7 שיטות ניקיון שיחסכו לכם זמן רב

ניקוי ״עצל״, ״שיטת האש״ או ״חיסול ראיות״ – כל הדברים הללו הם שמות של שיטות סידור שאמורות לפשט את הפעולה הזו שכולם חייבים לעשות. אבל הדבר הטוב ביותר לגבי השיטות הללו הוא שהן עובדות והיוצרים שלהם מסבירים בצורה מפורטת כיצד להשתמש בהן בצורה הנכונה.

צוות האתר שלנו יספר לכם על שיטות הסידור היעילות ביותר והעקרונות המעניינים ביותר שלהן. כמה מהם יעזרו לכם לפטור את הבית שלכם מדברים שאינכם זקוקים להם ואחרים יעזרו לכם לפטור משימות יומיומיות פשוטות. אולי, בהסתמך על השיטות הללו, תצליחו להמציא שיטת סידור משלכם.


שיטה יפנית: ״רק למקרה ש…״

© belchonock / Depositphotos   © belchonock / Depositphotos

בבסיסה של שיטת מארי קונדו, ישנו הרעיון שלכם לבית מושלם. אפילו אם מדובר בדירה שכורה או בית שאינכם אוהבים מסיבה כלשהי, אתם עדיין יכולים להפוך אותו נוח ככל האפשר.


* אל תתחילו לנקות לפני שזרקתם את כל הדברים שאינכם זקוקים להם. ההרגל של להיפטר מדברים אמור להיעשות לפחות כל חודש וחצי או חודשיים.

* נסו להעריך את הכל במונחים של הנוחות שהם מעניקים לכם. בהחלט לא תזדקקו לדברים נמצאים בפינות החשוכות של המלתחה שלכם שרק מזכירים לכם תקופות יפות. המחשבה של לשמור את זה ״רק ליתר ביטחון״ היא מעולם לא יעילה, לכן החליטו במהירות ואל תצמדו לדברים.

* אל תמדדו זכרונות בעזרת דברים כיוון שהזכרונות לא ייעלמו אם תזרקו צלחת ישנה, שמלה שאינכן לובשות מזה שנים, כרטיסים להופעות של הזמר החביב עליכם או מסגרת ישנה של סבתא.

* סדרו דברים לא לפי חדר, אלא לפי קטגוריה

* אל תפוצצו את המגירות שלכם! דברים שאינכם רואים לעתים קרובות אינם זוכים לשימוש, אז תנו להם קצת מקום.

* שמרו דברים בצורה שתוכלו לראותם באופן ברור. לדוגמא, אם זה בארון, הניחו את הדברים במאונך.


* צרו ״תחנת כוח״. במילים אחרות, צרו מקום בו תוכלו ליהנות מזמן בחברת הדברים החביבים עליכם.

עיקרון החיבוק

© belchonock / Depositphotos   © Aaron_Amat / Depositphotos

ליאו באבאוטה שיצר את הבלוג שעוסק במינימליזם מבקש מכם לחשוב על הסיבה בגינה אתם קונים דברים. אולי מדובר בהרגשת ביטחון, לאישור או לנוחות. הוא מציע לכם לנסות לחשוב על מה שאתם באמת צריכים ומה שאתם חושבים שאתם צריכים

כשמדובר בניקיון, ליאו אוהב את התיאוריה לפיה ״קשה יותר להבחין בדברים קטנים״ במקום בדברים גדולים. לדוגמה, עדיין לטאטא את הרצפה מיד כשאתם מבחינים שהיא מלוכלכת, במקום לחכות עד שהלכלוך יתפשט לכל הבית ותיאלצו לנקות את כל המקום.

* עיקרון נוסף בו הוא דוגל, נקרא ״שיטת החיבוק״, אתם מנקים רק את האיזורים שאתם יכולים לחבק בידיים כשאתם הולכים סביב החדר. אם אתם זזים מאיזור אחד לשני, תוכלו לסיים לנקות פי שתיים מהר יותר מהרגיל.

* כשאתם מחליטים מה אתם צריכים, עליכם לארגן את זה בשלוש קופסאות ולכתוב עליהם ״לשמור״, ״עשוי להצטרך״, ״לזרוק״. קופסה מספר 2 יכולה לאחסן דברים שעשויים להימצא על המדף שלכם במשך 6 חודשים לפני שאתם זורקים אותם.

מבולגנים אנונימיים

© ArturVerkhovetskiy / Depositphotos   © Pixabay

השיטה הזו עוצבה ב-1982 ע״י סנדרה פלטון, אמריקנית שאיבדת את עבודת התואר שלה בבית. זה היה הקש האחרון: סנדרה עייפה מלהרגיש כאילו היא עושה משהו לא בסדר, אז החליטה ללמוד את הבעיה ולקבוע חוקים משלה.

היא מאמינה כי קל יותר לסדר מקום אם יש בו סדר מסוים, בו כל הדברים נמצאים במקומפ. למדו את עצמכם לשים את הדברים במקומם. ההרגל הזה, כמו כל הרגל אחר, ניתן ליישום תוך 21 ימים.

