8 טעויות ניקיון שמערערות לחלוטין את המאמצים שלכם

בעודנו מנקים את הבית שלנו, כמה אנחנו באמת חושבים על לנקות גם את הדברים שלא נראים מלוכלכים? אבל אם אנחנו מתעלמים ממקומות מסוימים על בסיס קבוע, בקטריה מזיקה עשויה לגדול שם, וזה משפיע רבות על הבריאות שלנו.

צוות האתר שלנו, הכין עבורכם רשימה של טעויות ניקיון נפוצות שמבזבזות את האנרגיה שאנחנו משקיעים בניקיון.


1. אנחנו לא מנקים את מכונת הכביסה שלנו


מכונת כביסה מלוכלכת היא מסוכנת מאחר והיא גורמת להתפשטות חיידקים ועובש על הבגדים שלנו. זה עשוי להזיק גם לאנשים בריאים אבל גם עבור אלה שסובלים מאלרגיות ואסתמה.

חלקיקי אבק יכולים להישאר בתוך התוף, ובתוך התאים המיועדים לנוזל ההלבנה והמרכך. מומחים ממליצים לנקות את מכונת הכביסה שלכם אחת לשבועיים, פשוט להפעיל מחזור שטיפה בלי בגדים בטמפרטורה הגבוהה ביותר, אולי עם מלבין או חומצת לימון. דרך נוספת היא פשוט לחטא את המכונה עם מגבות מטבח מכותנה הספוגות ב-100 מ״ל של מלבין.

שטפו את תאי המכונה (אלו המיועדים לנוזל הכביסה והמלבין) על בסיס קבוע ואל תשכחו לייבש את התוף בין המחזורים. קשה מאוד להסיר את העובש אחרי שהוא כבר נצמד למנעול הדלת.

2. אנחנו מאחסנים את מברשת האסלה במיכל אטום

מברשת האסלה היא אחת החפצים המזוהמים ביותר בבית שלכם. אתם יכולים להקטין משמעותית את כמות הבקטריות אם פשוט תייבשו אותה לפני שאתם מחזירים למקום ותחטאו אותה על בסיס קבוע. מיכל אטום הוא הסביבה המושלמת לשגשוג וגדילה של בקטריה, שיכולה להתפשט בכל חדר האמבטיה והשירותים כשאתם משתמשים במברשת.

תוכלו לקנות מתקן מיוחד למברשת שמאפשר לייבשה בין השימוש, או להניח את המברשת כמו בתמונה, למשך 10 דקות לאחר השימוש.

3. אנחנו מחטאים את הכיורים שלנו לעתים רחוקות מאוד

כשאנחנו מנקים את הכיור, אנחנו שוכחים לעתים קרובות מאוד לייבש את המסננת, ואנחנו עושים זאת רק כשעולה ממנה ריח רע. חלקיקי אוכל ולכלוך מצטברים שם, בקטריה גדלה וכשמים נשפכים לשם בלחץ, הלכלוך הזה חוזר לכיור. כדי לנקות את המסננת הניטב, שפכו כף אחת של סודה לשתייה, שפכו מעט חומץ על זה והניחו לזה לעבוד במשך הלילה. בבוקר, שטפו את המסננת במים רותחים או מים חמים מאוד.


ההליך אפקטיבי מאוד לאחר שאתם חותכים בשר, דגים או כמות גדולה של ירקות.

4. אחד החפצים המלוכלכים בבית הוא המתקן למברשת השיניים

האמת המזעזעת היא שמברשת השיניים שלכם מהווה בית ליותר מ-100 מיליון בקטריות מזיקות. פרט לבקטריה בפה שלכם, מברשת השיניים שלכם סופגת בקטריה גם מהכיור ומהאסלה כי בכל פעם שאתם מורידים את המים, בקטריות משתחררות לאוויר עד 2 מטרים מגובה האסלה. זה יכול להוביל למחלות כמו דלקת בשלפוחית השתן, הפרעות במעי הגס ועוד.

