9 דברים אודות הגוף שלכם שמעולם לא ציפיתם לגלות

אם חשבתם שאתם מכירים את עצמכם ב-100%, אז חכו. כנראה שאתם אפילו לא יודעים אילו חושים יש לכם. בטח לא חשבתם שתלמדו על הקרבה שלנו לבננות. פשוט קחו את הזמן ותיהנו מקריאת המידע המסקרן הזה אודות הגוף שלכם.

צוות האתר שלנו מת על עובדות לא כל כך ידועות, ואנחנו משתפים 9 כאלה אתכם בכתבה זו.


לחורים הגדולים בקצה העפעפיים שלכם יש תפקיד חשוב

© Depositphotos.com

ישנם פתחים קטנים בתוך קצוות העפעפיים שלכם בשם puncta (פתח צינור הדמעות). הפתחים האלה עוזרים להוציא את הדמעות מהעין. כשאתם ממצמצים נוזל דמעות זורם החוצה מהעין דרך הפונקטה.


כשהפונקטה חסומה מסיבה כל שהיא, דמעות יישפכו יתר על המידה.

גבשושיות על הלשון שלכם מאותתות על סכנה

© Depositphotos.com

Papillae הן נקודות בצורת פטריות המפוזרות על הלשון שלכם. יש לכם בין 200 ו-400 על ה-dorsum (גב הלשון). כל גבשושית מכיל 3-5 בלוטות טעם והן אינן רק מזהות טעם, אלא גם טמפרטורה ומרקם.

בזכות הגבשושיות, אתם יכולים להנות מהמזון שלכם ולהימנע מכאב והרעלה. הם שולחים מידע למוח שלכם כדי שהגוף שלכם יקבל התרעה להימנע מסכנות כמו עישון, לדוגמה.

זקיק שיער אחד יכול לשאת עד 100 גרם

© Depositphotos.com

זקיק שיער אחד יכול לשאת משקל של עד 100 גרם, בעוד שראש מלא של שיער אנושי יכול לשאת בין 5.6 ק״ג עד 8.4 ק״ג מבלי להישבר או להינזק.


הנחיריים מתחלפות בעת הנשימה

© Depositphotos.com

בדרך כלל, אנחנו לא מבחינים בזה, אבל בעודנו נושמים, נחיר אחד נסתם ומאפשר פחות זרימה של אוויר. מחקרים גילו שבממוצע, הנחיריים מתחלפות כל שעתיים. בנוסף, אנשים ימנים נוטים לנשום יותר בנחיר השמאלי.

הכבד שלכם יכול לגדול בחזרה

© Depositphotos.com

לכבד שלכם יש תכונה ייחודית בהשוואה לשאר האיברים. הוא יכול לשחזר את עצמו אחרי נזק. כל כבד יכול לצמוח מחדש לגודלו הנורמלי אפילו אם 90% ממנו הוסר.

יש לכם יותר מ-5 חושים

© Depositphotos.com

בדרך כלל כשאנחנו חושבים על חושים אנושיים, אנחנו חושבים על 5 מהם: ראייה, שמיעה, טעם, מישוש וריח. בכל מקרה, הגוף שלכם מסוגל לחוש הרבה יותר מזה.

Equilibrioception – חוש שווי המשקל
Proprioception – ידיעה של מיקום האיברים שלכם מבלי להסתכל
Kinaesthesia – חוש תנועה
Thermoception – חוש טמפרטורה
Nociception – היכולת לחוש כאב
Chronoception – חוש זמן

המוח שלכם גדל לאורך חייכם

© Depositphotos.com

בלידה, מוחו של תינוק ממוצע הוא כרבע מגודלו של מוח של אדם בוגר. לאחר מכן גודלו מוכפל בשנה הראשונה וממשיך לצמוח לכ-80% מגודל של אדם בוגר עד גיל 3 והוא כבר מגיע לגודל 90% עד גיל 5. בגיל 25, המוח האנושי מפותח לגמרי.

ילדים גדלים מהר יותר באביב

© Depositphotos.com

כן, זוהי עובדה שילדים גדלים מהר יותר באביב מאשר בשאר העונות. פרץ גדילה משמעותי מתרחש בין הגילאים 8 ו-13 אצל בנות ו-10 עד 15 אצל בנים.

בננה ובני אדם חולקים 50% די.אן.איי
כולנו מקורבים וחולקים DNA משותף, אפילו עם צמחים. חוקרים גילו שבני אדם וצמחים חולקים 18.7% מהגנום שלהם האחד עם השני. אנחנו גם חולקים 60% מה-DNA עם זבובי פירות ותרנגולות, ו-96% עם שימפנזים. אנחנו אפילו דומים יותר לבננות, כך לפי מחקר, ויש לנו כ-50%-60% אותם הגנים.

אילו מהעובדות הפתיעה אתכם יותר מכל? האם חשבתם פעם שאנחנו חולקים גנים משותפים עם צמחים?