כמה מהחוקים של סנדרה:

* בקשו עזרה. בקשו מבני המשפחה שלכם לעשות דברים שלא מרגיזים אותם ועזרו לילדים להתייחס לניקיון כמו משחק עם פרסים קטנים.

* השתמשו בקסם 3 הקופסאות: ״לזרוק״, ״לתת או למכור״, ו-״לאחסן״. וודאו שהקופסה האחרונה איננה גדולה: צריכים להיות בתוכה רק הדברים ההכרחיים ביותר.

* מעת לעת, נסו להתבונן בבית שלכם כאילו לא היה שלכם כדי להחליט מה יש לשפר.

שיטת הבית העולה בלהבות

© Y-Boychenko / Depositphotos

אליסון הודג׳סון גילתה את הגישה המינימליסטית כדי לסדר חדר והחלה כותבת מאמרים המתארים כיצד הרגיעה את את התודעה שלה כששריפה פרצה בביתה. למשפה היה מספיק זמן לצהיל את החפצים והבגדים הנחוצים; הצעצועים ודברים אחרים נשרפו. לדבריה של אליסון, הם לא יכלו אפילו לזכור מה היה שמור עמוק בארונות ולכן לא יכלו לזרוק את החפצים הללו.

ההמלצה העיקרית שלה היא מעט שאפתנית מדי, אבל נותנת לנו יכולת להבין מה יקר ערך ומה לא: שאלו את עצמכם מה הדברים הראשונים שהייתם תופסים במהלך שריפה ואילו דברים באמת מסבים לכם אושר.

ניקיון בכיף עם FlyLady

© budabar / Depositphotos   © tonodiaz / Depositphotos

״ FlyLady״ היא ככל הנראה שיטת הניקיון המוכרת ביותר, בעיקר בגלל שהיוצרים שלה מאמינים שניקיון צריך להיות מהנה. העיקרון הראשי בשיטה הוא לנסות להיפטר מכל המתח שנגרם כתוצאה משעות ניקיון ארוכות בסופי שבוע. את הזמן הזה ניתן לבלות במחיצת המשפחה.

מחבר השיטה ממליץ לבלות 15 דקות ביום ולהשתמש בטיימר.

* במהלך השבוע, שימו לב לאיזור אחד בלבד. לדוגמה, יום שני למסדרון, שלישי לשירותים וכן הלאה.

* פעם בשבוע, נקו כדי לאבק ולשטוף את הרצפה, אך התהליך עצמו לא אמור לקחת יותר משעה.

* טפלו ב״איזורים הלוהטים״ – המקומות העמוסים בדברים: השולחן, פינת העבודה, וכן הלאה. הניקיון לא אמור לקחת יותר מ-5 דקות.

״אי הבלאגן״ (“un-messing”) האמריקני

© belchonock / Depositphotos   © belchonock / Depositphotos

״אי הבלאגן״ (“un-messing”) עוזר לכם לנקות את הדירה שלכם טוב יותר ללא דברים נוספים סביב. ישנן כמה שיטות:

* הקופסה המיוחדת: שימו בקופסה הזו דברים בהם אינכם משתמשים. מלאו את הקופסה אחת לחודש. פעם בחודש, מסרו, מכרו או זרקו את הדברים בקופסה הזו.

* שיטת 1/10: כל 10 ימים, זרקו דבר אחד.

* שיטת הטיל: כל 10 ימים, יש להקדיש 10 דקות בסיור סביב הדירה ואיסוף אשפה לתוך קופסה או שקית פלסטיק.

״בית מבריק״ או ״כבשים ותולעים״

© AlexShadyuk / Depositphotos   © ksyusha_yanovich.mail.ru / Depositphotos

שיטת ״הבית המבריק״ מבוססת על הגישה הנכונה לניקיון: אל תקחו את זה כמשהו כללי או רוע הכרחי. יוצרי השיטה הזו הפכו את הניקיון לסדרה של ריטואלים יומיומיים.

* ״השמידו ראיות״, הכוונה לניקיון של הכל ועכשיו – זהו העיקרון הראשי.

* ״מיני רוטינה״ היא ניקיון בוקר שמתחיל מאוורור החדר, הצעת המיטה, השקיית הפרחים וסידור דברים.

* ״חדר היום״ פירושו בחירת חדר אחד, וניקיון שלו יותר מחדרים אחרים. בלו 15 עד 30 דקות בניקיונו.

* ״כבשים״ הם משימות עבור חדר היום – היפטרו מהכבשים בזה אחר זה כך שלא יווצר ״עדר״ גדול עד סוף השבוע.

* ״ברווזים״ הם משימות סידור סביב הדירה, מיון דברים לקופסאות וזריקת חפצים שאין בהם שימוש.

* ״תולעים״ הן משימות יומיומיות קטנות עבור ילדים שיכולים לעשותם בכיף, אבל עליהם להתרגל לביצוע המשימות הללו בכל יום. עליהם לאסוף את הצעצועים שלהם ולסדר את הבגדים שלהם לאחר השטיפה – ״התולעים״ אמורות לגדול יחד עם הילד.

איזו שיטה מצאה חן בעיניכם יותר מכל? אנחנו אהבנו את ״הכבשים והתולעים״ ואת כלל 30 השניות. ספרו לנו מה אתם חושבים בתיבת התגובות בהמשך!