8 איברי גוף חיוניים שאנחנו לא יודעים עליהם דבר

גוף האדם הוא יקום בפני עצמו עם חוקים משלו ומסתורין, אשר רבים טרם נחשפו.

זו הסיבה מדוע צוות האתר שלנו החליט לספר לכם אודות 8 איברי גוף חיוניים אליהם איננו מקדישים תשומת לב.


תיבת ההרחה

© depositphotos

אם תמתחו מעט את האגודל שלכם, תבחינו במכרה קטן בצורת משולש בבסיסו. זה מה שידוע בשפה הרפואית כ״תיבת ההרחה״: בעבר, אנשים השתמשו בו כדי להריח טבק.


זה גם המקום בו תוכלו תמיד להרגיש את עורק החישור פועם אפילו אם הדופק חלש – העורק פה מוגן רק ע״י העור ורקמות החיבור.

הבוהן ברגל

© depositphotos© depositphotos

כולנו יודעים היכן זה ממוקם, אך רק לעתים נדירות אנחנו מקדישים מחשבה לעובדה שחלק זה בגוף הוא אחד החשובים לתפקוד הגופני שלנו.

בגלל צורתה יוצאת הדופן של הבוהן, אנחנו לשמור על איזון אינסופי בעמידה, שהוא אחד ההבדלים בין בני אדם ויונקים אחרים.

פַּדַּחַת

© depositphotos

אנחנו מתערבים שאפילו לא חשבתם על זה שלטלאי העור הקטן בין הגבות שלכם יש שם.


ואכן יש לו: פַּדַּחַת. זהו חלק חשוב בגו, שלכם שעוזר לכם לבדוק בקלות את הרפלקסים שלכם בכל רגע נתון. טפחו באצבע מספר פעמים בין הגבות שלכם. אם הרפלקסים שלכם תקינים, תרגישו מתח קל בעיניים שלכם ותרצו למצמץ.

הפרנום (Frenum) של הלשון

© depositphotos

לקפל הקטן הזה בין הלשון שלכם יש תפקיד חשוב: הוא שומר על הלשון במקומה והופך אותה פחות גמישה.

היכולת הזו מונעת גלוסופטוסיס (glossoptosis) – התנפחות ספונטנית של הלשון. זה חיוני במיוחד לרך הנולד שאינו יכול לשלוט בגופו.

טראגוס ואנטי-טראגוס

© depositphotos

עובדה יוצאת דופן: שמות הבליטות הקטנותה אלה באוזניים שלנו מגיע מהמילה הלטינית טראגוס – ״עז״.

הטרגוס עוזר לנו לשמוע צלילים שמגיעים מאחורינו, מגביר אותם ומאתר את מקורם. האנטי-טראגוס עושה אות אותה הפעולה לגבי צלילים שמגיעים מקדימה.

שקדים

© depositphotos

רבים מאיתנו עברו ניתוח שגרתי כשהיו ילדים כדי להסיר את השקדים. זה יוצר את האשליה שמדובר במשהו דומה לתוספתן: איבר בסיסי ובלתי נחוץ. אך זה לא נכון.

השקדים הם המחסום הראשון המגן עלינו מפני בקטריה ווירוסים ע״י הפרשת לימפוצטים. כשהם מודלקים ומוסרים, לגוף יש מנגנוני הגנה אחרים, אבל עדיין בטוח יותר עם השקדים.

העור המת סביב הציפורניים

© depositphotos

כל מי שעשה מניקור לפחות פעם אחת בחייו מכיר את המונח ״עור מת״. זהו טלאי עור נוקשה על גבול הציפורן והאצבע. אנשים לעתים קרובות חותכים את העור המת כדי להפוך את הידיים שלהם למושלמות, אך זהו סיכון.

לעור המת תפקיד חשוב: הוא מגן על הידיים שלנו מפני בקטריה מסוכנן הנפוצה בעיקר בערים הגדולות. אם הבקטריה נכנסת לגוף שלכם דרך פצע זעיר שנוצר ע״י חיתוך העור הממת הזה, שטיפת הידיים כבר לא תעזור יותר.

החריץ השקוע בין השפה העליונה לאף

© depositphotos

מומחים רבים מסכימים שההחריץ השקוע בין השפה העליונה לאף התפתח אצל אנשים בתקופה הפרה-היסטורית ושיחק תפקיד חשוב כמגבר זעיר. היום אנחנו לא זקוקים לחוש ריח כה מפותח, אבל החריץ השקוע בין השפה העליונה לאף עדיין שם ומזכיר לנו את השורשים שלנו.

בנוסף, רופאים יכולים לקבוע את מצבו הבריאותי של תינוק שטרם נולד ע״י צורת החלק הזה בגוף. לפעמים החריץ השקוע בין השפה העליונה לאף שאינו בצורה הנכונה יכול לבשר לנו אודות אוטיזם ובעיות אחרות.