9 דברים שיקרו לגוף שלכם אם תעשו יוגת לשמש מדי יום

יוגת שמש (Sun Salutation), הידועות גם כסוריה נמסקר (urya Namaskar) בסנסקריט, הם סט של 12 אסנות רפטטיביות שמגיעות עם יתרונות בריאותיים גדולים. לדוגמה, התנוחות ההפוכות כמו כלב מביט לאחור משפרות את זרימת הדם. זהו אימון מדהים, כזה שיכול להיעשות ללא כל ציוד, וכזה שניתן לשנות כדי שיתאים לכל גיל ולכל רמה. ובעוד שרוב תרגול היוגה ספוג באדות, אנחנו מביאים לכם הוכחות מדעיות לטענות שלנו.

ובנימה זו, צוות האתר שלנו אסף כמה מהיתרונות של יוגת שמש. ומדוע זה יכול לחולל טובות לבריאות הנפשית והפיזית שלכם


זה שורף 400+ קלוריות ב-30 דקות

הצדעה אחת לשמש היא סט של 12 אסנות או תנוחות שמבוצעות בסיבוב אחד. כל סיבוב של הצדעה לשמש שורף כ-13.90 קלוריות, אם נעשה במהירות, ונדרשות בין 30 שניות ודקרה אחת להשלימה. אם נדרשה לכם דקה להשלים סיבוב ועשיתם 30 ב-30 דקות, שרפתם 417 קלוריות.


כמובן, מהירות זו ומספר אסנות שכאלה מצריכים זמן אימונים. אם רק התחלתם, מוטב לקחת את זה לאט. והדבר הטוב הוא, שאפילו לאימון איטי יש מספר יתרונות בריאותיים.

זהו אימון של כל הגוף, ואפילו מוסיף שרירים וגמישות

ניתן לעשות יוגת שמש במהירות או באיטיות. אם עושים זאת במהירות, זה הופך לאימון סיבולת לב ריאה בעצימות בינונית, וזה טוב יותר מהליכה אך פחות אינטנסיבי מריצה. זה מפעיל את כל קבוצות השרירים הגדולות בגוף ועוזר לחטב ולהוריד במשקל.

בעוד שמחקרים מקיפים דרושים כדי להצביע בדיוק על השינויים הגופניים שמתחוללים באמצעות יוגת שמש, זכרו, זהו אימון מושלם. זה עוזר למתוח את השרירים ולחזק גם את המפרקים.

יוגת שמש משפרות את חילוף החומרים והעיכול שלכם

כמה מהתנוחות בהצדעת שמש, כפי שנדגים בסוף הכתבה, לוחצות ומותחות את האיברים הקשורים במערכת העיכול בגופכם. אם עושים זאת בבוקר על כיבה ריקה, זה עוזר להיפטר מהרעלים בגוף ולשפר את העיכול, באופן כללי.


יחד עם עיכול משופר, הצדעה לשמש, כמו כל תרגול בקצב בינוני שמבוצע מדי יום, יכול לשפר את חילוף החומרים שלכם. באופן עקרוני, אם תאכלו בריא יחד עם האימון הקבוע שלכם, זה יכול לסייע בהורדה במשקל וספיגה טובה יותר של ערכים תזונתיים גוף.

זה משפר את תפקודי בלוטת התריס שלכם ושאר הורמונים בגוף

מחקרים מראים שאימון קבוע של יוגן שמש יכול לאזן את רמות בלוטת התריס בגופכם מאחר ואחת התנוחות מותחת ולוחצת את בלוטת התריס. זה יכול לעזור באיזון רמות האינסולין בגוף בקרב אנשים שסובלים מסוכרת סוג 2, לאזן ייצור הורמונים אחרים ולסייע לנשים עם המחזור שלהן.

משפר תפקודי לב וכלי דם ובריאות עצבית

תרגול יוגת שמש על בסיס קבוע יכול לעזור עם רמות הכולסטרול שלכם, כך לפי מחקר. מחקרם אחרים הראו שאפילו אימון במהירות בינונית, היא מהסוג ששורף יותר קלוריות ומשפר את תפקודי הלב וכלי הדם.

כמובן, לא מדובר רק בהצדעת שמש או יוגה, כל תרגול גופני משפר את בריאות הלב שלכם. זה תמיד רעיון טוב להיות בתנועה כמה שאורח החיים והבריאות שלכם מאפשרים.

ניתן לעשות זאת בכל גיל, ברמות קשות או קלות

הצדעת שמש במתכונתה המקורית היא אימון גופני לא פשוט. אבל ניתן לשנות אותה ולהפוך אותה לקלה יותר עבור המבוגרים, או עבור אנשים שסובלים מפציעות או בעיות ניידות. בעוד שאובדן קלוריות הוא די חסר חשיבות, תמיד ישנם יתרונות מכל סוג של אימון גופני.

תרגול קבוע משפר את החסינות

יוגה נחשבת כבעלת יתרונות גם עבור כל מי שרוצה לשפר את רמת החסינות שלו, אשר נחוצה מאוד בעולמנו. תרגול קבוע של יוגת שמש משפר את הבריאות ותפקוד הגוף, כמו גם את החסינות. יותר בגלל פרנאיאמה, שהוא תרגול נשימות שעובד יחד עם האסנות.

