9 סימנים נפוצים לחוסר איזון הורמונלי מהם נשים מתעלמות

כאשר אנחנו שומעות את המילה "הורמונים", הדבר הראשון שקופץ לנו לראש הוא גיל הבלות וההשפעות החמורות שלו על הבריאות שלנו. זה די עצוב, לא? שינויים הורמונליים משפיעים על כולם מהלידה ועד המוות, ועדיין נראה שהתפיסה שלנו את המונח היא מאוד שלילית.
והתחושות, הן ממשיכות.

עבור נשים, השינויים הבולטים ביותר מגיעים בגילאי ה-40 וה-50 אבל הם גם יכולים להגיע מוקדם יותר, באמצע גילאי 30.
נשים רבות מפתחות סימפטומים הורמונליים מוקדם, אשר קשורים באופן ישיר או עקיף לסגנון החיים והדיאטה שלהן. יתרה מזאת, ניתן להאשים גם את הזיהום החמור והרעלים הסובבים אותנו והחשיפה המתמדת אליהם.


המפתח לתחזוק סגנון חיים בריא הוא איתור הסימנים המצביעים על חוסר איזון הורמונלי, דבר שעשוי לשחק תפקיד חשוב מאוד בכל היבט בריאותי. בואו נקרא כדי ללמוד על הסימנים המעידים על חוסר איזון הורמונלי.


#1 עלייה מתמדת במשקל

אם יש לכן בעיות עם המשקל שלכן, זה לא בהכרח אומר שמשהו לא בסדר בדיאטה שלכן, יתכן ומדובר בחוסר איזון הורמונלי. הורמון המתח הידוע גם בשמו "קורטיזול" מופרש ע"י בלוטת יותרת הכליה. כשייצור הקורטיזול מופרע, זה גורם לא רק לעליה במשקל אלא גם "קובע" היכן יצטבר השומן בגוף שלכן.

#2 יצר מיני דל

יצר מיני דל יכול גם כן להיות הסיבה לחוסר איזון הורמונלי. האנדרוגן (ההורמון הזכרי) ההורמונלי מיוצר בשק האשכים של הגבר, ובשחלות של האישה. מחסור בהורמון הזה עשוי לפגוע ביצר המיני, אפילו אצל נשים.

#3 תחושת עייפות

עייפות הינה סימן נוסף לחוסר איזון הורמונלי, במיוחד אם אתם ישנים הרבה, אבל עדיין מתעוררים עייפים. מצב המוכנות התמידי שנוכחות הקורטיזול גורמת בנוגע למאבק בסינדרום מתרחש כתוצאה מתחושת מתח.

#4 מצב רוח רע

אפשר להאשים את בלוטת התריס בתחושת חוסר נוחות, מתי ודיכאון, ובדיוק מאותה הסיבה – יצור מוגבר של הורמון מגרה תירואיד (TSH) בגלל תת פעילות של בלוטת התריס.

#5 הפרעות שינה

חוסר שינה או שינה לא רציפה הן מצבים שנשים חוות בעת חידלון הוסת (או גיל הבלות). זוהי תוצאה של חוסר איזון הורמונלי גדול. למרבה הצער, חוסר שינה או שינה לא רציפה ממושכות רק מחמירות את המצב.

#6 הזעה מוגברת

הזעה מוגברת היא סימן נוסף לחוסר איזון הורמונלי. נשים בגיל הבלות חוות התקפים של גלי חום. בלילה, במיטה, זהו מצב הידוע גם בשם "הזעת לילה", אלו הם סימנים מקדימים לתחילת חידלון הוסת. אצל נשים וגם אצל גברים, הזעות ליליות הן תוצאה של בעיה במערכת האֶנְדּוֹקְרִינִי (שקשור לבלוטות המפרישות הורמונים לתוך הגוף), הנגרמות כתוצאה מייצור מוגבר או מופחת מדי של הורמונים כמו סרוטונין.

#7 בעיות בעיכול

אם יש לכן בעיות בעיכול, ייתכן ומדובר בחוסר איזון של 3 הורמונים באיזור הקיבה והמעיים. הורמונים אלו נקראים בשם גסטרין, סרקטין וכוליסטוקינין, הידוע גם בשמו CCK. ההורמונים הללו עוזרים להאיץ את תהליך העיכול שמפרק את המזון למולקולות פשוטות, אשר יוכלו מאוחר יותר להיספג בקלות במחזור הדם.

#8 השתוקקות לסוכר

סימן נוסף לחוסר איזון הורמונלי הוא השתוקקות לסוכר, שיכולות להיווצר ע"י בלוטת התריס. זו יכולה להיות גם תוצאה של תת פעילות בבלוטה.

#9 אובדן שיער

אנחנו נוטים לקשר לעתים קרובות אובדן או מחסור בשיער למחסור בטסטוסטרון. במקרים מסוימים זה נכון, אבל ידוע כיום שמחסור בתרכובת כימית בשם דיהידרוטסטוסטרון, או DHT בקיצור, הוא הגורם המרכזי. אמנם לנשים יש רק כמויות קטנות מאוד של טסטוסטרון במערכות הגוף שלהן, אבל זה מספיק כדי לגרום ל-DHT ולהוביל למחסור בשיער.