9 דרכים לעודד אתכם כשיום עגמומי משתלט עליכם

אם אתם מבחינים בשינוי עצום במצב הרוח שלכם בכל שנה כשמגיע הסתיו והקיץ מסתיים, בטח יש לכם דיכאון עונתי (SAD). בעוד שזה יכול להפוך רציני בחלק מהמקרים, עבור אנשים אחרים, זהו רק עניין של כוונון סגנון החיים שלהם. התזונה שלכם, החשיפה לשמש, ורמת הפעילות הם רק חלק מהדברים אותם עליכם לקחת בחשבון כדי להרגיש טו ביותר.

צוות האתר שלנו רוצה לעזור לכם להביס את הדיכאון העונתי ומשתף אתכם ב-9 טיפים יעילים.


נסו תרפיית אור בבית

חשבו כמה טוב מרגישים קרני השמש על העור שלכם וכיצד אתם יכולים לשחזר את אותה הרגשה בביתכם. כל שאתם זקוקים לו הם מנורת שולחן עם נורות שמש (sunlamp) או קופסת אור (lightbox) שמספקות חשיפה ברמה של 10,000 נורות ומעט מאוד קרני אולטרה סגולות. זה יעזור לכם לעשות תרפיית אור משלכם בבית, שהיא היעילה ביותר אם עושים אותה בבוקר במשך 20 דקות.


אתם צריכים לשבת קרוב לאור, אך לא להביט בו ישירות. אתם יכולים לעשות משהו אחר בינתיים, כמו לקרוא או לעשות מדיטציה. אתם יכולים להמשיך לעשות זאת כל השנה אם זה עוזר לשפר את מצב הרוח שלכם. בכל אופן, אם אתם מבחינים באדמומיות או גירוי בעור, מוטב שתתייעצו עם רופא.

צאו לטיול מוקדם בבוקר

לא כל אחד אוהב להתעורר בבוקר, ולכן עליכם לנסות ולצאת להליכה. לא רק שתשפרו את רמות האנרגיה שלכם, אלא הגוף והנפש יקבלו ריענון ומכת אנרגיה. ולאחר הטיול דבר ראשון בבוקר תקבעו את הטון ליתר היום. אך אין זה אומר שאתם לא יכולים לצאת להליכה במהלך היום אם את מרגישים עצובים או מדוכאים.

בנוסף, הוכח מדעית שהליכה בכל בוקר משפרת את תפקודי המוח. זה קורה בגלל שהמוח מקבל כמויות מוגברות של דם. והפעולה הזו קשורה קשר חזק לזיכרון טוב יותר, ריכוז משופר, והיכולת לפתור בעיות ביעילות.

נסו להתנדב או לעשות משהו נחמד בשביל מישהו אחר

זה משהו שלא רק יעזור לכם להתגבר על הדיכאון העונתי, אלא גם ישמור על החרדה הרחק מכם בטווח הארוך. מחקר מצא, שככל שאנשים שומרים לעצמם יותר כסף, כך הם מרגישים יותר בושה, ורמות הקורטיזול שלהם עולות. לכן אדיבות איננה רק להיות נחמד, אלא גם להישאר בריא.


בנוסף, בכל פעם שאתם עושים מעשה טוב, אנחנו מקבלים משהו שקרוי ״helper’s high״ (תחושת היי של אדם שמסייע), שהיא בעיקרון אנדורפינים שמשתחררים במוח שלנו. אנחנו מרגישים מסופקים ותחושת הודיה משתלטת עלינו, על הדברים שיש לנו ועל כך שהחלטנו לחלוק עם אחרים.

זוזו כמה שיותר בכל דרך אפשרית

הוספת תנועה והתעמלות לחיים שלכם צריכה להיות בעדיפות עבורכם אם אתם מתמודדים עם דיכאון עונתי. בין אם מדובר בהרמת משקולות, ריצה או כל פעילות אחרת, עוררות של הגוף תעזור לשמור גם על מוח פעיל. אתם יכולים לעשות כל אחת מהפעילויות הללו עם חברים, עם הפרטנר או עם הילדים שלכם. אתם תראו שרמות הכעס והסטרס יצנחו ולא תרגישו בודדים כפי שהרגשתם בעבר.

השתמשו במנורת לילה כשעון מעורר

במקום הצלצול המרגיז של השעון המעורר בכל בוקר, תוכלו ללכת על שעון המעורר באמצעות אור שמש. מה שזה עושה, זה להאיר את החדר שלכם באותו האופן שאור שמש נוהג אילו הייתם ישנים בחוץ. זה עוזר לגוף ולמוח להתעורר בצורה טבעית, במקום להתעורר בצורה ברוטלית ע״י שעון מעורר.

