9 דרכים מוכחות לתקן את ההורמונים ששולטים במשקל שלכם

אם גם אתם נאבקים כדי לאבד מהמשקל העודף, אבל לא משנה מה אתם עושים – התהליך נראה בלתי אפשרי, יש לנו חדשות בשבילכם. המשקל נשלט בחלקו הגדול ע"י הורמוני ולכן, פירוש הדבר הוא שיתכן וההורמונים שלכם משפיעים על התיאבון שלכם וכמה שומן אתם אוגרים. אלו הם 9 ההורמונים ששולטים על המשקל שלכם והדרכים לתקן אותם.

1. אינסולין
זהו הורמון אגירת השומן הראשי בגוף והוא מופק ע"י תאי הבטא בלבלב שלכם. הלבלב שלכם מייצר כמות קטנה של אינסולין במשך היום, אבל כמות גדולה יותר אחרי הארוחות. ההורמון הזה מאפשר לתאים שלכם לשאוב סוכר דם עבור אנרגיה או אחסון. בכל מקרה, די נפוץ שהתאים חסינים בפני אינסולין, מה שמעודד רמות גבוהות של סוכר בדם ואינסולין. זה עשוי להוביל למספר בעיות רפואיות ולעודד עלייה במשקל.


כיצד לאזן את רמות האינסולין?
למרבה המזל, ישנן כמה דרכים לאזן את רמות האינסולין ולשפר את הרגישות לאינסולין. הכי חשוב או להקטין ככל האפשר או להימנע מצריכת סוכר ופחמימות. יתרה מזאת, עליכם להגביר את צריכת הפרוטאין, השומנים הבריאים, תה ירוק ומגנזיום. אחרון אבל לא חביב, פעילות גופנית על בסיס קבוע היא הכרחית כדי לאזן את רמות הסוכר בדם, מה שמוביל לעלייה במשקל.


2. לפטין
תאי השומן שלכם מפיקים לפטין, שאחראי להקטנת התיאבון ומעודד תחושת שובע. הוא מונע מכם לאכול יתר על המידה, אבל כאשר ישנן רמות גבוהות של לפטין בדם, הדבר מוביל להשמנת יתר. יתרה מזאת, כשאתם מתחילים להוריד במשקל, רמות הלפטין קטנות, מה שמקשה עליכם להמשיך ולהוריד במשקל.

כיצד לשפר את הרגישות ללפטין?
הנה כמה טיפים כיצד לשפר את הרגישות ללפטין. אסור לכם לצרוך מזונות דלקתיים, כמו משקאות מסוכרים ושומן טראנס. בנוסף, עליכם לישון מספיק, לאכול מזונות אנטי-דלקתיים, ולעשות פעילות גופנית על בסיס קבוע.

3. גרלין
כשאתם נעשים רעבים, הקיבה שלכם משחררת גרלין, ששולח הודעה להיפותלמוס ואומר לכם לאכול. רמות הגרלין גבוהות לפני האכילה ונמוכות אחריה. אם אתם סובלים מהשמנת יתר, פירוש הדבר הוא שרמות הגרלין שלכם נמוכות לעתים קרובות מאחר והן מצטמצמות באטיות. כתוצאה מכך, המצב מוביל לאכילת יתר.

כיצד לשפר את תפקוד הגרלין?
כדי לשפר את תפקוד הגרלין, עליכם להימנע מסירופ תירס המכיל רמות גבוהות של פרוקטוז וממשקאות ממותקים. מצד שני, עליכם לצרוך יותר פרוטאין.

4. קורטיזול
בלוטת יותרת הכליה מייצרת הורמון הנקרא קורטיזול, שמשתחרר כשהגוף שלכם חש במתח. כשרמות הקורטיזול עולות, הדבר מוביל לעלייה במשקל. בנוסף, דיאטה דלת קלוריות עשויה להגביר את רמות הקורטיזול והחרדה.

כיצד להקטין את רמות הקורטיזול?
כדי להקטין את רמות הקורטיזול, עליכם לשמור על דיאטה מאוזנת יותר, לישון מספיק, ולעשות מדיטציה. בנוסף, שליטה על רמות החרדה היא חשובה כדי להפחית את רמות הקורטיזול.

5. אסטרוגן
השחלות מייצרות אסטרוגן, שהוא הורמון המין החשוב ביותר אצל בנות המין השני. הוא מאזן את מערכת הרבייה הנשית. בכל אופן, אם ישנן רמות גבוהות של אסטרוגן, הדבר מעודד עלייה במשקל.

כיצד לאזן את רמות האסטרוגן?
כדי לאזן את רמות האסטרוגן, עליכם לצרוך יותר סיבים וירקות ממשפחת המצליבים. בנוסף, פעילות גופנית על בסיס קבוע היא חשובה מאוד.

6. נוירופפטיד Y
תאי המוח ומערכת העצבים מייצרים הורמון הקרוי בשם נוירופפטיד Y. ההורמון הזה אחראי להגברת תחושת התיאבון וכשהרמות של הורמון זה גבוהות, הוא מעודד עלייה במשקל, במיוחד באיזון הבטן.

כיצד להקטין את רמות הנוירופפטיד Y ?
כדי להקטין את ההורמון הזה, אתם לא חייבים לצום למשך זמן ארוך מדי. יתר מזאת, עליכם לצרוך יותר פרוטאין וסיבים מסיסים.

7. גלוקגון זהה לפפטיד 1
המעי מפיק גלוקגון הזהה לפפטיד 1 כשהחומרים המזינים נכנסים למעי. ההורמונים אחראיים לאיזון רמות הסוכר בדם ומקטינים את תחושת התיאבון.

כיצד להעלות את רמות הגלוקגון בדומה לפפטיד 1?
כדי להגביר את רמות ההורמון הזה, עליכם לשמור על דיאטה עשירה במזונות אנטי-דלקתיים, עלים ירוקים, פרוביוטיקה ופורוטאין.

8. כוליציסטוקינין
בדומה להורמון הקודם, הכוליציסטוקינין (CCK) מופק ע"י התאים במעי. כשרמות ההורמון הזה גבוהות, זה עוזר להקטין את תחושת התיאבון.

כיצד להגביר את רמות הכוליציסטוקינין?
עליכם לצרוך הרבה פרוטאין, סיבים ושומנים בריאים.

9. פפטיד YY
כמו שני ההורמונים הקודמים, פפטיד YY הוא הורמון שמיוצר במעי. ההורמון הזה שולט בתיאבון ומקטין את הסיכון להשמנת יתר.

כיצד להגביר את רמות הפפטיד YY?
כדי להקטין את רמות הורמון השובע, עליכם לצרוך הרבה פרוטאין, סיבים ולשמור על דיאטה דלת-פחמימות.