לחלוטין. באותה העת בה הם מתחילים לפהק, הם גם מתחילים לבכות. בעוד שאיננו יכולים לשמוע אותם בוכים, תנועות כמו הרעדת הסנטר, הזזת הפה, ופתיחת הלסתות כולם אינדיקציה לפעולה זו.

בנוסף, חוקרים רבים אומרים שעוברים מתחילים להשתין ברחם איפשהו בין השבוע ה-9 עד ה-16. ברגע שהתבגרו מעט, הם מתחילים להפיק 500-700 מיליליטר של שתן ביום. ואם אתם תוהים לאן השתן הולך, עליכם לדעת שהוא נשאר בתוך הנוזל האמניוטי.

הם נולדים עם 50% יותר עצמות מאנשים בוגרים

© Lemuana / Depositphotos© Wavebreakmedia / Depositphotos

זה נכון שלתינוקות בתוך הרחם יש 300 עצמות מרגע שהם נולדים. בעודם ממשיכים לגדול, רבות מן העצמות הללו מתגבשות יחד ומגיעות למספר 206. 100 העצמות הללו בקירוב אינן למעשה עצמות, הן ברובן סחוסים שבסופו של דבר יחברו לעצמות האמיתיות. הסחוסים הללו הם רקמה רכה הנוכחת בגוף התינוק ואפשר להבחין בה בעיקר מאחורי הצוואר שם הן רכות במיוחד.

קולות חזקים יכולים להשפיע על השמיעה שלהם לשלילה

© blueringmedia / Depositphotos© stalkerstudent / Depositphotos

כ-18 שבועות לאחר ההפריה, האוזניים של העובר מתחילות לצמוח והוא מסוגל לשמוע קולות מבחוץ. עד הגיעו לגיל 6 חודשים, הוא מסוגל גם להסתובב בכל פעם שהוא שומע קול. בעוד ששמיעת קולות רמים כמו מוזיקה וסירנות, היא בטוחה מדי פעם, חשיפה אליהם על בסיס קבוע יכולה להיות מזיקה. פירוש הדבר הוא שנשים בהריון צריכות לוודא שהקולות סביבן לא עולים על 115 דציבלים אם הן רוצות ששמיעתו של התינוק שלהן תהיה בריאה.

האין זה מרתק כיצד תינוקות מבינים דברים רבים בשלב כה מוקדם? מהי החוויה שלכם בכל הנוגע להיריון, והאם אתם מתכננים להביא עוד ילדים?