אתם יכולים לבחור את הזמן בה תתעוררו והחדר יתחיל להאיר, תלוי לכמה זמן הגוף שלכם זקוק כדי להתעורר. האופן בו ההתקנים הללו עובדים הם בעזרת עליה של טמפרטורת הגוף ורמות הקורטיזול. ובעוד שקורטיזול נחשב כהורמון חרדה, דווקא רמות גבוהות ממנו בבוקר נחשבות לדבר טוב

תכננו חופשה קטנה

אם אתם יודעים שהסתיו והחורף אינם תקופות טובות עבורכם, תוכלו לתכנן ולקחת חופשה בזמן הזה. בחרו מקום שטוף שמש לאורך השנה כולה עם ימים ארוכים יותר מהלילות. אם אתם רוצים תוכלו לנסוע עם חבר טוב או מישהו שמרגיש גם כן עצוב בתקופה הזו. אל תשתגעו עם פעילויות רבות ובמקום בחרו בדברים פשוטים שישמרו על הגוף שלכם בתנועה.

השפעותיו של טיול כזה על הנפש שלכם יימשכו שבועות רבים ותרגישו שמחים ומלאי אנרגיה. הבית שלכם ירגיש יפה לא משנה מה מזג האוויר בחוץ ולא משנה עם אילו קשיים אתם מתמודדים. זכרו שלא מדובר במקום בו אנחנו חיים, אלא באופן בו אנחנו נוהגים בסיטואציות.

נסו תרפיית צחוק

אתם אולי מעריצים גדולים של סדרות בלשים ועל טבעי בנטפליקס, אבל הם עשויים להשפיע עליכם לרעה – לא בגלל שהם רעים, אלא פשוט בגלל שהם לא מציעים כל כך הרבה צחוקים. לצחוק כמה שיותר כשאתם בבית יכול להקל על כל המתח שאתם חשים ולשפר את מצב הרוח שלכם בטווח הארוך. לא רק זה, אלא שזה גם עלול לשפר את הביטחון העצמי שלכם.

כעת, אם אתם מתקשים למצוא את ההומור בסובב אתכם, אולי אתם צריכים לעבוד על חוש ההומור שלכם. נסו למצוא סרטים, תוכניות טלוויזיה, כרטיסי ברכה ודברים אחרים שנראים לכם מצחיקים. תוכלו ללכת למועדון סטנד אפ שם כולם צוחקים. תוכלו לנסות לצחוק על החיים שלכם ולא לקחת דברים ברצינות כשהם אינם כל כך קריטיים.

שנו את הדיאטה שלכם

רוב האנשים ינשנשו חטיפים סוכריים עשירים בפחמימות שיגרמו להם להרגיש טוב יותר ביום קר וחורפי. בכל מקרה, ה״היי״ שהמוצרים האלה מציעים מתנדף במהירות ומתחלף בתחושה כבדה. מה שעליכם לעשות במקום זה לחפש אחר מזונות המכילים וויטמין D, הידוע גם כ׳וויטמין השמש׳.

בנוסף, מזונות עשירים בחומצות שומן אומגה 3, חלבון רזה, פירות יער ושוקולד מריר יכולים לשפר את מצב הרוח שלכם עם הזמן. אתם פשוט מתחילים באמצעות הוספת הדברים הללו לתפריט היומי או השבועי שלכם כדי לתת לגוף שלכם הזדמנות להרגיש טוב יותר.

הפחיתו את זמן המסך שלכם

ככל שאתם נשארים יותר בבית, כך אתם מבלים זמן רב יותר מול המסך בצפייה בטלוויזיה ובשיטוט באינסטגרם. לכן, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להגביל את הזמן בו אתם מבלים בהתקנים שלכם. אתם יכולים להגביל את כמות השעות שאתם מבלים מול המסך או לשלב זמן נקי ממסכים לאורך היום.

השינוי הקטן הזה יעזור לבריאות הנפשית שלכם בצורה מרובה ויקטין את רמות הסטרס והעצבות שלכם. מה שאתם יכולים לעשות במהלך הזמן נטול המסכים הוא לצאת להליכה, לעשות מדיטציה, לארגן שיחת טלפון או להיפגש עם חברים קרובם.

אילו שיטות נוספות אתם מכירים שמבריחים את עצבות הסתיו? תוכלו לשתף אותם בתיבת התגובות בהמשך כדי לעזור לאנשים אחרים המתמודדים עם דיכאון עונתי.