8 טעויות קריטיות מהן יש להימנע כדי לתקן בעיות שינה

ההרגשה מוכרת מאוד לרבים מאיתנו: אחרי שאנחנו הולכים לישון מוקדם וישנים לא פחות מ-8 שעות, אנחנו בכל זאת מרגישים כאילו לא ישנו מספיק ומרגישים עייפים. לעתים קרובות אנחנו מאשימים את המתח והמירוץ היומיומי הבלתי פוסק, אבל לפעמים הגורמים לעייפות בבוקר הם די שונים.

צוות האתר שלנו הולך לספר לכם מה מונע מכם לישון טוב בלילה.


אין לכם לו״ז יומי


© depositphotos© depositphotos

החיים שלנו זורמים לפי שעון ביולוגי, שהוא מחזור רגיל של שינה וערות. אם אנחנו הולכים לישון בשעה אחרת בכל לילה, אנחנו שוברים את המחזור הזה, וזה עשוי להסתכם בעייפות ונמנום. שווה להיכנס להרגל של שינה באותה השעה בכל לילה.


משלימים שעות שינה בסופ״ש


© depositphotos

אם אתם ישנים בין 5 ו-6 שעות בימות השבוע, בעודכם מבלים זמן כפול במיטה בסוף השבוע, אתם – שוב – שוברים את מחזור השעון הביולוגי של הגוף שלכם. בנוסף להפרעות שינה, אתם נמצאים בסיכון מוגבר להשמנת יתר, סוכרת סוג 2, ומחלות הקשורות בלב ובכלי הדם. כדי להימנע מכך, נסו שלא לשנות את זמני היקיצה בהפרש של יותר משעה.

לוחצים על כפתור ה״נודניק״

15 דקות ש״משכתם״ בכוח מהשעון המעורר שלכם לא יעשו עמכם חסד. כשאתם נרדמים שוב, אתם נכנסים לשלב של שינה עמוקה ועשויים להרגיש אפילו יותר עייפים כשתקומו. מוטב לכוון את השעון המעורר לזמן בו אתם צריכים לקום בהחלט – ולאמן את כוח הרצון שלכם.

יותר מדי אור בחדר


© depositphotos

אם העיניים שלכם באות במגע עם אור, הגוף שלכם דוחה את ייצור ההורמון מלטונין שעוזר לכם להירדם, מה שעשוי לגרום להפרעות שינה. ההשפעה מתייחסת לאור טבעי ומלאכותי גם יחד כמו כפתור בוהק בטלוויזיה או האור שבוקע מהטלפון שלכם, לכן מוטב לכבות את כל מוצרי האלקטרוניקה בחדר.


מדלגים על ארוחת הבוקר


© depositphotos© depositphotos

ארוחת בוקר עוזרת להתניע את השעון הביולוגי שלכם שסופר לאחור עד המנוחה הבאה. אם חולף זמן רב מדי בין זמן הערות והאוכל, הגוף שלכם מגביר את רמות הורמון החרדה, קורטיזול.

אוכלים מזונות מעומלנים ומתוקים לפני השינה


© depositphotos© depositphotos

אכילה לפני השינה מזיקה לא רק לגוף שלכם אלא גם לשנתכם. זה נכון במיוחד בנוגע למזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה, שמגבירים את רמות ההורמון קורטיזול בגוף שלגם. ההשפעה נמשכת 5 שעות, לכן מוטב לוותר על הפיצה, העוגות ותפוחי האדמה 5 שעות לפני שאתם הולכים לישון ולהחליפם במשהו קל יותר כמו יוגורט או בשר דל שומן.

חדר שינה מבולגן


© depositphotos© depositphotos

חדר שינה עמוס יתר על המידה הוא תזכורת למטלות שלא ביצעתם במהלך היום, כך לפי מחקרים. בניגוד לכך, חדר ומיטה מסודרים עם מצעים המדיפים ניחוח טוב מאיצים בכם ללכת לישון מוקדם יותר. כדי לישון טוב, סדרו את החדר ואל תעמיסו עליו.

לקחת מקלחת חמה או אמבט חם לפני השינה

טבילה חמה תעזור לכם להירגע ולישון , אך לא בסמוך לשינה. הסיבה לכך היא שירידה בחום הגוף הוא אחד הסימנים שהגוף שלכם שולח כדי לומר שהגיע הזמן לישון, ומקלחת חמה משבשת את הסימן הזה. כדי להימנע מכך, התרחצו שעה וחצי או שעתיים לפני.