9 דברים שאסור לכם לעשות על קיבה ריקה

״אתה מה שאתה אוכל״ הוא פתגם שכולם מכירים. אבל גם מה שאנחנו עושים לפני ארוחה הוא בעל השפעה ממשית על הבריאות שלנו״

צוות האתר שלנו עומד לספר לכם על 9 דברים שאסור לכם לעשות על קיבה ריקה (זאת אומרת, שעתיים אחרי הארוחה האחרונה שלכם). יש גם בונוס, בו תמצאו מידע שמסביר מה עליכם לעשות אם אתם רעבים בסוף המאמר הזה.


9. לצרוך תרופות אנטי דלקתיות״החליפו את המים בחלב״

אסור לצרוך אספירין, פרצטמול, ושאר תרופות אנטי דלקתיות ללא סטרואידים על קיבה ריקה, לא רק בגלל שמידת האפקטיביות יורדת אלא גם כי זה עשוי לגרום לבעיות בריאותיות חמורות (כמו דימום קיבתי).
קראו פה על תרופות נוספות שאסור לצרוך על קיבה ריקה.

טיפ: חלב מקטין את ההשפעות השליליות של תרופות מהסוג הזה. אם אין לכם חלב בהישג יד, תוכלו לשטוף את התרופה בהמון מים

8. שתו קפה


״הוסיפו מעט שמנת״

גם קפה ללא קפאין מאיץ את ייצור החומצה שיכולה לגרום לצרבת ולבעיות אחרות הקשורות בעיכול אם שותים על קיבה ריקה. אם דילגתם על ארוחת הבוקר גם לאחר ששתתים קפה אתם עשויים להגיע למצב של חוסר בסרוטונין ולסבול ממצב רוח עגמומי לאורך כל היום.

טיפ: אם אתם לא יכולים ללוותר על ההרגל של שתיית קפה דבר ראשון בבוקר, שתו את זה עם חלב או שמנת: השומן בחלב מקטין את ההשפעות השליליות. בחרו בקפה טבעי ולא בקפה שיובש בהקפאה.

7. שתיית אלכוהול


״השפעת האלכוהול מוכפלת״

מבלי לאכול, קצב ספיגת האלכוהול מוכפל והוא זהה לקצב ספיגת סם בעת הזרקתו לווריד. באופן הפוך, שחרור האלכוהול מואט, מה שעשוי לגרום לחמרמורת רצינית. ההשפעה המהירה של האלכוהול על הגוף לא תיעלם מבלי להזיק לכבד, ללב ולכליות שלכם.

טיפ: אם המצב לא מאפשר לכם לחדול לשתות, העדיפו משקאות קרים לא מוגזים מאחר והם נספגים לאט יותר. יתרה מזאת, נסו לאכול כריך קטן, בעדיפות לכזה המכיל חמאה.


6.לעיסת מסטיק


״לא יותר מ-10 דקות״

מיצי העיכול שמופקים בעודכם לועסים מסטיק הורסים את ריפוד הקיבה שלכם; לעיסת יתר של מסטיק עשויה לגרום לדלקת בקיבה. כבר הוכח מדעית שאנשים שלועסים מסטיק מעדיפים ג׳אנק פוד (צ׳יפס, ממתקים) מאשר פירות וירקות.

טיפ: מסטיקים מכילים ממתיקים מלאכותיים (xylitol, sorbitol) שמזיקים פחות מאלה עם סוכר, cyclamate או אספרטם. הימנעו מללעוס מסטיק למשך יותר מ-10 דקות, אפילו על קיבה ריקה.

5. ללכת לישון


״חלב חם ודבש״=

רעב ורמת גלוקוז נמוכה מונעים מאיתנו להירדם וגורמים לשינה שטחית ויקיצה מוקדמת. באופן מעניין, מחסור בשינה מעלה את רמות הורמוני הרעב. זו הסיבה מדוע אנחנו אוכלים ביום המחרת אם אנחנו מדלגים על ארוחת הערב.