כדי להפחית את כמות הבקטריה המזיקה, אחסנו את מברשת השיניים שלכם לא על הכיור אלא על מדף שנמצא מעל הכיור. לא מומלץ להשתמש בכיסוי למברשת השיניים מאחר ובקטריה יכולה לגדול מהר יותר במקום סגור. אם יש לכם אפשרות לאחסן את מברשת השיניים שלכם במקום סגור, עשו זאת.

נקו באופן קבוע את מתקן האחסון למברשת. אחת הדרכים הקלות ביותר לחטא את מברשת השיניים היא להניח אותה בנוזל שטיפת פה לנמשך 30 שניות או במים רותחים למשך שתי דקות.

5. אנחנו מנקים במים קרים

אם אתם משתמשים במים קרים או פושרים לניקיון, חומרי הניקוי בהם אתם נעזרים לא יהיו אפקטיביים במיוחד. הטמפרטורה המושלמת למים היא 10 מעלות יותר מטפרטורת החדר, או מים חמים שלא שורפים את הידיים שלכם.

במקרה זה, חומרי ניקוי אלקליים יהיו אפקטיביים פי שתיים, מאחר וכל הבקטריה והפטרת תושמד.

6. אנחנו מעמיסים את מדיח הכלים שלנו לא נכון ולא מייבשים אותו לאחר השימוש.

אתם לא צריכים לשטוף את מדיח הכלים שלכם לעתים קרובות מדי כי הוא מחטא את עצמו. בכל מקרה, אתם כן צריכים לייבשו בכל יום, אחרת עובש יכול לגדול בתוכו.

בנוגע לרחיצת כלים, מסתבר שהאופן בו אתם מניחים את הצלחות במדיח הוא חשוב. מומחים ממליצים שכלים מכוסים בפחמימות (תפוחי אדמה, אורז, פסטה) יש להניח במעגל במרכז המדיח. בעוד כלים המכוסים בחלבון (בשר, גבינה, ביצים) יש להניח בקצות המדיח. המדיח יעשה את עבודתו טוב יותר באופן הזה.

7. אנחנו שוכחים לנקות את הווילון ואת ראש המקלחת (הטוש)

אנחנו מנקים את הווילון לעתים רחוקות כי אנחנו חושבים שהוא מנקה את עצמו כשאנחנו מתקלחים. אבל זה לא נכון. זה הוילון והמרווח בין האמבט לקיר שעליו מצטבר העובש. חשוב להחליף את וילונות הפּוֹלִיאֶתִילֶן (סוג של חומר סינתטי מבודד) בויניל או בד ולשטוף אותן אחת לחודש במכונת הכביסה. שיטה נוספת היא להשרות בתמיסת מלח או חומצת לימון. לאחר מכן, יבשו ונגבו.

שפשפו את האיזור בין האמבט לקיר בעזרת סודה לשתייה והתיזו חומץ כדי להיפטר מהעובש הכהה.

למרות שאנחנו משתמשים באמבט או המקלחת מדי יום, בקטריה יכולה לגדול בפנים ראש המקלחת במהלך הלילה כשאיש לא משתמש בה. כתוצאה מזאת, הופך המקום לאיזור שורץ עובש ובקטריה מסוג סטפילוקוקוס שעשויה לגרום לזיהום בסינוסים, דלקת בשקדים ודלקות באוזניים. זו הסיבה מדוע, לפני שאתם מתרחצים, עליכם להניח למים לזרום קודם לפחות לדקה. שווה גם להשרות את ראש המקלחת בסודה או תמיסת חומץ אחת לשבוע או שבועיים.

8. אנחנו לא מנקים את פתחי האוורור/המיזוג

פתחי האוורור או המיזוג הם בין המקומות המסוכנים ביותר בכל הנוגע להצטברות בקטריה בגלל שהם קשורים לפיר האוורור ממנו יכולים להיכנס לפנים הבית גללים של ציפורים או מזיקים.

עליכם לנקות את הפתחים הללו כל שבועיים. הסירו את הסורגים, שטפו בחומץ ובחומר ניקוי, נגבו וייבשו. לאחר מכן הסירו כמה שיותר אבק מהפתח עצמו בעזרת שואב מוט שואב האבק.

האם יש לכם טיפים אחרים שיעזרו לכולם לנקות את הבית בצורה יעילה יותר?