8 סימנים של חרדה כרונית מהם אסור לכם להתעלם

הפרעות חרדה נופלות לקטגוריה של הפרעות נפשיות המאופיינות בתחושת חרדה ופחד, בה חרדה היא דאגה לאירועים עתידיים והפחד היא התגובה לאירועים נוכחיים. – המדריך לאבחון וסטטיסיקה להפרעות נפשיות.
אנשים עם חרדה, כרונית או חמורה, מספרים לנו כמה מתיש ומתסכל המצב הזה יכול להיות.

זה מתסכל בגלל שהם יודעים ומבינים שמדובר רק באיתות חשמלי שגוי, וזה לא אמור להיות קשה מדי להתגבר על החרדה; זה מתיש בגלל שההתמודדות המתמשכת עם מחשבות לא רצוניות יכולה לשאוב מהם במהירות את האנרגיה…אנרגיה בה ניתן היה להשתמש למשהו יותר פרודוקטיבי.


כפי שצויין, עם הפרעות נפשית כה רבות, חרדה היא פשוט תוצר לוואי של פעילות כימית לא תקינה במוח. פסיכולוגים ומומחים אחרים בתחום הרפואה עדיין לא פיצחו את חידת הגורם הישיר לחרדה. התעלומה הזו משליכה כמובן גם האנשים הסובלים מנוכחות בלתי פוסקת של חרדה.

בנוסף, ישנם סימנים לחרדה כרונית מהם אסור אסור לכם להתעלם, נשוחח גם על דרכים להתמודד איתם.


שימו לב: ככל שתגלו את השורש לסימפטומים הללו, כך תוכלו לטפל בהם במהרה.

הנה 8 סימנים לחרדה מהם אסור לכם להתעלם
1. כאבי שרירים.
כן, ישנה אפשרות שחרדה תבוא לידי ביטוי גם בסימפטומים פיזיים. אחד מהסימפטומים הללו הוא כאב בשרירים, והוא אחד הסימנים לחרדה כרונית. ליתר דיוק, נראה כאילו החרדה עצמה היא גורם ישיר לכאב בשרירים, מאחר וחרדה יכולה לגרום לדלקת. בנוסף, רמת החרדה יכולה להשפיע על עוצמת הכאב שהאדם חווה.

2. כאבי ראש
סימן אחר לכאב כרוני הוא כאבי ראש תכופים. חרדה יוצרת מתח בשרירים, כולל באיזור הראש, דבר המסתכם לעתים קרובות בכאבי ראש. חשוב לציין שקפאין, כמו תה או קפה, יכול להחמיר את הסימפטומים.

3. עייפות
כפי שציינו, חרדה כרונית (או מכל סוג) היא חוויה לא נעימה. המתח שנוצר בעקבות חרדה מחליש את בלוטת יותרת הכליה, אשר לה תפקיד חשוב בתפקוד האיזון הכללי של הגוף. כשבלוטת יותרת הכליה חלשה, עייפות היא התוצאה המתקבלת.

4. השתוקקות למזונות מסוכרים או לעמילנים
דבר מעניין אודות סוכר: הוא עובד למעשה כאופיאט שמאיץ את תחושת הרוגע לפני שהוא מתרסק. סוכר הוא גם דלקתי בנוסף לתרומתו לעלייה במשקל. אלו הסובלים מחרדה כרונית מצביעים על השתוקקות לסוכר או מזונות עשירים בעמילן כשהם חווים חרדה.

5. בעיות בעיכול
חרדה כרונית קשורה לעתים קרובות לבעיות בעיכול, כמו תסמונת המעי הרגיז. כשהמוח "לא בסדר" מערכת העיכול אינה בסדר גם כן. למעשה, בין 80 ל-90 אחוזים מהמוליך העצבי ה"מרגיע" במוח, סרוטונין, מופק במערכת העיכול. התוצאה היא דו צדדית: בעיות בעיכול ותפוקה לא מספקת של סרוטונין.


6. חוסר מנוחה ושינויים במצבי הרוח
כשהמוח שלנו עמוס במחשבות טורדניות, יש לנו מעט מאוד סבלנות לדברים הדורשים מאיתנו ריכוז. שימו לב שהדבר לא מועיל – עדיף להתרכז בדברים בונים ומועילים מאשר להניח לחרדה לגזול מאיתנו את האנרגיה.
בכל אופן, לאלו הסובלים מחרדה כרונית, התגובה האוטומטית היא "להישבר" או להתעצבן כשמשהו או מישהו דורשים את תשומת הלב שלנו.

7. בעיות שינה
זה די ברור, אבל כשהמוח שלנו יורה במהירות הוא מתקשה להיכנס למצב של רגיעה. וכשקשה להירגע, קשה גם לישון. זה נפוץ מאוד אצל אנשים עם חרדה כרונית להיות "תשושים בגופם, אך חסרי מנוחה במוחם". במילים אחרות, הם עשויים להיות יותר ממוכנים להיכנס לשינה עמוקה אם המוח שלהם לא מאפשר זאת.

8. בעיות במיקוד/בריכוז
נגענו בזה מוקדם יותר, אבל חוסר יכולת להתרכז או למקד את תשומת הלב שלנו בדבר מה היא תופעת לוואי נפוצה במיוחד אצל מישהו הסובל מבעיות חרדה. השינויים הכימיים מתרחשים במוח שלנו בזמן תקופות חרדה מותירות מעט משאבים נפשיים כדי להתרכז.

למרות חוסר האונים שמרגישים אנשים הסובלים מחרדה, אפשר לתקן את המצב. תרגילים שונים ואימוץ דפוסי התנהגות יכולים לטפל בכמה סימפטומים של חרדה.

הנה כמה טיפים מהירים ויעילים כיצד להתמודד עם חרדה כרונית (או כללית)

1. אכלו נכון – דיאטה מאוזנת היא נוגדן עוצמתי במיוחד כדי לטפל בבעיות חרדה.
2. כושר גופני – זה עשוי להיות קשה להיכנס לכושר, אך אפילו מעט פעילות גופנית יכולה להועיל במקרים של חרדה.
3. אמצו לוח זמנים – לחרדה יש את הכוח לגרום לנו לזנוח כל יכולת ארגונית. כתבו דברים ושמרו על לוח זמנים שיעזור לכם גם לעמוד במשימות.
4. טיפול בחרדה – ישנן שיטות רבות באינטרנט (ובספרייה) שמלמדים התמודדות עם חרדה. מדיטציה ומודעות עשויים לעזור.
5. שינה – שינה מספקת היא איננה אפשרות עבור כולם, במיוחד כשמתמודדים עם חרדה כרונית. קיימים תוספי תזונה טבעיים (כמו מלטונין) שיכולים לסייע באופן משמעותי לשיפור השינה.