9 סימנים שאת מאוהבת בנרקיסיסט

נרקיסיסטים מושכים תשומת לב ומעוררים עניין מסיבה טובה: הם מלאי קסם, מרתקים ולא חוסכים בעניין המחמאות. עד שתביני כמה רעיל נרקיסיסט יכול להיות, כבר תפתחי אליו רגשות עמוקים.

כמובן, לא כל מי שאת יוצאת איתו ומרוכז בעצמו הוא סובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD). חשוב להבין שנרקיסיזם פועל על ספקטרום מסוים, אומר דוקטור קרייג מלקין, מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת הארוורד ומחבר הספר "חושבים על נרקיסיזם מחדש: הטוב – והמפתיע לטובה – לגבי להרגיש ייחודיים".


"לא כל הנרקיסיסטים סובלים מ-NPD". 'נרקיסיסט' היא רק תווית שמצביעה על מישהו אשר נמדד הרבה מעל הממוצע במדד הנרקיסיזם. הם מככבים בתכונות האופי, אבל ייתכן ואינם סובלים מההפרעה".


בהמשך, מלקין ושלושה מומחים אחרים שופכים אור על הסימנים המעידים שאת במערכת יחסים עם נרקיסיסט.

1. בהתחלה, הם יפגיזו אותך באהבה.

נרקיסיסטים הם טובים, טובים מאוד בהפגנת הקסם שלהם כשיפגשו בך לראשונה. ככל הנוגע אליהם, את נראית כמו אליזבת טיילור הצעירה ובעל שנינות כמו אלפי טינה פיי. אבל אל תתרגלי למחמאות האלו או לארוחות הערב היקרות שיקנו לך – ייתכן וזה לא יחזיק מעמד זמן ארוך מדי, אומרת התרפיסטית לענייני זוגיות ומשפחה, וירג'יניה גילברט.

"ההתנהגות נקראת בשם "הפגזת אהבה" אבל עם נרקיסיסט, למחזה מנקר העיניים הזה אין שום קשר אלייך", היא אומרת. "את רק מספקת את מה שהנרקיסיסט רוצה באותו הזמן (מין, כסף, סטטוס, נעורים)", היא אומרת. "ברגע שהוא העלה אותך ברשתו, ה'אהבה' שחשת תהפוך לשליטה והשמצה".

2. מחוות מפוארות וסוחפות הן עניין שבשגרה עבורם

נרקיסיסטים רוצים שתזכרי. אם ישנו סיכוי לייצר סיפור טוב כדי להרשים את החבר'ה, הם ייקחו אותו. אם מגיע חשבון לאחר ארוחת ערב עם כל החברים, הם ישמו לשלם את זה. הם חיים בשביל הרגעים האלו שיחזקו את הדימוי העצמי הבומבסטי שלהם, אומרת טינה סוויטין, מחברת הספר "להתגרש מנרקיסיסט: קרב של אמא אחת". אבל עלייך לשמור על ערנות בכל הנוגע למניעים שלהם.

"בעוד נרקיסיסטית משלמת את החשבון, היא סורקת את שאר חברי הקבוצה ורושמת הערות כיצד תוכל להשתמש בחברי הקבוצה כדי לתחזק את הדימוי העצמי המנופח שלה או לתרום למעמדה", אומרת סוויטין. "תמיד יש מניע נסתר שמדובר בנרקיסיסט".

3. הם לא מודים בטעויות שלהם

ישנה דרך נכונה ושגויה לעשות דברים: באופן טבעי, הדרך הנכונה היא תמיד דרכו של הנרקיסיסט והדרך השגויה – על פי ברירת מחדל בלבד – היא שלך, אומר גילברט. ואם תנסי למלא אחר ההוראות שנובח הנרקיסיסט, עדיין תטעי.

הנרקיסיסט ינזוף בך בציבור או בכל אחד אחר שמעז לעשות משהו בניגוד למה שהוא רוצה", אומר גילבטר. "כפי שהם רואים זאת, לא רק שעשית טעות: ביצעת מעשה זוועה ואת מואשמת בשל היותך טיפשה ובלתי כשירה.

אם הם שמים אותך בעמדה בה את צריכה להגן על עצמך, אל תנסי אפילו להסביר. "לעולם לא תגרמי לנרקיסיסט לראות דברים מנקודת המבט שלך או להודות שהוא טעה", אומר גילברט.

4. הם מקנאים במערכות היחסים שלך עם אחרים

בתחילה, נרקיסיסטים יספרו לך כמה הם מעריצים את הקשר ההדוק שיש לך עם בני המשפחה והחברים שלך. אבל מהר מאוד תגיע גם ביקורת על האנשים האלו, אומרת הפסיכולוגית הקלינית מרגרט ראת'רפורד.

