9 דברים בלתי צפויים שמראים שהנישואין לא יחזיקו מעמד זמן רב

כל האנשים מעוניינים באהבה של פעם בחיים, אבל המציאות מראה שתרחיש כזה הוא די יוצא דופן. ב-2017 באירופה, ישנם 2 גירושין על כל 1000 אנשים. הדבר החיובי הוא שניתן לחזות בגירושין מראש, וזה מגובה במחקר מדעי.

צוות האתר שלנו מקווה שיהיו יותר משפחות חזקות ומאושרות בעוללם. זו הסיבה מדוע בדקנו מספר מחקרם ובחרנו ב-9 מקרים מבשרי רעות בהם הבחינו מדענים.


מספר החיוכים בתמונות הילדות שלהם

פסיכולוגים ערכו סדרת מבדקים כדי לנסות להבין האם זה אפשרי לחזות גירושין מתמונות הילדות והנעורים. מדענים הביטו בתמונות מספר המחזור ודרגו את עוצמת החיוך מ-1 עד 10. המבחן הסתמך על הפעלת 2 שרירים: האחד שמהדק את הפה והשני שיוצר את הקמטים סביב העיניים.


אף אחד מהחיוכים שדורגו בציון 10, התגרשו. בו בעת, כל אדם רביעי בקרב מזעיפי הפנים, התגרש. באופן כללי, התוצאות הראו שאנשים בעלי מראה עגמומי בתמונות התגרשו פי 5 מאלו שחייכו.

הטון הרגשי בקולם
אלגוריתם ממוחשב יכול לחזות את הצלחת הנישואין, בדיוק של 79%, בעזרת טון קולו של בן הזוג או בת הזוג כשהם מתקשרים זה עם זו. מדענים ניתחו שיחות של יותר מ-100 זוגות שהתראו עם פסיכולוגים ובדקו את המצב המשפחתי שלהם במשך 5 שנם.

מסתבר שהעוצמה, גובה הקול, רעידות וריצודים יכולים להצביע על רגשות חזקים. ׳מה שאתם אומרים איננו הדבר היחידי שקובע, אלא גם איך שאתם אומרים חשוב מאוד. המחקר שלנו מאשר שזה קשור גם במערכות היחסים של אנשים׳, כך קובעים המדענים.

עמיתים לעבודה מהמין השני

לדברי חוקרים דנים, אנשים שמוקפים בעמיתים לעבודה מהמין השני הם בעלי סיכון גדול ב-15% להתגרש. המחקר בנושא בוצע בקנה מידה גדול ובו בדקו את כל הזוגות שנישאו בדנמרק בין השנים 1981 ו-2002. הם מצאו ש-100,000 מהם כבר התגרשו.

החינוך של האם
אלו הן נשים שמגישות בקשות להתגרש, יותר מגברים. יתרה מזאת, בוצעו מחקרים שהראו רוב הזוגות מחקים את ההתנהגות של הוריהם, במיוחד של האימהות שלהם. סוציולוגים בדקו את התנהגותם של 7000 אנשים וגילו שאם האם נכנסה למערכת יחסים חדה, לעתים קרובות (בין אם מדובר בנישואין או במגורים משותפים), ילדיהם הבוגרים נהגו באופן דומה.


מתעלמים מעימותים
ג׳ון גוטמן נוקב בשמותיהם של 4 אותות המבשרות על גירושין: בוז, עמדת הקורבן, ביקורת והתעלמות מעימותים. ׳4 פרשי האפוקליפסה׳ הללו נראים תמימים במבט ראשון, אך אלו הן למעשה אסטרטגיות התנהגותיות מסוכנות. פשוט דמיינו שאתם מוכנים לעימות לוהט עם הפרטנר שלכם כשלפתע הוא נסגר ומתעלם מהדיון.

זה אולי נראה שבן/בת הזוג יכולים לשמור על השלום והשלווה בעשותם זאת, אך זוהי טעות. למרות שעימותים ומריבות אינם חלק הטוב בתקשורת בין בני זוג, זה עוזר לכם להתמודד עם דברים. הם נחוצים כדי להתמודד עם בעיות בלתי פתורות. אם אדם ממשיך להתעלם ממצבים אלו, כך יצטבר תסכול גדול יותר.

גישה שלילית של הבעל כלפי חבריה של אשתו

מדענים ניתחו מערכות יחסים של 373 זוגות, על פני תקופה של 16 שנות נישואין. מסתבר ש-46% מהזוגות התגרשו בשנתם ה-16 לנישואין, ולעתים קרובות הביקורתיות של הבעל כלפי חבריה של האישה בשנה הראשונה לנישואין הייתה זו שחזתה את עתיד הנישואין.

לדברי מדענים, זה קורה בשל העובדה שמערכות יחסים בין נשים וחבריהן, אשר מאופיינים בקרבה רגשית ותמיכה, מחזיקות מעמד זמן ארוך יותר בעוד שחברויות בין גברים תלויות בפעילויות משותפות. בהתאם לאת, גברים משנים בקלות את המעגלים החברתיים שלהם והרבה יותר קשה להם להתמודד עם מערכות היחסים של נשותיהם.

חיבה עזה מדי של זוכות שנישאו זה עתה
הפסיכולוג טד האסטון בדק 168 זוגות במשך 13 שנות נישואיהם. התוצאות פורסמו בירחון Interpersonal Relations and Group Processes (יחסים בין-אישיים ותהליכים קבוצתיים) ב-2001, שם הצהיר, ׳זוגות שנישאו זה מכבר, והפגינו 1/3 יותר חיבה האחד כלפי השני התגרשו 7 שנים מאוחר יותר מאשר אלו שנשארו נשואים׳.

זה לאור העובדה שזוגות שהחלו במערכת יחסים עם רגשות רומנטיים עזים היו בעלי סבירות גבוהה יותר להיפרד מאחר וקשה להם לשמור על רמת האינטנסיביות של הרגשות האלה. ׳האמינו או לא, נישואין שמתחילים בפחות ׳רומנטיקה הוליוודית׳ הם בדרך כלל בעלי עתיד מבטיח יותר׳, מסבירה המומחית אביב פץ.

עוני ואבטלה
זה די ברור שחיים בתנאים מורכבים אינם פשוטים. מערכות יחסים במשפחות כאלה מפסיקות לעתים קרובות יותר מאשר במשפחות יציבות מבחינה כלכלית. בוב בירל, עמית למחקר אודות השלכות כלכליות עבור הורים לאחר הגירושין, מאשש את זה.

״אנשים חושבים שהמערכת עובדת בצורה דרקונית כדי לקחת את הכסף מכיסו של אדם. המציאות היא שרוב הגברים הפרודים והגרושים חיים על הכנסה כה נמוכה, עד שהם מקדישים רק מעט תשומת לב לבריאותם ומצבם של האישה והילדים שלהם״.

מיטה צרה

בני זוג צריכים לישון בנפרד או על מיטה רחבה מאוד למען בריאותם הנפשית והפיזית, כדי לישון טוב וכדי ליצור אווירה משפחתית בריאה. מדענים שלמדו בעיות שינה מצאו ש-30%-40% מהזוגות ישנים במיטות נפרדות. לכן, אם אתם רוצים לשמור על מערכת יחסים יציבה, וודאו שאתם ישנים היטב.

אילו דברים אחרים אתם חושבים שיכולים לחזות גירושין שעומדים להתרחש, או עצות שיעזרו למנוע את זה?