8 סימנים לכך שגדלתם במשפחה רעילה

התקפי זעם, חרדה, הסתרת הרגשות האמיתיים והערכה עצמית נמוכה – למרבה הצער, יש הורים שמצליחים להעביר את כל התכונות השליליות הללו לילדים שלהם. האגואיזם שלהם והאדישות כלפי רגשותיהם של הילדים הוא בעל השפעה עצומה על הילדות שלהם. כתוצאה מכך, ילדים מתחילים להיות ביקורתיים כלפי עצמם, לחוש חסרי אונים ולחוות בעיות חברתיות.

צוות האתר שלנו החליט ללמוד את הנושא כדי לעזור לקוראים להבין את עולמם הפנימי טוב יותר. ידיעת הסיבות לפחדים שלנו ולחרדה יכולה לעזור לנו לטפל בהם ולהיטיב עם חיינו.


אתם חוששים ממניפולציה


קורה לעתים קרובות שמשפחות משתמשות במניפולציה כדי לשלוט בבני המשפחה. על בסיס יומיומי, ההתנהגות הזו אינה נורמלית והופכת להתעללות רגשית. זה יכול לגרום לכם להרגיש שאתם בוטחים באנשים הסובבים אתכם פחות ולמנוע מכם לנהל מערכות יחסים רגילות. התחושה של מניפולציה תמידית בידי בני המשפחה שלכם יכולה להיות גם תוצאה של התנהגות שנמנעת ומתחמקת.

אתם מתקשים לסמוך על אחרים ולנהל אינטרקציות חברתיות

כשמישהו גדל באווירה מתוחה, סביב מניפולציות והתעללות רגשית אחרת, זה מותיר סימן על האדם. יש הורים שלא מצליחים לספק לילדיהם את התמיכה הנדרשת, ובמצבים אחרים משהו חי במשפחה בה הם הוא מרגיש שהם צריכים תמיד לעמוד על המשמר. מאוחר יותר יהיה קשה לנער את ההרגשה הזו ואתם תהיו במצב הזה באופן תמידי. בסוף, אתם עשויים לפתח קשיים בביטחון באחרים ולא תוכלו להיפתח אליהם.

גם בעיות בהיקשרות הן מורכבות. כשאנחנו רואים וחווים התעללות פיזית ורגשית מתמשכת, חוסר אכפתיות והזנחה, אנחנו יוצרים תמונה מעוותת של מערכת יחסים. אנשים אלה אולי לא מבנים כיצד נראה חיבור בריא ואכפתי בין אנשים. זו הסיבה מדוע אנחנו עשויים להמתין תמיד בתת מודע שיגזימו בתגובתם, שידרשו מאיתנו דבר מה ואנחנו נאשים אותם במשהו, או נאכזב אותם.

אתם עשויים שלא להגיב טוב לכישלונות


ילדים שגדלו בסביבה רעילה עשויים תמיד להרגיש שהם לא מספיק טובים ואף חסרי ערך. ההורים שלהם כנראה דרשו מהם דרישות מוגזמות והאשימו אותם על כך שלא ענו על הציפיות שלהם. באופן בסיסי, הם פיתחו הערכה עצמית נמוכה וכעת הם חווים חוסר באכפתיות כלפי עצמם. זו הסיבה מדוע הכישלון הכי זעיר יכול לגרום להם לצאת מהכלים ולהוביל להתקף זעם.

ישנה בעיה בתחושת הזהות העצמית שלכם

הערכה של המשפחה שלנו כלפינו משחקת תפקיד חשוב בבריאות הנפשית שלנו. זה חשוב ממש כמו התחושה שאוהבים אתכם ומקבלים אתכם. אם מערכת היחסים בין הילד וההורה היא מתעללת בבסיסה, הילד עשוי לחוות בעיות בעולמו הפנימי, בזהות שלו ובהערכה העצמית. זה יכול להוביל להשפעות שליליות ולחרדה ואף לדיכאון.

אתם מבקרים את עצמכם המון

הערכה עצמית נמוכה, שהיא תוצר של הורות רעילה, גורמת לילד להרגיש טיפש, חסר ערך ושלא מגיע לא האפשרות למשהו טוב יותר. אם יש משהו שהילדים האלה עושים, זה לבקר את עצמם, להסס ולחשוב שוב על כל דבר. הם קיבלו את העובדה שהם גרועים מכל היתר, מה שגורם להם לסבול מבחינה נפשית, אבל הם לא יכולים לשנות את המצב, מאחר ולא קיבלו את התמיכה הנפשית הדרושה.

אתם שמים את הרגשות שלכם בעדיפות אחרונה

הורים שמתעללים בצורה מילולית או גופנית מזניחים את הרגשות של ילדיהם. בנוסף, אם הילד מנסה לבטא את רגשותיו, זה יכול להוביל להתעמרות גרועה עוד יותר מההורים. כתוצאה מכך, ילדים מתרגלים להסתיר את הכאב שלהם, התרעומת והכעס. בהמשך חייהם, הם עשויים לתעדף את רגשותיהם של אחרים על פני שלהם.

הדחקת רגשות יכולה גם לגבות מחיר על זהותו העצמית של אדם. הם מתקשים להבין מי הם, כיצד הם מרגישים, ומה הם רוצים מחייהם. לכן, הם נכשלים בפיתוח העצמי שלהם בתחומים שונים וחשובים בחיים, בגלל שבאופן מנטל הם עדיין תקועים בעבר בתחושה של חוסר וודאות ובמחסור בתשומת לב.

אתם מרגישים תמיד כמו ילד חסר ישע

הורים רעילים מסרבים לעתים קרובות להכיר בילדיהם כבוגרים. לא משנה בן כמה הילד, ההורים האלה עשויים להתייחס אליו תמיד כאל עולל חסר ישע. הם רוצים לשלוט ולפקד, ואם הם חווים התנגדות, הם יתנגדו בצורה תוקפנית ויגרמו לילד להרגיש אשם.

אם הילד לא מורשה לקבל החלטות בעצמו, להרגיש שפולשים לפרטיות שלו, ולא להרגיש כמו אדם עצמאי, זה עשוי להזיק לבריאות הנפשית שלו. הם יכולים לפתח חרדה, לפחד מלהתחיל במשהו חדש, ולא להיות מסוגלים להשתלב בחברה.

אתם חשים חרדה לעתים קרובות

ילדים שמגיעים ממשפחות רעילות מאובחנים לעתים קרובות בהפרעות חרדה. זה מתרחש בגלל אי יציבות משפחתית, התעללות נפשית ופיזית ומחסור בתחושת ביטחון. ילדים שסובלים מחרדה חווים קשיים בריכוז, ועשויים להרגיש מוטרדים, חברי מנוחה ומתוחים.

האם הבחנתם בתכונות האלה בהוריכם? האם חוויתם אי אלו סימנים כפי שצוינו בכתבה? בואו נשתף את הסיפורים שלנו בתיבת התגובות בהמשך.