8 מוצרים יומיומיים שהשימוש הראשוני לו יועדו היה שונה לחלוטין

יש דברים בהם אנחנו משתמשים על בסיס יומיומי שהשימוש המקורי שלהם היה שונה לחלוטין מהאופן בו אנחנו משתמשים בהם כיום. לאורך ההיסטוריה, דברים רבים יוצרו ולהם שימוש אחד בלבד אשר השתנה לחלוטין לאחר שנים. ייתכן והיוצרים היו מתאכזבים, אבל אנחנו רוצים להאמין שהם דווקא היו שמחים לגלות שההמצאות שלהם מצאו שימושים טובים יותר מאלו המקוריים.

ג׳ל פטרוליאום (וזלין) נועד לרפא חתכים וכוויות מהר יותר

© Lolostock / Shutterstock.com© snapstoria / Shutterstock.com© Gv Image-1 / Shutterstock.com


הממציא של ג׳ל הפטרוליאום, רוברט צ׳זבורו (Robert Chesebrough), האמין שמצא את הנוסחה המושלמת לטיפול בחבלות. הוא האמין כל כך במוצר שלו עד שהיה מורח ג׳ל פטרוליאום על כל חבלה כדי להוכיח שהיא תחלים מהר יותר. לא רק שהוא השתמש בזה באופן חיצוני, הוא גם אכל כפית בכל יום עד מותו. בכל מקרה, כל ה׳יתרונות הבריאותיים׳ מג׳ל הפטרוליאום הופרכו, והיום אנחנו מכירים את המוצר רק בהקשר של הענקת לחות לעור.

ניילון פצפצים נועד לעיצוב חלל הפנים

© jafara / Shutterstock.com© t50 / Shutterstock.com© agencies / Shutterstock.com


ניילון פצפצים החל את דרכו בעיצוב הבית. הוא יוצר ע״י שילוב של 2 ווילונות אמבט יחד, תוך כליאת כיסי האוויר בפנים. למרות שזה לא הפך לטפט פופולרי, הממציאים הציעו להשתמש בזה כבידוד עבור חממות. הרעיון הזה כשל גם כן, אך לבסוף ניילון הפצפצים מצא את מטרתו בעולם כחומר האריזה הנפוץ ביותר.

ליסטרין היה חומר לניקוי רצפות

© vvoe / Shutterstock.com© Koy_Hipster / Shutterstock.com

היום, כולנו מכירים את ליסטרין כנוזל המשפר את ריח הפה, אך לא זה היה השימוש המקורי שלו. דוקטור ג׳וזף ליסטר היה הראשון שביצע ניתוח בחדר שחוטא באמצעות החומר הזה. בהתחלה, נמכר הנוזל הצבעוני כחומר לניקוי רצפות.

ליזול נועד לצרכי היגיינה נשית

© PotapovAlexandr / Shutterstock.com© Colleen Michaels / Shutterstock.com

לפני שהפך באופן רשמי לחומר מחטא, ליזול התפרסם בצורה נרחבת כמוצר היגיינה נשית. מאחר וגלולות לא היו בנמצא, הסבון המחטא הזה היה אמצעי מניעה פופולרי מ-1940 ועד 1960.

תחבושות היגייניות שימשו לעצירת דימום

© BBbirdZ / Shutterstock.com© La corneja artesana / Shutterstock.com


התחבושות ההיגייניות הראשונות היו עשויות מתחבושות עיסת עץ ואחיות השתמשו בהן כדי לעצור דימומים, לרוב בשדה הקרב. השיטה הזו הייתה נוחה וולה דיו כדי להיפטר מהתחבושת לאחר השימוש. ב-1896, ג׳ונסון את ג׳ונסון פיתחו גרסה משלהם לפדים הסניטריים עבור נשים. היום, הם מוכרים בעיקר כאמצעי לטיפול במחזור.

האוטו טיון נועד כדי לסייע במציאת נפט

© zhengzaishuru / Shutterstock.com© Pipatpongchai / Shutterstock.com

היום, קשה לדמיין שיר בלי אוטו-טיון. בכל אופן, אנשים רבים לא יודעים שזה הומצא ע״י מהנדס מתעשיית הנפט. דוקטור אנדי הילדברנד פיתח אלגוריתם שהשתמש בגלים ססמיים כדי ליצור מפות תת קרקעיות. במפות אלו השתמשו מאוחר יותר חברות נפט כדי לסייע במציאת אתרי קידוח פוטנציאליים.

קוקה קולה שימשה בתחילה כנוזל לריפוי מחלות
© BORIMAT PRAOKAEW / Shutterstock.com

כוונתו המקורית של ממציא הנוסחה המקורית של קוקה קולה, דוקטור ג׳ון פמברטון, הייתה ליצור נוזל לריפוי מחלות נפוצות. באמצעות פרסום הולם, המשקה הפך במהרה להצלחה מסחררת. היום, הוא עדיין נמנה בין המשקאות האהובים עלינו, אך עם מתכון שונה מעט.

פריזבי החל את דרכו כתבנית עוגה מאלומיניום

© Robert F. Leahy / Shutterstock.com© ibreakstock / Shutterstock.com

וולטר פרדריק מוריסון היה הממציא של הפריזבי. לפי הסיפור, הכל החל כשמוריסון וחברה שלו החלו להעיף את חלקו האחורי של מכסה סיר הפופקורן במהלך פיקניק. הם ערכו ניסויים שונים חיש מהר ומצאו שתבנית העוגה עפה טוב יותר.

הוא הבין במהירות שאפשר לעשות מזה רווח: ״העסק התחיל לנוע מהר מאוד מאחר ויכולת לקנות תבנית עוגה ב-5 סנט, ואם אנשים בחוף הים היו מוכנים לשלם על זה רבע דולר, ובכן, זה כבר עסק״.

האם אתם מכירים מוצרים אחרים בעלי שימוש שונה לחלוטין מזה המוכר לנו כיום? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!