"ושוב, הכל נוגע לשליטה", אומרת ראת'רפורד, ומוסיפה שהמניע הוא בדרך כלל כפול: "היא או הוא עשויים לקנא במערכות היחסים שלך עם אחרים או שהם רוצים אותך יותר לעצמם. ורק בגלל הטבע שלהם, נרקיסיסטים הם אנשים תובעניים. הם רוצים להרגיש שהם בשליטה עליכם. זוהי רק דרך נוספת לעשות זאת".

5. הנרקיסיסט חי בשביל ה"לייקים".

מחקר חדש מציע שאנשים אשר מעדכנים בקביעות את הסטטוס שלהם בפייסבוק נוטים להראות יותר סממנים של נרקיסיזם. אם אתם נמצאים כרגע במערכת יחסים עם נרקיסיסט(ית), התכוננו להצפה של הפיד בפייסבוק שלכם עם המון פוסטים רברבניים ותמונות.

"רוב הנרקיסיסטים המוחצנים מעריצים את אור הזרקורים", מסביר דוקטור קרייג מלקין. "תמונה מעניינת שמפורסמת בפייסבוק מושכת את תשומת לב האנשים. שטף הלייקים והתגובות שולח חיזוק חיובי לרוב האנשים, אבל נרקיסיסטים אמיתיים הופכים מכורים. זו הסיבה מדוע אנשים שמעדכנים את הסטטוס שלהם לעתים קרובות נוטים להיות יותר נרקיסיסטים מאלו שבוחרים סלפי אחד ונשארים איתו לאורך זמן".

6. טיב האמפתיה שלהם הוא בעל מאפיינים אנוכיים

בניגוד לאמונה הרווחת, רוב האנשים על הספקטרום הנרקיסיסטי לא סובלים מחסך מוחלט באמפתיה לאחרים. הם פשוט עסוקים מדי במחשבות, בצרכים ובחששות שלהם ומפחדים להראות את זה, אומר מלקין. כשהם כבר בוחרים להביע את זה, ישנו מניע נסתר מאחורי זה.

"אם יש להם מוטיבציה, נניח להכניס אותך למיטה שלהם, הם הופכים לאנשים קשובים ומלאי דאגה", מסביר הפסיכולוג. "אבל הם משתמשים בזה רק אם זה משתלם להם. אם האמפתיה שלהם נראית כאילו היא באה והולכת, היזהרו".

7. שיחות הן בדרך כלל חד צדדיות

נראה אתכם משחילים מילה כשאתם מנהלים "שיחה" עם נרקיסיסט. הם שולטים בשיחה – אפילו אם הנושא כולו עוסק בכם – זהו סימן ההיכר הרשמי של נרקיסיסטים. הם עשויים להעמיד פנים שהם מתעניינים בקריירה הכדורסל שלכם בקולג', אבל עמוק בפנים, הם רק מחכים לגנוב את השיחה לכיוון שלהם ולהציע את דעתם העליונה.

"האינטרס שלהם הוא תמיד קצר מועד", אומרת סוויטין. "עם הזמן, תבחינו שכל נושא לשיחה הופך להזדמנות מרשימה עבור הנרקיסיסט כדי להתרברב או להתגאות בנושא האהוב עליהם: הנרקיסיסט! ייתכן ושיחה פשוטה על הרכב החדש שלכם יהפוך להזדמנות פז עבורם לדבר על רכב הספורט היוקרתי שהם מייבאים מגרמניה.

8. הם נראים טוב, כל כך טוב, שזה כבר מגוחך

בואו נודה בזה: הסטייל והמראה של הנרקיסיסט היו הדבר הראשון שמשך את תשומת לבכם. אבל הצורך להיראות טוב הוא לא בריא כשמדובר בנרקיסיסט, זוהי דרך נוספת לזכות בהערצה, על הדרך", אומר מלקין.

"מצטער לבשר לכם, אבל אם הפרטנר/ית שלכם מתלבש/ת בהגזמה לאירועים שאינם מצריכים זאת, רוב הסיכויים שהם נרקיסיסטים קצת יותר מכולנו – או גרוע מזה", הוא אומר. "נרקיסיסטים מניפולטיביים וקרים אינם יפים מלידה, אבל הם מצטיינים בלהיראות מתוחכמים – משהו שנקרא בשם 'קישוט אפקטיבי'".

9. הצרכים והבקשות שלכם לא משנים

אם אתם מאוהבים במישהו נרקיסיסט, הצרכים שלכם נמצאים תמיד במקום השני. הם עסוקים מדי בלהעריך מה הם צריכים מכם כדי לראות אתכם בשלמותכם, אדם נפרד בעל צרכים משלו, אומר גילברט.

"הכל הוא שלוחה של הנרקיסיסט", מסביר גילברט. "ביטוי הצרכים האלו מרגיש כמו איום עבור הנרקיסיסט, אשר יגרום לך להרגיש שהצרכים שלך לא משנים, בעוד הצרכים שלה/שלו חשובים ויש להשיגם מיד. אם אתם מרגישים גוועים או משוועים למעט חמצן רק כדי שקולכם יישמע, רוב הסיכויים הוא שאתם מנהלים מערכת יחסים עם נרקיסיסט".