9 פרטים שלא הבחנו בהם בציורים המפורסמים

לעתים קרובות, אמנים מותירים מסרים מיוחדים ביצירות שלהם. אך אנחנו רגילים להביט בציור כמקשה אחת, מבלי לשים לב לפרטים השוליים לכאורה.

צוות האתר שלנו מצא 9 קנבסים מפורסמים שאינם כה פשוטים כפי שהם עשויים להיראות במבט ראשון. בסוף יש גם בונוס: עבודה בלתי מוכרת מאת האמן לאונרדו דה וינצ׳י, שמתבררת כיצירת מופת נוספת.


הלוויתן שלא היה

© wikimedia© wikimedia

הנוף הצנוע הזה הסתיר את האמת במשך 150 שנים. האדם ששיחזר את הציור וניקה את פני השטח שלו, מצא עליו לוויתן, שנשטף אל החוף. האמן הנדריק ואן אנת׳וניסן החליט לצבוע עליו, וחשב שיצירה שאינה כוללת בעל חיים מת תהיה פופולרית יותר בקרב הקהל.


צופן דה וינצ׳י

© pixabay

חברי האגודה הלאומית למורשת תרבותית מצאו את האותיות ״LV״ בעינה הימנית של המונה ליזה. זה עשוי להצביע על ראשי התיבות של האמן, לאונרדו דה וינצ׳י. ממצא אחר הוא הסימול על הגשר, שנראה כמו המספר 72. נטען כי הגשר (שנהרס ב-1742) מאחורי כתפה השמאלית של האישה הוא בעיר האיטלקית בוביו. ייתכן והאמן רצה לרמז על המקום.

זכר או נקבה?

© wikipedia

במשך זמן מה, נחשב האדם בציורו של קאראווג'ו לנקבה. רק בתחילת המאה ה-20 מבקרי האמנות חשבו שמדובר בגבר צעיר המנגן על הלאוטה. כמה סימנים מצביעים על כך: התווים הם תפקיד הבס ביצירתו של יאקוב ארקאדלט, ״You know I love you and adore you״, כמו גם הלאוטה והכינור, הנחשבו לכלים גבריים בתקופתו של קאראווג'ו.

פרספונה והדס

© wikimedia

העיפו מבט בסיכת הנוי: היא מראה את פרספונה, אלת הקציר היווניה ומלכת העולם שמתחת. לפי האגדה, פרספונה נחטפה ע״י הדס, והקלשון בידיו של החוואי הוא בדיוק כמו הקלשון של הדס. גראנט וודס פיזר פרטים רבים סביב: לדוגמה, התפר שעל אוברול הג׳ינס של הגבר, הפסים בחולצתו, מסגרות החלונות, ואפילו הצמח ברקע מזכיר את צורתו של הקלשון.


המערבולות של ואן גוך

© wikipedia

ב-2004, מדענים צפו במערבולות עננים, אבק וגז סביב כוכב מרוחק. באופן מעניין, הזכירה להם התופעה את ״ליל כוכבים״ של ההולנדי. אחרי שלמדו את הציור, הגיעו החוקרים למסקנה: ייתכן שואן גוך הצליח לתעד את אחת התופעות הקשות בפיזיקה ומתמטיקה – מערבולות – על קנבס.

סימן התאנה והאפיפיור

© wikimedia

המשבר בין האפיפיור יוליוס השני ומיכאלנג׳לו הוביל לעובדה שאחד המלאכים בסמוך לנביא זכריה בקפלה הסיסטינית (הנביא התבסס על יוליוס השני), מקפל את אצבעותיו בסימן התאנה. המחווה הזו נחשבת בוטה מאוד, אז אנשים הבינו את הרמז.

פנים בכוס

© wikipedia© wikimedia

דְּיוֹנִיסוּס, אחד הציורים המפורסמים של האמן קאראוואג׳ו, נראה רגיל, אך קבוצת מומחים הצליחה לראות משהו יוצא דופן במיוחד בתוך כוס היין: פורטרט עצמי זעיר של האמן.

חיים ומוות מזוויות שונות

© wikipedia

האובייקט המשונה שהושם לפני ״השגרירים״ הוא גולגולת. האנס הולביין הצעיר השתמש בתעלול: הם מביטים ישר על הציור, רואים אדם שקוע בשגרה. המוות הוא כמעט אשליה ואינו ראוי לתשומת לב. אך מהזווית ״הימנית״, המוות הופך למציאות היחידה, ומעוות את החיים כפי שאנחנו מכירים אותם.

עלמה ללא הרמין

© wikimedia

בגרסה המקורית של הציור המפורסם ״הגבירה עם ההרמין״, אין הרמין. לאונרדו דה וינצ׳י הוסיף את החיה האפורה והגלימה הכחולה מאוחר יותר. עבור הגרסה הסופית, הוא אפילו הפך את החיה לגדולה יותר וצבע אותה בלבן. הניחו כי הגברת התמונה היא המאהבת של הדוכס לודוויקו ספורזה, והוא עצמו מסמל את ההרמין. בעל החיים הזה היה סמלי לביתו של ספורזה.