התנוחות ההפוכות משפרות את השינה והאיזון המנטלי

במחקר מבוקר, בו ביצעו נשים יוגה (כולל יוגת שמש) ושאר תרגילים אירוביים אחרים, התוצאות הראו שינה טובה יותר בתרגול יוגה. בתנוחות ההפוכות של הצדעת השמש, בו הראש נמוך יותר מעמוד השדרה, הדם זורם לראש. זה משפר את השינה ומחדד אינטליגנציה.

משפר בריאות כללית ומעלה את רמות האנרגיה

תרגול יוגת שמש תורם לכל הבט בחייכם, מאחר והוא משפר את הבריאות המנטלית והפיזית. מחקרים מראים שהוא מצמצם סטרס או את השפעת הסטרס על חייכם. בהתחשב בעובדה שמדובר בהודיה למקור האנרגיה על פני הכדור, הוא גם מאזן אתכם ומעניק לכם אנרגיה.

כך תבצעו הצדעת שמש

© Shutterstock.com

אלו הם 12 השלבים של הצדעת שמש, כפי שמוצג בתמונה מעל, משמאל לימין.

1. פראנאמאסנה (תנוחת המתפלל): התחילו בעמידה כששתי כפות הרגליים שלכם במרחק מה זו מזו. קפלו את הידיים, הביאו אותם לחזה בנמסטה, וקודו קידה. שאפו עמוק וברוגע.

2. הסטאוטאסנה. (כיפוף לאחור בעמידה): התחילו עם נשימה עמוקה והרימו את הידיים שלכם מעל הראש, וודאו שהאוזניים נשארות באמצע בין הזרועות שלכם. כופפו את הגוף לאחור ושאבו את הבטן. החזיקו את התנוחה הזו ואת הנשימה למשך 10-15 שניות.

3. פדהאסטאסאנה (כיפוך בעמידה קדימה): נשפו והתכופפו לאחור, תוך שאתם מאריכים את עמוד השדרה שלכם. געו בבהונות ואם אתם יכולים להתכופף נמוך יותר, שימו את כפות הידיים שלכם שטוחות על הרצפה, ושמרו על ברכיים ישרות. לכו רחוק ככל שאתם יכולים מבלי לכופף ברכיים.

4. אשווסאנצ׳לאסנה (תנוחת הפרש): כעת שאפו והרימו את רגל שמאל לאחור, ושמרו את הידיים על הרצפה. שימו את הבהונות והברכיים שלכם על הרצפה בו זמנית, כופפו את ברן ימין ושמרו עצמכם ישרים מהמותניים ומעלה. ברך ימין צריכה להיות בין הזרועות שלכם. הביטו מעלה ככל שאתם יכולים, נשפו וגלגלו את העיניים קדימה, לכיוון השמש.

5. קומבהאקאסנה (תנוחת הקרש): נשמו והזיזו את רגל ימין לאחור בעודכם מרימים את ברך ימין כך שתהיה מקבילה לימין, ושמרו את הבהונות על הרצפה. הנמיכו את במותניים ואת עמוד השדרה בעודכם שומרים על ידיים שטוחות על הרצפה. הגוף שלכם יבצע מעין תנוחה של שולחן שמקביל לקרקע, עם הזרועות ישרות. נשפו

6. אשטנגה נמסקר (הצדעה בת 8 נקודות): נשמו והנמיכו ברכיים לרצפה בעודכם מכופפים מרפקים. נשפו וגעו עם החזה ברצפה, יחד עם הסנטר שלכם. הקיבה ושרירי הבטן מוחזקים כך שלא יגעו ברצפה.

7. בוג׳נגאסאנה (תנוחת הקוברה): נשמו וזוזו קדימה, הרימו את גופכם כשאתם מתחילים מעמוד השדרה לפני שאתם מיישרים זרועות. הנמיכו את הגוף בקו מאגן בעוד שכפות הרגליים שלכם שטוחות על הרצפה. זכרו לא לכופף כתפיים.

8. פרווסטאסאנה (כלב מביט לאחור): נשפו והרימו את גופכם מהמותניים. הזיזו את כפות הרגליים שלכם כך שאתם שוכבים ישר על הקרקע, והברכיים ישרות. עמוד השדרה צריך להיות מוארך בעודכם מביטים מטה ויוצרים מעין פסגת הר עם גופכם, כשהמתן היא הנקודה הגבוהה ביותר.

9. אשווסנצ׳לאסאנה (תנוחת הפרש): נשמו וחזרו לתנוחת הפרש. וודאו שהרגל הנגדית לאחור. השמאלית צריכה להיות כעת קדימה והרגל הימנית לאחור, כמעין מראה לתנוחה 4.

10. פדהאסטאסאנה (כיפוף קדימה בעמידה): נשפו והביאו את רגל ימין קדימה, ישרו את שני הרגליים לעמידה בעוד שומרים על חלק הגוף הקדמי כפוף, כפות רגליים שטוחות על הרצפה, או נוגעות בבהונות שלכם.

11. הסטאוטאסאנה (כיפוף בעמידה לאחור): נשמו ויישרו את פלג הגוף העליון תוך כדי שמירה על עמו השדרה מוארך, הביאו את הידיים שלכם אל מעל הראש כשהאוזניים בין הזרועות. כופפו לאחור והחזיקו במשך 10-15 שניות.

12. פראנאמאסנה. נשפו וצעדו קדימה, וישרו את עמוד השדרה. הביאו את הזרועות מטה לנמסטה כמו בתנוחה 1.

האם תרגלתם יוגת שמש בעבר? מהי החוויה שלכם עם יוגה, ואילו שינויים זה עשה לבריאות שלכם ולחייכם?