טיפ: גם להאביס את עצמכם לפני השינה הוא רעיון רע. הפתרון הטוב ביותר הוא מוצרי חלב מאחר והם מכילים מגנזיום וסידן. האלמנטים הללו מבטיחים לנו שנת לילה מוצלחת.

4. התעמלות מאומצת


״התחילו עם 10 דקות הליכה״

דעה רווחת היא שאימון על בטן ריקה עוזרת לשרוף קלוריות. האמת היא, שזה כלל לא משפיע על שריפת השומן. ירידה בשריר, מצד שני, היא אמיתית לחלוטין. גם עצימות האימון פוחתת מאחר ולגוף חסרה האנרגיה.

טיפ: החליפו אימונים מאומצים באימוני אירובי. אם יש לכם בעיות עיכול, מוטב לאכול משהו לפני כל סוג של אימון מאחר ופעילות גופנית גורמת להפקה של מיצי קיבה, דבר שעשוי להיות מזיק על קיבה ריקה.

3. קניות


״עשו רשימת קניות״

כולנו יודעים שרעב גורם לנות לקנות יותר אוכל משאנחנו באמת צריכים. למעשה, קיבה ריקה גורמת לנו להפוך ״צרכנים״ גדולים יותר, גם אם הקניות לא קשורות במזון. לפי מחקר, המסר הפנימי של ״אני רוצה אוכל״ מצטמצם לכדי ״אני רוצה״, והאדם משוכנע ע״י המסר לרכוש דברים.

טיפ: פרט לרשימת קניות שאפשר להכין קודם לכן, תשלום במזומן יכול לעזור לכם לחסוך כסף רב. מחקר מעמיק שנעשה מראה כי אנשים נוטים לבזבז פחות כסף כשהם משתמשים במזומן במקום בכרטיס אשראי.

2. שתו מיץ הדרים


״דללו במים״

החומצה והסיבים הקשים במיץ הדרים עשוי לגרום לחוסר נוחות על קיבה ריקה, דבר המסוכן במיוחד עבור אלה שסובלים מדלקות בקיבה או אלו הנמצאים בסיכון לפתח דלקת שכזו.

טיפ: מיץ הדרים טבעי שנסחט זה עת יעניק יתרונות רבים אם ידולל במים, ביחס של 1:1 (לאלה הסובלים מחומציות יתר) או 2:1 (לכל השאר). דרך אגב, ישנם מזונות אחרים פרט להדרים שאין לצרוך על קיבה ריקה. תוכלו לברר עוד בסרטון הזה.

1. להתווכח


״תה חם״

מחקרים הוכיחו כי רעב גורם לנו להיות פחות שלווים. זה קורה כי שליטה עצמית מצריכה אנרגיה, שאינה נמצאת בהישג יד על קיבה ריקה.

טיפ: אם אין לכם זמן לאכול ארוחת בוקר לפני שיחה או דיון, שתו משהו חם, והציעו גם לזה שמולכם. זה יהפוך את השיחה לנעימה הרבה יותר.

הבונוס המובטח: מה אתם יכולים לעשות כשאתם רעבים

אתם בטח מנחשים שהדבר ההולם ביותר שאפשר לעשות הוא לאכול. אבל ישנם גם דברים אחרים, ברורים פחות שאפשר לעשות על קיבה ריקה.

לפתור בעיות. היכולת שלכם להתרכז ותשומת הלב שלכם הופכת חדה יותר כשאתם רעבים. ע״פ מחקרים, זוהי מורשת של אבותינו הקדומים שהיו צריכים להתרכז במיוחד כדי להשיג מזון. הורמון הרעב גרלין עוזר לבצע גם משימות שונות ומאיץ פעילות מוחית.

קבלת החלטות. אם אתם לא יכולים להחליט – שמלה אדומה או חליפת ג׳ינס? – נסו לעשות זאת על קיבה ריקה. מחקרים מראים שרעב מוביל אנשים להיות מוצלחים יותר, חרף קבלת החלטות אימפולסיביות. כמובן, מומלץ לא להשתמש בשיטה הזו לקבלת החלטות שקשורות בכסף, מערכות יחסים ובריאות.