5 סימנים שהפרטנר שלך לא מכבד/ת אותך

כבוד נחשב לעתים קרובות כגורם מפתח במערכת יחסים מוצלחת, אבל קשה להגדיר את הרעיון שמאחוריו. כשמדובר בכבוד, רובנו יודעים בעיקר מתי מתנהגים אלינו בחוסר כבוד.

מה שאנחנו מצפים כשאנו מבקשים מאחרים לתת לנו כבוד, הוא אף קשה יותר להגדרה. פירוש המונח עשוי להיות שונה עבור אנשים שונים.


ישנו כלל זהב; התייחסו לאחרים באותו אופן בו הייתם רוצים שיתייחסו אליכם. וישנו גם את כלל הפלטינה.


בעיקרון, כלל הפלטינה הוא ההגדרה האולטימטיבית לכבוד:

התייחסו לאחרים באותו אופן בו הם היו רוצים שיתייחסו אליהם.

כדי לגרום למישהו להתייחס אליכם בדיוק באותו האופן בו הייתם רוצים שיתייחסו אליכם, עליכם להיות ברורים מאוד לגבי האופן בו אתם רוצים שיתייחסו אליכם, או שהם חייבים להיות קוראי מחשבות. אם אתם חשים חוסר כבוד מצד בן/בת הזוג שלכם, היו ברורים מאוד בתקשוארת שלכם איתם.

כשאתם חשים חוסר כבוד אמרו 'אני צריך ממך ש_______' והסבירו באיזה אופן הייתם רוצים שיתנהגו. לדוגמא, אתם יכולים לומר, 'אני צריך שתדבר איתי כשיש פחות כעס בקולך'.

5 סימנים שבן/בת הזוג שלך לא מכבד אותך

מעט מחקרים נעשו על כבוד בגלל שעד לאחרונה, קשה היה להגדיר או למדוד כבוד.

חוקרים ניסו לפענח את עניין הכבוד במערכת יחסים ויצרו מונח שכולל את התכונות הפסיכולוגיות הבאות:

* אהבה

* אכפיות

* הבנה

* כנות

* נאמנות

* קשב בפתיחות

* חוסר בשיפוטיות ופוגעניות כלפי הצד השני

* התחשבות

במחקר נוסף על כבוד, אותם חוקרים מצאו שכבוד קשור בקשר ישיר לסיפוק במערכות יחסים ונראה כי הוא מסמל את אותו הרעיון עבור מושאי המחקר שנבדקו.

1. הפרטנר שלך אומר/ת לך שמשהו לא בסדר איתך
אף אחד לא מושלם, ואנחנו בטח לא זקוקים לתזכורת מהפרטנר שלנו. זה קשה מספיק לקבל את עצמך עם כל הפגמים מבלי תזכורת.

אם אתם שומעים את זה מהפרטנר שלכם, זהו סימן שהוא/היא לא מכבד אתכם. אמרו להם שהכל בסדר אתכם, ולמרות שכולנו טועים מפעם לפעם, סביר להניח שתעדיפו לשמוע על כל הדברים החיובים שהפרטנר שלכם אוהב בכם.

2. הפרטנר שלכם לא מקשיב לכם
קשב הוא סימן בסיסי ושניכם צריכים לקבל את ההזדמנות לומר את שעל לבכם. כשצד אחד מפריע, מתפרץ לדברים שלכם, או מפגין בוז כלפי האחר בזמן שהוא מדבר, התקשורת מתחילה להישבר.

חשוב מאוד להגיב כשבן הזוג שלכם מדבר, זהו סימן לכבוד במערכת היחסים. במחקר שנערך בנושא ערנות ומודעות והקונפליקט במערכת היחסים, מצאו החוקרים כי נוכחות מלאה באותו הרגע יכולה לסייע לזוגות להרגיש יותר כבוד כלפי בן הזוג לאחר ויכוח.

המחקר הזה מראה כי 'ערנות ושימת לב יכולה לשחק תפקיד משמעותי במערכת יחסים תקינה'. אולי אתם זוכרים ממאמרים קודמים שלנו כי בהחלט ישנה אפשרות לשמור על קור רוח במהלך ויכוח עם בן הזוג שלכם. נסו לנשום עמוק, להדק את שרירי הבטן ולהתרכז בשליטה על הרגש בזמן העבודה על הבעיה.

3. בן הזוג שלכם תמיד דואג לכך שהדברים ייעשו בדרך שלו.
מערכת יחסים מוצלחת היא רחוב דו סטרי. אם רק צד אחד מרוויח כל הזמן, משהו לא בסדר. התפשרו, במיוחד על דברים שאינם בראש סדר העדיפויות, זהו המפתח למערכת יחסים מלאת כבוד.

כשבן הזוג שלכם מנסה לשלוט במערכת היחסים ומתעקש שהדברים יתבצעו בדרך שלו, זהו סימן שהם לא מכבדים את הצרכים שלכם. נסו לעמוד על דעתכם, במיוחד אם זה חשוב לכם. אם בן הזוג שלכם לא מאפשר לדברים לקרות גם בדרך שלכם, אמרו לו שההתנהגות שלו אינה מקובלת עליכם.

4. הפרטנר שלכם נוהג בחוסר כבוד כלפי החברים והמשפחה שלכם
הפרטנר שלכם לא חייב לאהוב את החברים ובני המשפחה שלכם כמוכם, אבל הם צריכים לנהוג בהם ביחס של כבוד. כזוג, אתם תבלו זמן יחד, והחיים המשותפים יכללו גם זמן משפחתי.

כדי לבנות מערכת יחסים יציבה, חשוב שהפרטנר שלכם יהיה ביחסים טובים עם החברים ובני המשפחה שלכם (וההפך). אפילו אם אתם רק נוהגים בנימוס האחד כלפי השני, כבוד כלפי האהובים של האהוב/ה שלכם הוא דבר חשוב.

5. הפרטנר שלכם נוהג בחוסר אדיבות לעתים קרובות
כבוד מתחיל באי גרימת נזק לצד השני. זה כולל בפרט פגיעה רגשית. כל אחד אחראי למילים ולמעשים שלו. כינוי בשמות גנאי, זלזול, מילים כעוסות, שפה מאיימת, או אפילו שיפוטיות וטון מלא באשמה כלפי הפרטנר שלכם מראים על חוסר כבוד.