8 מזונות בריאים שלא הייתם רוצים להפריז בצריכתם

מאז שהדיאטה הים תיכונית הוכחה כטובה ביותר, אנשים מבינים כמה מזון קשור לבריאות שלנו. למרבה הצער, רוב הרעש סביב הדיאטה החדשה הזו מתרכז בהעלאת הצריכה של מוצר בודד, ובכל זאת אפילו לא מזונות העל שיכולים להציע לנו את כל הנוטריינטים והיתרונות הבריאותיים של דיאטה מאוזנת.

היום, צוות האתר שלנו בודק מה קורה כשמגזימים עם מזונות בריאים.


גזרים

© depositphotos.com© depositphotos.com

גזרים עמוסים בבטא-קרוטןֿ שהגוף שלכם ממיר לוויטמין A. אין דבר כזה עודף וויטמין A כי הגוף שלכם ממיר בטא קרוטן לוויטמין A רק לפי הצורך. למרבה הצער, עוד בטא קרוטן בגוף שלכם יכול לגרום לקרוטנמיה, מחלה שהופכת את העור שלכם לצהוב. זה נעלם בהדרגה בזמן עיבוד הקרוטן ולא גורם נזק.


קומבוצ׳ה

© shutterstock.com

המשקה הסיני שכבש את הדור הקודם מגיע עם יתרונות למערכת העיכול, ונטען כי הוא מגביר את כמות הבקטריה במעי. בכל מקרה, הוא גם מכיל רכיב בשם FODMAP, תוצר לוואי של שמרים תוססים אשר אם צורכים בכמויות גדולות, יכולות לגרום ללחץ על מערכת העיכול.

מים

יותר מדי מים יכולים ליצור חוסר איזון באלקטרוליטים ע״י הורדה של כמויות הנתרן כשהכליות שלכם לא יכולות לעבד את זה יותר. תוצאה נוספת היא, במקרי קיצון, מים שמצטברים במוח ויכולים לגרום לנפיחות ולהעלות את הלחץ מאחר והגולגולת האנושית אינה גמישה. למרות שזה נדיר מאוד, שני המקרים תועדו בקרב אתלטים שמרגישים צורך עז להרוות את צמאונם אחרי אימון קשה או בקרב אנשים עם בעיות בכליות.

אבוקדו

© depositphotos.com© shutterstock.com© shutterstock.com

אבוקדו מכיל סיבים ומנה הגונה של וויטמינים. הוא יכול גם להוריד את רמות הכולסטרול הרע (LDL) ולשמור על התאים שלכם בשל תכולת השומן החד הבלתי רווי הגבוהה שבו. אבל שומן הוא שומן. כל אבוקדו מכל 240 קלוריות שהם 10%-20% מהצריכה הקלורית האידיאלית של אדם ועיכול של קלוריות רבות מדי יכול לגרום לסתימת עורקים. אדם צריך לדבוק לחצי אבוקדו או אבוקדו שלם אם נאכל במצבו הנא (אז ללא צ׳יפס אבוקדו, לדוגמה).


סלק

© depositphotos.com© depositphotos.com

סלק הוא מקור מעולה לוויטמינים ומינרלים. הוא גם מכיל חומצה ניטרית שהגוף שלכם ממיר לניטריטים שיכולים לעזור בהורדת לחץ הדם. אלו מומרים בתורם לניטרוסמינים שמצויים בבשר, ופירוש הדבר הוא שהם יכולים להגביר את סיכויו של אדם לפתח מחלה. בשל כך, מומלץ להימנע משילוב בין סלק ובשר אדום.

סויה ונגזרותיו

© shutterstock.com

מזונות סויה הם עשירים בנוטריינטים כמו וויטמין B, סיבים, אשלגן, מגנזיום, ופרוטאין באיכות גבוהה. הוא נחשב לפרוטאין שלם כי הוא מכיל 9 חומצות אמינו שהגוף לא יכול לייצר. אבל אם שיניתם לאחרונה את הדיאטה שלכם בשל בעיות בבלוטת התריס, היזהרו: סויה עשויה להפריע לתרופות הורמונליות לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס בקרב נשים. למרות שהמחקרים אינם חד משמעיים, שווה להיות זהיר.

זרעי צ׳יה

© shutterstock.com© shutterstock.com

למרות שזרעי צ׳יה נמכרים כמזון על בגלל תכולת האומגה 3 הגבוהה שבהם, אין עדות ליתרונות הבריאותיים שלהם, במיוחד בכל הנוגע למחלות הקשורות בלב ובכלי הדם. תכולת האומגה 3 בזרעי צ׳יה קשה יותר לספיגה מאשר הסוג שמספק סלמון, אז למרות שאתם יכולים לצרוך יותר מהזרעים הללו, תצטרכו לאכול כ-100 גרם של זרעי צ׳יה כדי לספוג את אותה הכמות שהייתם סופגים מהדג. הנה המלכוד: 100 גרם של זרעי צ׳יה מכילים כ-500 קלוריות, שהם שווים לאותה כמות של המבורגר מרשת מזון מהיר.

האם אתם חושבים שמומלץ לצרוך מזון בכמות גדולה? מה אתם חושבים על אנשים שצורכים יותר מדי ממזונות ה׳בריאות׳ הללו? שתפו אותנו בתיבת התגובות בהמשך!