זאת הסיבה שאסור לשתות קפה בבוקר על קיבה ריקה

מי מאיתנו לא שמע על היתרונות (וגם על החסרונות) במשקה המפורסם, האהוב והמעורר – הקפה.
קפה הוא מקור מצוין לנוגדי חמצון ומסייע במניעת מחלות שונות ומסוכנות, ביניהם סרטן המעי הגס.
החומצה הכלורית הגניטית (ידועה גם בשם הלועזי:Chlorine Genic Acid) המצויה בקפה מכילה נוגדי חמצון שונים, ואלו נמצאים גם בפירות שאנו צורכים.

ישנה הסכמה גורפת בקרב הקהילה המדעית כי נוגדי חמצון אלו יכולים לגרום לתגובה שלילית ולא בריאה באורגניזם שלנו, אם נצרוך קפה על קיבה ריקה.


ברזולוציה גבוהה יותר, פירוש הדבר הוא שקפה שחור על קיבה ריקה עשוי לעורר את הפרשת החומצה ההידרוכלורית ממערכת העיכול שלנו, דבר היכול לבוא לידי ביטוי בעיקר בקרב אנשים הנוטים לדלקות בקיבה (או בשמה הלועזי: Gastritis).


שלא תטעו! העובדה שיש לכם קיבה ריקה אינה מחסנת אתכם לחלוטין, כי תפקידה של החומצה ההידרוכלורית היא לעכל ולפרק את המזון בקיבה.

הפרעות עיכול אלו עשויות להופיע בעיקר לאחר ארוחות כבדות ודשנות, שפירוק החלבונים שלהן אורך זמן רב וצורך יותר אנרגיה.

החלבונים שהקיבה לא הצליחה לעכל מתפרקים, אך עשויים ליצור סיבוכים בריאותיים רבים, כמו נפיחות, תסמונת המעי הרגיז, דלקות שונות במעיים ובמקרים קיצוניים – גם סרטן המעי הגס.

רבים בקרב הקהילה המדעית שבדקו את הנושא, מתפלמסים לגבי זמן שתיית הקפה: שעה עגולה לאחר הקימה, וצריכת מזון קל במיוחד – פרוסת לחם אחת.

אין לשתות קפה מיד עם ההשכמה, כיון שבזמן הזה, רמות הקורטיזול בגוף מרקיעות שחקים במהירות, ולוקח להן זמן להתייצב.

בין יתר תפקידי הקורטיזול, הוא איזון השעון הביולוגי וניהול תקין של הליך ההתעוררות, כך שכוס קפה על קיבה ריקה יכולה להעלות את רמת החומציות – מה שגורם לנפיחות ואפילו גם להקאות.

במידה ונבצר מכם לאכול ארוחה חמה בבוקר עקב שגרה עמוסה וצפופה או כל סיבה אחרת, ואינכם יכולים לוותר על כוס הקפה, הוסיפו מעט חלב או חמאה כדי להקל על הקיבה.